Belföld

Egyre több középkorú emigrál

Fotó: kiplinger.com
2022.01.28 - 16:00
Nőtt a tartós kivándorlást választó 40–50 év közötti romániaiak aránya, ami megegyezik az ország elhagyását választó 20–30 éves fiatalokéval az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatait a Hotnews hírportál vetette össze, és kiderült, hogy a 2018-as év minden korosztály esetében a csúcsot jelentette a tartós kivándorlás tekintetében. Míg két évtizeddel ezelőtt a 20–30 év közötti, tartósan kivándorolt fiatalok aránya a kétszerese volt a 40–50 év közöttiekének, addig ez mostanra kiegyenlítődni látszik, az arányok pedig 2019-ben és 2020-ban is hasonlóan alakultak.
A román emigránsokra fókuszáló, a pandémia előtti évben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által végzett komplex felmérés a kivándorló lakosok migrációját elemzi a végzettségük alapján. Mint kiderült, a heterogenitás nagyon magas: az olyan országokban, mint az Egyesült Királyság és Ausztria, körülbelül minden ötödik romániai magas képzettséget igénylő munkakörben dolgozik. Ezzel szemben Spanyolországban és Olaszországban a romániai emigránsok mindössze 5 százaléka rendelkezik magas szakképzettséget igénylő állással — derül ki az idézett tanulmányból.
Franciaországban és Kanadában azonban a románok több mint egyharmada, illetve kétharmada menedzser, szakember vagy technikus. Míg az OECD-országokban átlagosan a román emigránsok negyede végez alapszintű végzettséget igénylő munkát, addig Spanyolország esetében ez az arány 38 százalékra emelkedik. A férfiak ugyanakkor kisebb arányban végeznek alacsony végzettséggel is betölthető munkát — minden ötödik emigrált férfi, szemben minden harmadik romániai nővel. Ennél is figyelemre méltóbb azonban, hogy a túlképzettség az elmúlt 20 évben a romániaiak esetében 16 százalékkal nőtt, míg a környező országokból kivándoroltak esetében 7 százalékkal csökkent.
„Ezek az eredmények tükrözhetik például a romániaiak viszonylag rossz nyelvtudását a fogadó országban, a szakmai hálózatokhoz való korlátozott hozzáférést. A romániai kivándorlók nagy része úgy érzi, hogy alulfoglalkoztatott a munkahelyén, tízből kilencen úgy érzik, rendelkeznek azokkal a készségekkel, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megbirkózzanak a jelenlegi munkájuknál nagyobb igénybevételt jelentő feladatokkal is” — állapította meg az OECD.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Minden hetedik-nyolcadik lakos változtatott

Romániában a lakosság körülbelül 12–15%-a, vagyis minden hetedik-nyolcadik lakos változtatta meg a lakhelyét, elköltözve egyik településről a másikra az országon belül 2012 és 2019 között. Erdélyen belül a fő befogadó megyék Temes és Kolozs.