Nemzetközileg elismert, egyedülálló kiállítás nyílt a Károlyi-kastélyban a szürrealista művész, Salvador Dalí alkotásaiból. A Meghökkentő Dali kiállítást a Kesauri Gyűjtemény sorozatai alkotják Salvador Dalí eredeti műveiből: litográfiák, kerámiák, bronzból, ezüstből, aranyból készült alkotások. A kiállítás korunk legnagyobb művésze, Salvador Dalí munkájának legfontosabb aspektusait emeli ki. Ahhoz, hogy megértsük Salvador Dalít, fontos kiemelni azt, hogy intellektuális művész volt. Festészetének létjogosultságát elméletei és ötletei adják. Állandó törekvése volt a rejtett tudatalatti és a látható dolgokon túli érzelemvilág megjelenítése — közölték a szervezők. Napjainkban Salvador Dalít tartják a szürrealizmus legfontosabb alakjának. Gondolkodásmódjának és festői önmegvalósításának alapjává válik az alkalmazott paranoia-kritika módszere. „Imperialista haraggal akarom megvalósítani a pontos képeit a konkrét irracionalitásnak, ezek az ambícióim a vizuális kifejezésben” — mondta maga a művész. Nagyon szerette magyarázni a munkáját, de nem részletesen: „Ha túl egyszerűnek tűnik, ne habozzon, mondja el, szívesen bonyolítok rajta kicsit…”
Négy tematikus részből áll
A héten megnyílt tárlat több tematikus részből áll. Az első rész a Mesterségek portfóliót tartalmazza. Ennek darabjait 1970–71 között festette Salvador Dalí, tizenegy témából áll. Ezek a munkák nem megrendelésre készültek, nem kényszerítették keretek közé, érezhető rajtuk a festőzseni kreativitásának és szellemének szabad kibontakozása. Színhasználata és szimbolikája visszautal a számára ismert vidékekre, így ezek pontos jelentéseket hordoznak. Azoknak a szemlélőknek, akik nem otthonosak ezen a vidéken, kevésbé sokatmondók. 1979-ben engedélyezték a Mesterségek sorozat arany és ezüst szeriográfiás elkészítését. Végül csak az ezüstmunkák készültek, ezek is csak részben.
A második rész a Cassandra szerelmei portfólió. 1967-ben Dalít Pierre Argillet bízta meg egy rézkarcsorozat elkészítésével Ronsard verseinek illusztrálásaként. Dalí számára új utat nyitottak a Ronsard költészetében található álomszerű képek, a fantázia és a tudatalatti eszméit fejezte ki olyan témák révén, mint a szerelem, a halál, az idő múlása és a természet körforgása. Minden rézkarcot vakbélyegzővel írt alá Dalí.
A harmadik rész a Háromszögletű kalap címet viseli. Ezt a 20 litográfiás sorozatot 1959-ben alkotta meg Salvador Dalí alapul használva A háromszögletű kalap balettet és regényt. A sorozat minden litográfiája kreativitásának új csúcsa. Ahhoz, hogy a színek kiemelkedők legyenek, minden egyes színt külön kellett nyomtatni.
A negyedik részben Salvador Dalí más eredeti munkái tekinthetők meg kárpitok, selyem szeriográfiák, litográfiák formájában, de fellelhetők a mester által tervezett képeslapok vagy akár a körkörös puzzle is, amelyet kifejezetten a New York-i Springbok Edition számára készített. Ismertetik Salvador Dalí eredeti műveinek tárcáit és sorozatait: „Az öreg halász és a tenger”, „Hommage a Meissonier”, „Falinaptár 1956 Hans E. Bahr számára”, „Falinaptár 1965 Manifattura Ceramica Pozzi számára”.
A kiállítás arra hivatott, hogy családokat, fiatalokat, művészetkedvelőket, vonzzon be jutányos árú jegyekkel a művészet világába: kiállításokra, kulturális és művészeti eseményekre. A tárlat kurátora dr. Daniela Bălu, Chesauri Vasilii, Kesauri Aleksandre, a szervezés a Szatmár Megyei Múzeum, az Art Expo SIA (Lettország), valamint a Kesauri Gyűjtemény együttműködésével jött létre. A tárlatnak a nagykárolyi Károlyi-kastély ad otthont augusztus 8-ig, ezt követően Szatmárnémetiben is látogatható lesz a kiállítás, a tárlat ugyanis augusztus 16. és október 10. között a szatmári szépművészeti múzeumba költözik.
A kiállítás látogatása nem ingyenes, a jegyárak kategóriánként és korcsoportonként változók. A szervezők tájékoztatása szerint a kiállítás anyagát fényképezni szigorúan tilos.