Az Európai Bizottság és az Európai Munkaügyi Hatóság közös kampánya rávilágít arra, hogy a bejelentett foglalkoztatás sokkal előnyösebb mind a dolgozók, mind a cégek számára. Ennek érdekében az Európai Bizottság és az Európai Munkaügyi Hatóság tavaly elindította az EU4FairWork: Bizottsági kampány a feketefoglalkoztatás felszámolásáért, mely akciót az idei évben is folytatják, derül ki a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM) szerkesztőségünknek elküldött közleményéből.
Ebből kiderül, hogy a munkaügyi minisztérium is számos tájékoztató kampányt indított a külföldön állandó vagy ideiglenes jelleggel munkát vállaló román állampolgárok tájékoztatása érdekében, ami a biztonságos, legális munkavállalást illeti. Az EU4FairWork kezdeményezés arra hivatott felhívni a munkavállalók, a vállalkozások és a döntéshozók figyelmét, hogy a be nem jelentett foglalkoztatás nem fizetődik ki: megfosztja a munkavállalókat attól, hogy szociális védelemben részesüljenek, torzítja a cégek közötti versenyt, és óriási veszteséget okoz az államháztartásoknak. Romániában a tájékoztatási kampányba bekapcsolódtak a megyei ITM-k is tájékoztató anyagok (szórólapok, plakátok, brossúrák) közlésével, megosztásával. Európai viszonylatban kb. 17 millió uniós állampolgár — kétszer annyi, mint egy évtizeddel ezelőtt — él és dolgozik más európai országban, mint amelyikben lakik, emiatt is vezetett be több intézkedést az EU, hogy védje és tájékoztassa a külföldön dolgozók érdekeit. Ahogy növekszik a munkavállalók ismerete jogaikat illetően, úgy fehéredik ki a fekete- vagy szürkemunka Európa-szerte. Az ITM a tájékoztató kampány mellett ellenőrzési akciókat is szervezett a feketemunka feltérképezésére az EU-s munkaközvetítők, munkaadók között. Az idei év első felében az ITM munkatársai 570 ezer lej értékben róttak ki bírságot, és 33 munkaadót bírságoltak meg, akik 45 munkavállalót dolgoztattak feketén (34-et munkaszerződés nélkül, 9 esetben pedig nem továbbították időben a szükséges adatokat a REGES-adatbázisba, míg 2 esetben a szerződésben szereplő munkaidőt nem tartották be).
Hátrányosan érintheti
A szabályok betartása és a munkavállalók foglalkoztatásának bejelentése nem csak a szankciók elkerülését jelenti a cégek számára. A tisztességes munka, a tisztességes játék kultúrájának megteremtése megbízható munkáltatóvá teszi a céget, pozitív hatással van arra, hogyan érzékelik, milyennek látják a vállalatot az alkalmazottak és a közösség. A munkavállalók szempontjából sem mindegy, hogy az őket alkalmazó cégek inkább elhallgatják-e a foglalkoztatás tényét a nemzeti hatóságok elől. Ilyen esetekben nagyon könnyen kerülhet a dolgozó kritikusan kiszolgáltatott helyzetbe, hisz elég egy súlyosabb egészségügyi krízis (mondjuk egy többhetes kórházi kezelést vagy akár rehabilitációt igénylő megbetegedés), egy munkahelyi baleset vagy éppen alkudozás a (beteg)szabadságokról, elmaradt, ki nem fizetett járulékok miatti meglepődés az orvosnál, majd aggódás, hogy bizony sem társadalombiztosítás, sem nyugdíj nincs, és nem is lesz, mert be sem volt jelentve az illető.
Sógor Beáta