Míg március előtt a programdömping jellemezte ezt a területet, a koronavírus terjedése miatt meghozott óvintézkedések okán a teljes leállás volt tapasztalható.
„Nem könnyű az újraindulás, és be kell vallanom, hogy még mi sem számítottunk erre” — nyilatkozta megkeresésünkre Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Kulturális Igazgatóság vezetője.
„Komoly nehézségekkel szembesültünk mi is a kialakult helyzet és a korlátozások okán. Sok esetben nem voltak egyértelműek a vonatkozó törvények sem, s bár még most sem azok, reménykedtünk benne, hogy a lazító intézkedések lehetővé teszik a fokozatos újraindulást. Azonban nem ezt tapasztaltuk, és attól félünk, hogy ha tovább késlekednek a konkrét tervezetek megfogalmazásával, ez a halogatás még nagyobb bajt okozhat. Mikor elkezdődött a koronavírus miatti intézkedéssorozat, mi is leálltunk — a hozzánk tartozó kulturális intézményekkel együtt. Igyekeztünk megtartani a közönségünket, az interneten, a közösségi felületeken felhívásokat, játékokat tettünk közzé. Ennek legfontosabb pozitív eredménye az volt, hogy már nemcsak Nagykárolyban és környékén, hanem megyei és országos szinten is voltak olyanok, akik jelentkeztek. Tanulságképpen azt könyveltük el, hogy ha a jövőben hasonló helyzetbe kerülünk, milyen irányba el kell indulnunk, hogy megtartsuk közönségünket. Próbáltuk az online oktatási modellt a kultúrházban tartott szakkörök esetében is bevezetni, nyilván csak olyan körökre vonatkoztatva, ahol ez megvalósíthatónak mutatkozott. Itt is értek minket pozitív és negatív tapasztalatok egyaránt. Visszatértünk a kultúrházban tartott szakkörök megszervezéséhez, komoly biztonsági intézkedések mellett. Azonban a gyerekek és a szülők is zárkózottabbak lettek, nincs akkora érdeklődés. Ez biztosan annak is betudható, hogy nem tudunk szabadtéri lehetőséget biztosítani ahhoz, hogy bemutassák a gyerekek, mit is tanultak az elmúlt egy évben. Komoly nehézségekkel küzdenek a Károlyi-kastélyban dolgozó kollégáink is, hiszen ott is visszaesett a látogatószám a koronavírus-járvány miatt. Hogy csak egy példát mondjak: ma már annak is örülünk, ha 50 látogató van egy hónapban, míg korábban, a nyári időszakban 5–6 ezer személy kereste fel a kastélyt.
Továbbra sem tudjuk, mi fog történni az elmaradt bérletes előadásainkkal. A nagykárolyi színházban mintegy 350 férőhely van, de ugye, ha egyszer megengedik, hogy zárt térben is legyenek előadások, akkor ezt a kapacitást nem használhatjuk ki. Ha betartjuk a szabályokat, nagyjából 100 fő ülhet be egy előadásra. Nem csak mi vagyunk ilyen helyzetben, hiszen a színházak dolgozói sem tudják, mi lesz az előadásokkal. Teljes a tehetetlenség és a tanácstalanság minden téren, s bár hiába figyeljük a híreket és a megjelenő szabályokat, nem leszünk okosabbak. Tervbe volt véve egy több hétvégét magában foglaló rendezvénysorozat kisebb koncertekkel, zenés műsorokkal, szabadtéren. Bevezették az új határátkelési szabályokat, így azok, akik nem amiatt mondták le a fellépést, később a fertőzésveszély miatt tették meg, így minden elmarad. Mondanám, hogy optimistán szemléljük a jövőt, de ez nem igaz. Sajnos egyáltalán nem vagyunk derűlátók, s ez a bizonytalanság mindannyiunk számára megterhelő” — összegzett Georgescu.