Szatmárnémeti

„Diabéteszjárványra” figyelmeztetnek

A megelőzést nagyon komolyan kellene vennie mindenkinek — intenek a diabetológusok, Fotó: Getty Images
2021.06.19 - 12:05
A reaktív megközelítés helyett, amellyel a cukorbetegség hatásait kezeljük, át kellene térni végre egy proaktív megközelítési módra, amely magában foglalja a megelőzést és a korai diagnózist.

„Diabéteszjárványnak vagyunk a tanúi” — indítja sokkoló, figyelemfelkeltő üzenetét a Román Diabetológiai Fórum, az elmúlt harminc évben ugyanis megnégyszereződött a cukorbetegek száma. A koronavírus-fertőzésekhez viszonyítva háromszor több személy diabéteszes. Világszerte tizenegy felnőtt közül egy cukorbetegségben szenved, ami megközelítőleg 422 millió személyt jelent. Csak Európában 60 millió felnőtt cukorbeteg van, tízből egy lakos érintett, ha pedig ugyanolyan ütemben nő a diabéteszesek száma, mint az elmúlt években, akkor a számuk 2045-re a vén kontinensen eléri a 69 milliót, világszerte pedig a 700 milliót. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a globális halálozások okainak első tíz helyezettje között szerepel a cukorbetegség.
Amint arról lapunk hasábjain is olvashattak, A diabétesz nem játék! címmel még tavaly ősszel indította el tájékoztató kampányát a diabetológiai fórum, azzal a céllal, hogy felhívja a lakosság figyelmét a 2-es típusú cukorbetegségre és nagyon súlyos negatív következményeire. A kampány azóta is a közösségi médiában, a Facebookon és a fórum honlapján zajlik, így szeretnének elérni minél több 25–45 év közötti romániai lakost. Ők azok, írják a kezdeményezők, akik körében a legmagasabb a rendszertelen életmódot folytatók aránya, ezért nagy szükség van arra, hogy felhívják a figyelmüket a változtatás szükségességére. Kiegyensúlyozott, egészséges életmóddal, rendszeres orvosi szűrésekkel ugyanis a cukorbetegség megelőzhető — emelik ki.
Egy kérdőív is szerepel a honlapjukon, mely arra hivatott, hogy a megadott válaszok függvényében megjósolja, mekkora az esélye annak, hogy a kitöltője esetében kialakuljon a 2-es típusú diabétesz, és mit tehet ellene. A kérdőívet 4465-en töltötték ki eddig, ám továbbra is a lakosság figyelmébe ajánlják.

Folyamatosan nő

A megelőzést nagyon komolyan kellene vennie mindenkinek, a szatmáriaknak pedig különösen oda kellene figyelniük erre, hiszen a közegészségügyi intézet összesítése szerint a Szatmár megyei lakosok közel 8 százaléka diabéteszes.
Miközben 2006-ban még csak 11 ezer diabéteszest tartottak számon megyénkben, addig a számuk 2020 végére elérte a 25 590-et. Sőt, a tavalyi esztendő vége óta tovább nőtt a cukorbetegek száma Szatmárban: az idei év első hónapjában újabb 521 beteget vettek nyilvántartásba.
Ezen a tavaszon országszerte 20 777 új esetet vettek nyilvántartásba a szakemberek, így a cukorbetegek összlétszáma elérte az 1 191 190-et, ami azt jelenti, hogy jelenleg száz romániai lakosból 5,9 regisztrált diabéteszes, míg Szatmárban száz lakosból 7,8 érintett.

A cukorbetegség intő jelei

Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyorsan, jellegzetes tünetek kíséretében lép fel, mégpedig annál gyorsabban, minél fiatalabb az egyén. Gyermekkorban napok-hetek, fiatal felnőttkorban hónapok alatt fejlődhetnek ki a klinikai tünetek. A cukorbetegség ezen típusának jellegzetes tünetei: sok vizelet, fogyás (fokozott éhségérzet mellett), szomjúságérzés, szájszárazság, fáradékonyság, levertség.
Gyakran előfordul, hogy a betegség súlyos formában jelentkezik először: ez az úgynevezett diabéteszes ketoacidózis. Ketoacidózis esetén a vércukorszint emelkedett, gyakran extrém magas értékeket is elér. Felborul a szervezetben a folyadék és az elektrolitok egyensúlya. Mindez jellegzetes tünetekhez vezet: kiszáradás, fokozott légzés, hányinger, hányás, tudatzavar, mely akár kómáig is súlyosbodhat.
Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség általában tünetszegényen zajlik. Éveken keresztül is fennállhat anélkül, hogy diagnosztizálnák. Előfordulhat, hogy a cukorbetegséget csak 15–20 évvel a kezdetét követően fedezik fel, nem egyszer súlyos késői szövődményei révén. Az alábbi jelek tehát nehezen felismerhetők, ezért csak a laboratóriumi vércukorszint-ellenőrzés jelenthet biztos választ. Egy egyszerű vérvétel segítségével már a diabétesz előszobájának tartott inzulinrezisztencia is kimutatható.

Váltsunk egészségesebbre!

Bár léteznek a cukorbetegségre genetikailag hajlamosító tényezők, a diabétesz főként az egészségtelen életmód miatt alakul ki. Éppen ezért azt tanácsolják az embereknek, hogy egyenek sok zöldséget, kerüljék a cukros és szénhidrátokban bővelkedő ételeket, valamint mozogjanak sokat. Az ülő életmódot valamelyest már azzal is lehet ellensúlyozni, ha az iskolába, munkába nem autóval, hanem gyalog megyünk, a gyerekekkel nem a lakásban, hanem a szabadban, a friss levegőn mozogva játszunk.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Minden szatmárit várnak a vércukormérésre!

Idén sem marad el a Diabétesz Világnap alkalmából az ingyenes vércukormérési akció: Szatmárnémetiben november 14-én, kedden a Diabétesz Központba vár minden érdeklődőt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Szatmárnémeti

Újraindult a diabetológiai rendelés a kórházban

Újraindult a diabetológiai rendelés a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be közösségi oldalán az egészségügyi intézmény. A régi kórházzal szemben, az Eroii Revoluției tér 23. szám alatt lévő rendelés hétköznapokon reggel fél nyolctól délután fél háromig tart, dr. Albu Diana diabetológus fogadja a pácienseket.
Szatmárnémeti

Cukorbetegség teszt: nézze meg, érintett-e

Ötből egy romániai lakosnál fennáll a veszélye annak, hogy az elkövetkező tíz évben cukorbeteggé váljon – ez derült ki annak a felmérésnek az elsődleges eredményeiből, amelyik jelenleg is zajlik a hazai, köztük a Szatmár megyei patikákban.