Szatmárnémeti

Egyre magányosabbak az időseink

Fotó: www.frmr.ro
2021.12.13 - 19:23
Több mint 450 ezer idős romániai lakos szembesül nagyfokú magányossággal, nincs, aki segítsen nekik, ha szükségük lenne rá. A szépkorúakat a „magányosság járványa” is sújtja.

A „magányosság járványa” sújtja az időseket Romániában. Hazánkban idősek ezrei töltik napjaikat egyedül, anélkül, hogy lenne kivel beszélgetniük. A városi környezetben élő idős emberek közül minden harmadik (32 százalék) elszigeteltnek érzi magát, magányosan él, anélkül, hogy lenne akivel szocializálódnia vagy akire támaszkodnia szükséghelyzetekben — derül ki a Kantar Románia felméréséből, melyet a Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesület felkérésére végzett.

A kutatás szerint városon minden negyedik 65 év feletti lakos, mintegy 450 ezer ember szembesül nagyfokú magányossággal, a válaszadók 36 százaléka pedig átlagos fokú magányt érez. Az olyan tényezők, mint a rossz egészségi állapot vagy az élettárs elvesztése, hozzájárulnak a társas interakciók korlátozódásához, így az idősek 28 százaléka egy teljes hónap alatt legfeljebb négy emberrel kerül kapcsolatba.

A felmérés szerint a súlyos magány hatással van az idősekre, így az egészségükre is. Minden negyedik idős úgy érzi, rossz testi-lelki állapotban van, a nagyfokú magányossággal élők 39 százalékának pedig fizikai problémái vannak, ami kétszerese az átlagnak.

Egészségügyi problémáik miatt az idősek több időt töltenek otthon, zárt térben: 64 százalékuk ideje nagy részét háztartási munkákkal tölti, főzéssel vagy takarítással, ami a magány elleni küzdelem mechanizmusaként használt tevékenység.

Rutinjuk a következő: 43 százalékuk kizárólag a ház körül vagy a parkban sétál, 33 százalékuk tévézik, és csak 27 százalékuknak van az otthonán kívüli tevékenysége, egyéb hobbija. Azok közül, akik nagyfokú magányossággal néznek szembe, még kevesebben hagyják el a házat, mindössze 18 százalékuk.

Hány idős él Romániában?

Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint tavaly 3,6 millió volt a 65 év felettiek száma az országban, tehát a teljes lakosság 19 százaléka. A legelöregedettebb megye továbbra is Teleorman, itt a lakosság 27,1 százaléka 65 éven felüli. Romániában ugyanakkor a 80 év felettiek a lakosság 4,8 százalékát teszik ki, több mint 34,8 százalékuk férfi, 65,2 százalékuk nő. Hazánkban 2001-ben közel 14 százalék volt, 2018-ra viszont már 18,2 százalékra nőtt a 65 éves vagy annál idősebb népesség aránya.

Ami a nyugalomba vonult személyek számát illeti, jelenleg 4 643 908 nyugdíjast tartanak számon Romániában, akiknek az elmúlt havi átlagjuttatása 1608 lej volt. Az országos nyugdíjpénztár adatai szerint Szatmár megyében 74 310 nyugdíjast tartottak számon novemberben, az állami nyugdíjuk átlagértéke pedig jóval az országos átlag alatti volt, mindössze 1331 lej. Ezzel egyébként a szatmári nyugdíjasok az ország legszegényebbjei közé tartoznak, alacsonyabb átlagjuttatást csak a Botoşani (1277 lej), Giurgiu (1288), Vaslui (1315 lej) és Vrancea (1298 lej) megyei idősek kapnak havonta. Egy megyében és a fővárosban ugyanakkor 2 ezer lej feletti volt az átlagnyugdíj szeptemberben: Hunyad megyében elérte a 2132 lejt, Bukarestben pedig 2036 lej volt a nyugalomba vonult személyek átlagos juttatása.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

25 milliárd lejjel több kell nyugdíjakra

Elfogadta kedd este a szenátus az új nyugdíjtörvényt, a nyugdíjpénztár elnöke szerint ez 2024. január 1-től 15, 2024. szeptember 1-től pedig további 10 milliárd lejjel terheli majd meg a költségvetést.
Külföld

A 119. születésnapját ünnepelte a világ legidősebb embere

119. születésnapját ünnepelte vasárnap a japán Tanaka Kane, akit a világ legidősebb embereként tart nyilván a Guinness Világrekordok.
Szatmárnémeti

Ne feledkezzünk meg az időseinkről!

Ne feledkezzünk meg az időseinkről az ünnepi időszakban sem! — üzeni a lakosoknak a Máltai Szeretetszolgálat szatmári fiókja.