— Huszonnégy évnyi munka után mi motiválja egy következő mandátum elnyerésére?
— A következő négy évben szeretném lezárni az elkezdett pályázatokat, befejezni az elkezdett munkát. Igyekszem minél több fiatalt bevonni a szervezet tevékenységébe, és minden tőlem telhetőt megteszek a magyar közösség összetartásáért. Azt gondolom, hogy az elmúlt 24 évben rengeteg tapasztalatot halmoztam fel, mellyel szeretném segíteni községünk további fejlődését.
— Hogyan látja Mikola község jelenlegi helyzetét?
— Az utóbbi szűk egy évtizedben 3600-ról 4200-ra nőtt a község lakosságának száma. Egyre többen költöznek ki hozzánk a városból. Ez azt mutatja, hogy jó úton járunk, azt bizonyítja, hogy jó Mikolában élni. Jó infrastruktúrával rendelkező, jól működő, fejlődésben, lendületben lévő község a mienk.
— Említette az infrastruktúrát — az utóbbi években jelentős előrelépést sikerült elérniük ezen a téren…
— Ha az elmúlt évek fejlesztéseiről beszélünk, akkor azt mondhatom, hogy az infrastruktúránk javult a leglátványosabban. Gondolok itt elsősorban a 13 kilométer leaszfaltozott utcára és a több utcában felújított járdára, illetve a négy parkoló kialakítására. Ez egy nagyon fontos lépés, hiszen ha bárki megérkezik a község központjába, sokkal rendezettebb közterületet lát. Az, hogy a lakosok jelentős része már aszfaltozott utcán mehet haza, egy nagyon nagy előrelépés. Sikerült leaszfaltoznunk a sportcsarnokhoz vezető utat és annak parkolóját is. Fontos elmondanom ugyanakkor, hogy már dolgozunk a pályázaton, amely révén a község további utcáit is le szeretnénk aszfaltozni, hiszen minden lakos egyformán fontos számunkra.
— A közúti infrastruktúrához hasonló fontossággal bír a közművesítés is. Ezzel kapcsolatban is rengeteg jó hírrel szolgálhattak az utóbbi években.
— Ez így igaz, sikeresen lezártuk ugyanis a 19 kilométeres ivóvíz- és a 42 kilométeres szennyvízhálózat kiépítését Mikola, Újmikola és Újberek településeken. A rendszer működtetését átadtuk a megyei szolgáltatónak, az Apaservnek, amely rendelkezik a megfelelő szakértelemmel, tapasztalattal és ismerettel, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy a lakosok a legmagasabb minőségű szolgáltatásban részesülhessenek. Örömmel mondhatom, hogy Mikola község lefedettsége ezen a téren mintegy 98%-os. Itt szeretném elmondani továbbá, hogy saját forrásainkból bővítettük a villanyhálózatot, és folyamatosan korszerűsítjük a közvilágítást is. Emellett pedig szintén a közbiztonságot szolgálja a térfigyelő kamerarendszer kiépítése is.
— A növekvő lakosságszám követelményeinek milyen módon tud megfelelni a mikolai oktatás?
Az infrastruktúra fejlesztése a következő generációknak is fontos, a jövőnk ugyanis a fiatalságban van, az ő boldogulásuk záloga pedig a megfelelő színvonalú oktatás. Ehhez elengedhetetlen a korszerű tanintézmények biztosítása, ezért először új óvodát építettünk a község központjában, egy újabb PNDL-és pályázat révén pedig 5,4 millió lejből a Gellért Sándor Általános Iskola új és régi épületeit modernizáljuk és szereljük fel korszerű taneszközökkel. Terveink szerint hamarosan elkezdjük a munkálatokat. Itt kell megemlítenem, hogy számunkra kiemelten fontos a sport támogatása is, hiszen csakis így tudjuk az egészséges mozgáskultúra szellemében nevelni gyerekeinket. Ennek jegyében még idén műfüves focipályát építünk Újmikolában, az iskola udvarán.
— Mikola azon kevés község közé tartozik, ahol nem tévesztették szem elől az idősek gondjait sem.
