Szatmárnémeti

Egyre fiatalabbak nyúlnak a pohárhoz

2020.07.10 - 10:33

Az alkoholfogyasztással összefüggő egészségkárosodás jelentős közegészségügyi problémát jelent az Európai Unióban, mivel a betegségek és a korai elhalálozások több mint 7 százaléka ennek a számlájára írható. Hosszú távon még a mérsékelt alkoholfogyasztás is növeli egyes szívbetegségek, májbetegségek, valamint a rák kialakulásának kockázatát, a gyakori és jelentős mértékű alkoholfogyasztás pedig függőséghez vezethet.

Az alkoholipar ráadásul hatalmas összegeket fordít a marketingre, becslések szerint évente globálisan körülbelül 1 trillió dollárt költ reklámra — közölte az Egészségügyi Világszervezet. Az interneten, az interaktív közösségi médián keresztül könnyen elérhető a fogyasztó. A WHO 2018-as felméréseiből az is kiderül, hogy a tinédzserek és a fiatal felnőttek körében népszerűek az alkohol fogyasztására ösztönző posztok. Az online marketing számos eszközzel — játékok, kvízek, érdekes tartalmak — teszi vonzóvá az alkoholt, a fogyasztó észre sem veszi, hogy valójában hirdetést olvas.

A rendszeresen alkoholt fogyasztó romániai lakosság aránya 35 százalék, ez jóval magasabb a 20 százalékos uniós átlagnál — derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet statisztikájából. A férfiak járnak az élen az alkoholfogyasztásban: az erősebb nemhez tartozók fele iszik rendszeresen alkoholt. Ebből pedig a fiatalság sem szeretne kimaradni: a 15–16 évesek korosztályában ötből két tinédzser szintén fogyaszt alkoholt, és 80 százalékuk már legalább egyszer emelt a szájához valamilyen alkoholos italt. A 15–19 év közötti tinédzserek elhalálozásának harmadáért ráadásul olyan közúti baleset a felelős, amely az alkoholfogyasztás miatt következett be.

Felnőttkori alkoholproblémák

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság egy korábbi tájékoztatója szerint a leginkább azokat veszélyeztetik az alkoholfogyasztás súlyos egészségügyi következményei, akik 15 éves koruk előtt kezdenek el inni. Esetükben négyszeresére, de akár a hétszeresére is emelkedhet a függőség kialakulásának esélye azokhoz képest, akik csak 17 éves koruk után fogyasztanak alkoholt. Minden egyes tinédzserkori, alkoholfogyasztás nélkül eltelt év 10 százalékkal csökkenti az esetleges alkoholfüggőség kialakulásának esélyét. Minél zsengébb korban kezdik az italozást a fiatalok, annál inkább válnak poharazó felnőtté: ha 15 éves korban kezd el alkoholt fogyasztani egy fiatal, az esetében a négyszeresére növeli a felnőttkori alkoholizmus esélyét, ha pedig még korábban, 13 éves koruk körül kezdenek el italozni a fiatalok, ennek veszélye a hétszeresére nő. A tinédzserkori alkoholfogyasztás ráadásul növeli a dohányzás és drogfogyasztás esélyét is.

A hazai fiatalok alkoholfogyasztására elsősorban a szülők (84 százalék) és rokonok (24 százalék) vannak hatással, de a barátok (33 százalék) és a reklámok, televízió (17 százalék) is jelentős nyomással bírnak. Négyből egy romániai fiatal volt már áldozata az alkohol okozta agressziónak, háromból egy gondolja úgy, hogy neki nem okozhat problémát az alkoholfogyasztás.

Az alkoholfogyasztás 200 különböző betegséghez vezethet, azok pedig, akik már 15 éves koruk előtt italoznak, sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve. Éppen ezért a 18 éven aluli fiataloknak egyáltalán nem lenne szabad alkoholt fogyasztaniuk.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Magazin

Napi fél és 3 csésze közötti kávéfogyasztás jó hatással van a szív- és érrendszerre

Napi fél és 3 csésze közötti kávé elfogyasztása kedvező hatással van a szív- és érrendszerre, sőt a vizsgálati csoportban csökkentette az összhalálozás és a stroke kialakulásának kockázatát is - derül ki a budapesti Semmelweis Egyetem és a londoni Queen Mary Egyetem közös vizsgálatának eredményéből.
Belföld

5,3 százalékkal nőtt az ország energiafogyasztása az első tíz hónapban

Románia energiafogyasztása 5,3%-kal magasabb volt az idei év első tíz hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest, elérve a 46,1 terawattórát (TWh) - derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfői közleményéből.
Egészség

Italozásban az élen járunk

Ha alkoholfogyasztásról van szó, nem vagyunk az EU sereghajtói: a 10. helyen állunk az egy főre eső alkoholfogyasztás tekintetében.