Szatmárnémeti

Drága lehet az olcsó telefon

Fotó: moneycrashers.com
2021.08.16 - 14:55
Sok diák vállal nyári idénymunkát a vakáció ideje alatt, sokan új telefonra gyűjtenek, és akik így tesznek, azok közül sokan megjárhatják, ha a piaci árnál sokkal olcsóbb készülék mellett döntenek.

A telefonforgalmazó cégek és a mobilszolgáltatók mindenkit arra kérnek, hogy vásárlás előtt mindenki — legyen az felnőtt vagy gyerek, idős vagy fiatal — gondolja meg kétszer is, kitől és milyen telefont vásárol kéz alól. Az ilyen esetekben is érvényes a mondás: ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az nem is az. Amikor egy bolti áron 3000 lejbe kerülő készüléket újszerű állapotban 2000 lejért kínál megvételre az eladó úgy, hogy azt maga is pár nappal vagy héttel azelőtt vette, az mindenkiben gyanút kellene hogy keltsen.

Mindenki jól járt?

Ilyenkor a leggyakrabban az van a becsapós ajánlat hátterében, hogy az eladó részletre vette a készüléket úgy, hogy egy 500 lejes önrészt fizetett ki az árából, majd ha sikerült eladnia hatszor annyiért, már nem fizeti tovább a részleteket, és zsebre teszi a hasznot. Egy ilyen tranzakció nyomán látszólag vevő is, eladó is jól jár, hiszen az egyik haszonnal adott túl egy telefonon, egy másik pedig mélyen bolti ár alatt jutott hozzá egy új készülékhez.

Behajtás indul

Mobilos cégek munkatársai szerint azonban itt nem ér véget a történet, ugyanis az eredeti eladó — azaz az elektronikai üzlet — elindíthatja a behajtási eljárást, hogy megkapja a készülék értékének ki nem fizetett hányadát. Rendőrségen tett feljelentésig juthat az ügy, amelyik az eljárás végeztével ügyész elé viszi az esetet, amelyiknek a vége egy bírói végzés. Ez szólhat arról, hogy a telefont a boltból megvásároló személy ellen behajtási eljárást kell indítani a be nem fizetett részletek okozta kár megtérítése érdekében. Ez azzal kezdődik, hogy az adós bankszámláját az elmaradt összeg határáig blokkolják, a számlára beérkező pénz automatikusan a kereskedés felé van irányítva, illetve a fizetéséből is visszatartatnak egy bizonyos hányadot hónapokon keresztül, egészen addig, amíg az adósság ki nincs egyenlítve.

Hoppon marad

De dönthet úgy is, hogy a telefont a mobilszolgáltató a készülék IMEI- (nemzetközi mobilberendezési azonosító) száma alapján tiltsa le a hálózatról, amelyik minden szolgáltatóra érvényesen gyorsan meg is szokott történni. Az ilyenfajta döntések második része, hogy a telefont is visszaveszik attól, akinél az éppen van. Az egész folyamatból mit sem sejtő, a készüléket boldogan használó jóindulatú vevő telefon nélkül marad, és ha ő maga is szeretné az elkobozott telefon révén okozott kárt megtéríttetni, ugyanúgy bíróságon keresheti az igazát a telefont neki eladó személlyel szemben, mint a készüléket elsőként értékesítő elektronikai kereskedés.

Princz Csaba

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Helyi érték

A fogyasztás pszichológiája — az vagy, amit fogyasztasz (I.)

A Szatmári Friss Újság Beszélgetések testről és lélekről sorozatának legutóbbi témája a fogyasztás pszichológiája volt. A szatmárnémeti Mézesházban megrendezett kerekasztal-beszélgetésen a témában jártas szakemberek és meghívottak mondták el véleményüket.
Belföld

Felmérés: négyből egy gyereket legalább egyszer megfenyegettek veréssel a közösségi médiában

Négyből egy gyereket fenyegettek már meg veréssel a közösségi médiában, és tízből egyet naponta vagy legalább hetente kétszer bántódás ér az online térben - derül ki a World Vision Románia Alapítvány januári felméréséből.
Belföld

A román állampolgárok átlagosan 52,6 eurót költöttek tavaly online vásárlásra

Az online fogyasztói kosár átlagos értéke tavaly 5,8%-kal, 52,6 euróra nőtt 2020-hoz képest, a romániai online vásárlások 69%-a pedig mobiltelefonról történt - derül ki a 2Performant vállalat elemzéséből.