— A mikolai közösségben az elmúlt időszakban szociális téren több pozitív irányú változás történt, a szociális juttatások mellett elkezdett kiépülni a szolgáltatói háló. Hisszük, hogy a szociális jólét pozitív fejlődése befolyásolja a közösség fejlődését — egyéni és csoportszinten. Ennek jegyében 2016-ban a Noé Partium Egyesülettel partnerségben létrehoztuk a Mosolyházat a fogyatékkal élők nappali gondozása érdekében. Az önkormányzat a Noé Partium Egyesület rendelkezésére bocsátotta a Fő utca 419. szám alatti ingatlanát (a régi óvoda épületét). Egy, az AFIR által kiírt vidékfejlesztési pályázat révén szeretnénk tovább bővíteni a Mosolyház tevékenységét, hogy ott egy beteggondozó központot tudjunk üzemeltetni. Számunkra rendkívül fontos a rászorulók megsegítése, mert ez mutatja egy társadalom, egy közösség igazi erejét, fejlettségi fokát. De ide sorolnék egy másik fontos fejlesztést: az orvosi rendelő felújítását. Ez a munkálat március első napjaiban kezdődött el, és reméljük, szeptember végére befejeződik. Ebben a projektben másfél millió lejből teljesen felújítjuk az orvosi rendelő épületét, ami biztosítja, hogy a községben 21. századi körülmények fogadják azokat, akik háziorvoshoz vagy fogorvoshoz jönnek. Norvég alapok felhasználásával pedig tovább szeretnénk bővíteni a szociális szolgáltatásokat, nemrégiben pályáztunk egy idősklub létrehozására.
— Ha már a terveknél tartunk, melyek a következő mandátum legnagyobb feladatai?
— Kétség sem férhet hozzá, hogy a következő évek legfontosabb célja és kihívása a földgázhálózat kiépítése. Azt szeretnénk, hogy az, ami eddig luxusnak számított, a mindennapok részévé váljon a mikolaiak számára is. De folytatnunk kell az utcák leaszfaltozását és a járdák kiépítését, a cél, hogy a közúti infrastruktúra fejlesztését be tudjuk fejezni. A község általános rendezési terve (PUG) az év végén lejár. Az elkövetkező esztendőben ezt fel kell újítani. Fontos szerepe az általános rendezési tervnek, hogy meghatározza a belterületek határát. Egy-egy PUG 10 évre szabja meg az önkormányzat településfejlesztési szándékait, figyelembe véve a helyiek igényeit.
A legfontosabb tervek közé kell sorolnom a polgármesteri hivatal régi épületének felújítását. A tervek hamarosan elkészülnek, s célunk, hogy az önkormányzat apparátusa minél hamarébb vissza tudjon költözni az otthonába. De hamarosan elkészül az előtanulmány egy sétány és az Égeren átvezető gyaloghíd megépítésére is, amely összeköti majd az új óvodát a sportcsarnokkal. Terveink között szerepel két ingatlan megvásárlása is, ahol korszerű sportpályát és játszóteret szeretnénk kialakítani. Újmikolában és Újberken kultúrotthont szeretnénk építeni a régi iskolaépületek helyére.
— Mikola rendkívül aktívnak bizonyult az előző esztendőkben a pályázatok terén is. Gondolom, ezt nem veszítették szem elől.
— Nem bizony! Pályázatok nélkül nincs fejlődés. Csak az idei esztendőben két határon átnyúló pályázatot nyújtottunk be. Az első révén egy tűzoltóautót vásárolnánk, a másodikból pedig a kulturális központot látnánk el új felszerelésekkel; a két projekt összértéke 300 ezer euró. És partnerek vagyunk egy olyan pályázatban is, melynek célja a zöldövezet kiépítése, valamint hogy bicikliúton csatlakozhassunk Szatmárnémetihez és a Túr menti útvonalhoz. Utóbbiak összértéke eléri a kétmillió eurót. Régóta dédelgetett elképzelésünk ugyanakkor egy tájház kialakítása is, mert tudjuk, hogy annak a népnek, mely nem ismeri a múltját, jövője sincs.
— Végezetül azt szeretném megkérdezni, milyen volt polgármesternek lenni úgy, hogy a megyei tanács elnöke ismét RMDSZ-es volt.
— Egy község fejlődése, az, hogy a pályázataink jó úton haladjanak, vagy hogy a megfelelő partnereket tudjuk kiválasztani, az nagyon sokszor nem csak rajtunk múlik. Ilyen szempontból pedig nagyon fontos számunkra, hogy ki vezeti a Szatmár Megyei Tanácsot, hiszen az elmúlt négy évben minden segítséget megkaptunk a testület részéről, ami Mikola fejlődéséhez szükséges volt. Én azt remélem, hogy ez így is marad, mert csak együtt lehetünk erősek.