Szatmárnémeti

Digitális eszközök és kulturális örökség

Fotó: Szatmár Megyei Tanács
2022.01.15 - 11:31
A Szatmár Megyei Múzeum központi épületében tegnap nyílt meg a Múzeum a digitális korban című kiállítás és a „Dacica 3D” című virtuális valóság tárlat. Egyfajta módszertani esemény volt ez, amit Kulturális örökség a digitális korban címmel nyilvános vita követett.

A múzeum központi épületében (Vasile Lucaciu utca 19. szám) tartott tárlatnyitón jelen volt Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Cristian Valer Beşeni alelnök, a zilahi múzeum igazgató asszonya, a nagybányai szabadtéri néprajzi múzeum igazgató asszonya, a nagybányai régészeti és történelmi múzeum, illetve a nagyváradi körösvidéki múzeum képviselője, valamint más múzeumok szakemberei.
Dr. Szőcs Péter Levente, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója elmondta, hogy egyfajta módszertani esemény volt a mostani kiállításmegnyitó, melyen ismertették, hogy a modern technológiákat milyen módon lehet hasznosítani a múzeumi kiállításokon, illetve azt is, hogy a múzeumi tárgyakat, a történeti-régészeti anyagokat hogyan lehet bemutatni digitális eszközök segítségével. Pataki Csaba megyei tanácselnök is üdvözölte a résztvevőket, s elmondta, hogy a most bemutatott modulok a megyei önkormányzat anyagi hozzájárulásával valósultak meg. A tanácselnök a múzeum felújítását említve további támogatásáról biztosította az intézményt.

Elérhető információk, ismeretek

A XXI. században egyre nagyobb teret hódít a digitalizáció, ami sok mindenben megkönnyíti az életünket, lehetőséget biztosít, hogy a digitális eszközök segítségével könnyen elérhetővé váljanak információk, ismeretek stb. Ezzel a lehetőséggel él a Szatmár Megyei Múzeum is, amikor lehetővé teszi, hogy a múzeumlátogatók digitálisan láthassanak múzeumi tárgyakat, leírást kapjanak azokról, illetve digitálisan tekinthessenek meg történelmi épületeket.
A tárlat célja, hogy bemutassa azokat az új kiállítási technikákat, amelyek 2023-tól az Easydoor projekt keretén belül létrehozandó állandó kiállításon lesznek alkalmazva. Szintén tegnap nyílt meg a „Dacica 3D” című virtuális valóság tárlat, melyet a Szatmári Megyei Múzeum a Szilágy Megyei Történeti és Művészeti Múzeummal közösen szervezett. Itt a résztvevőknek a modern technológia segítségével lehetőségük nyílt arra, hogy hintóval közlekedjenek Zilah belvárosában a 20. század elején.
A megnyitót a Kulturális örökség a digitális korban című nyilvános vita követte. A vita a modern digitális eszközöket és az örökség bemutatásának új módozatait ismertette az északnyugat-romániai múzeumi kiállításokban, valamint a közelmúltban megvalósult vagy még a tervezési fázisban lévő tárlatokban.

hirek/2022/januar/15/muzeum-1.jpg


A kiállítás és a nyilvános vita a román kultúra napja alkalmából szervezett események témakörébe tartozó program része. Az északnyugat-romániai múzeumok által szervezett kulturális rendezvények szerepe abban nyilvánul meg, hogy felhívják a figyelmet a hatóságokkal, a regionális kulturális szereplőkkel és a kultúra valódi fogyasztóival való együttműködés új módozataira. A kulturális és turisztikai örökség terén a nyilvánosság és az együttműködő intézmények közötti elvárások tesztelésével szakmai tapasztalatcserére kerül sor, valamint alternatívákat vetnek föl annak érdekében, hogy a múzeumi örökség (az elmúlt generációk világa) összekapcsolható legyen az új generációk által egyre inkább előnyben részesített virtuális térrel.
A digitalizált kulturális örökség nyitott könyvvé formálja a történelmet, melynek lapozgatásával megismerhetővé válik a megye múltja. A kiállítás összeállításakor nagy hangsúlyt helyeztek arra, hogy a fiatalok számára is figyelemfelkeltő és élvezhető legyen. A fiatalok számára elutasító, ha a múzeumi tárgyak a hagyományos módon vannak kiállítva, és elévült módszerekkel akarják számukra megtanítani a történelmet. Elvárják, hogy a kulturális örökség a maga valóságában kerüljön számukra elérhetővé, mentesítve azokat az ideológiáktól és a korok politikájának megfelelően történő értelmezéstől.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Digitálisan fejlett intézmény a Kalazanci iskola

A 2021/2022-es iskolai év első félévének, illetve a mögöttük hagyott naptári évnek a kihívásait, megvalósításait, eredményeit elemezve tekintettek vissza az elmúlt időszakra a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum pedagógusai.
Nagykároly

Kisállatkiállítás Nagykárolyban

 A nagykárolyi Colibri Galambtenyésztő Egyesület szervezésében január 8–9-én nemzetközi díszgalamb-, tyúk- és nyúlkiállításra várják az érdeklődőket Nagykárolyban, a Simion Bărnuţiu Szakközépiskola (Rákóczi Ferenc u. 12.) sporttermében.
Nagykároly

Január közepéig látogatható

Nagykárolyban, a Károlyi-kastály emeletén található szépművészeti galériában nyílt meg a Nagykárolyi Kulturális Központ rajz-, grafika- és festészeti szakköre tagjainak kiállítása, akiket Fastus Josef festő irányít.