Belföld

Elégedetlenek a fizetéseikkel

Fotó: Shutterstock
2022.01.18 - 17:27
A romániai egészségügyi dolgozók jelentős része elégedetlen a fizetésével.

Bár már túl vannak a koronavírus-világjárvány második évén is, ez idő alatt pedig magas fokú stresszel és fáradtsággal kellett megbirkózniuk, az orvosok, asszisztensek és más egészségügyi szakemberek és dolgozók úgy érzik, a fizetésükben nem tapasztaltak pozitív változást — derül ki a MEDIjobs felméréséből. A legtöbb egészségügyi dolgozó bére változatlan maradt, ehhez képest az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerint az infláció elérte a 6,7 százalékot. A közvélemény-kutatásban résztvevők nem kevesebb mint 69,6 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt két évben változatlan maradt a fizetése, 18,2 százalékuk számolt be béremelésről, 12,2 százaléknak pedig csökkent a fizetése — áll a közleményben. Ez a helyzet az állami szférára és a magánrendszerre egyaránt igaz, az állami szektorban a szakemberek 41,7 százaléka, a magánszférában pedig az 58,3 százalékuk dolgozik.
A MEDIjobs érdeklődésére az egészségügyben dolgozók 72,5 százaléka mondta azt, hogy jelenlegi fizetése nem elégíti ki igényeit, ugyanakkor minden ötödik szakember elégedett volt a bérével — ez 20,9 százalékot tett ki —, míg 6,6 százalékuk volt bizonytalan e tekintetben.
A megkérdezett orvosok, asszisztensek, gyógyszerészek közül 10-ből 4 nem részesül béren kívüli juttatásban — a felmérés szerint ez az elégedetlenségük fő oka. Az állami egészségügyi rendszer által kínált bónuszok mellett a leggyakoribb juttatás az étkezési utalvány, mely a felmérésben résztvevők 42,7 százalékának jár. A munkáltatók által nyújtott juttatások élén, a harmadik helyen a választható egészségbiztosítás áll. Üdülési bónuszokat is kap a dolgozók egy része: a felmérés kérdéseire válaszolók közül azonban csak minden tizediknek jár. Szintén kevesebben kapnak szabadnapokat bónuszként, ezeket a válaszadók 6,7 százaléka élvezheti, és utazási támogatásról is csak 6,1 százalékuk számolt be. A legritkábban nyújtott juttatások között említették 2021-ben a szolgálati telefont (3,75 százalék), a szolgálati autót (1,8 százalék), a szolgálati lakást, a bérleti díj részleges vagy teljes megtérítését (1,4 százalék), valamint fitneszbérletet (0,9 százalék).

Bumbuluţ Krisztina

 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

5242 lejre nőtt a nettó átlagkereset

Júliusban 5242 lejre nőtt a nettó átlagkereset, legalábbis a statisztikai intézet adatai szerint.
Belföld

Több pénzt kapnak a minimálbéresek

Júliusban már több pénzért dolgoztak a minimálbéren foglalkoztatottak, augusztusban már ezt a nagyobb bért kapják.
Belföld

Jóváhagyta a kormány a bruttó minimálbér 3700 lejre való emelését

Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén hogy a bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre emelkedjen – jelentette be az ülés elején a miniszterelnök. Nő az adómentes összeg is.