Nagykároly

Családias légkörben a magyar kultúráért

A növendékek már egész fiatal korukban elkezdik a hangszeres képzéseket Fotó: A szerző felvétele
2022.06.23 - 16:24
Már több mint harminc esztendeje aktív a nagykárolyi Rekettye Néptánccsoport, amely köré idővel kulturális egyesület szerveződött, és rengeteg, a néphagyomány iránt érdeklődő aktivista csatlakozott. Az év minden szakára kínálnak kulturális szórakozási lehetőséget.

Székely Sára, az egyesület művészeti vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy igyekeznek megtartani az eddigi, jól működő programokat, és folyamatosan megújulásra törekednek. „Annak ellenére, hogy a világjárvány miatt számos megszorítást voltunk kénytelenek bevezetni, meglehetősen eseménydús évet zártunk. Abban az időszakban is, amikor a vírushelyzet miatt lehetetlen volt a személyes találkozás, folytatódott az oktatás az online térben” — részletezte az év eleji eseményeket. Minden olyan programot, amit egyébként tanév közben meg szoktak rendezni, a megszorítások ellenére is sikerült idén megvalósítani. Az Erdélyi Hagyományok Háza Hálózat jóvoltából hat alkalommal sikerült megrendezni a Jeles napi foglalkozások elnevezésű eseménysorozatot. Emellett folyamatosan sikerült megvalósítani a néptánc- és népzeneoktatást, illetve a hangszeres képzések sem maradtak el. Az érdeklődők tanulhattak citerán, furulyán, többféle vonós hangszeren, kobozon és ütőgardonon is zenélni. A táncoktatásban vett részt a legnépesebb csoport, ugyanis ott öt korcsoportban több mint százhúsz növendék igyekezett elsajátítani a különböző magyar tájegységek legszebb lépéseit. Továbbá a hangszereseknek sikerült különböző megmérettetéseken részt venniük, a versenyekről pedig nagyrészt elismerésekkel tértek haza. Például a Nagykállón megrendezett XIV. Vass Lajos Népzenei Találkozó és Versenyről négy arany fokozatú minősítést hozott haza a Kis és Nagy Rekettye citerazenekara. Emellett két szólista, Boros Bianka és Katona Dóra is a legmagasabb elismerésben részesült. A III. Diószegi Nemzetközi Népzenei Versenyen Volfer Flóra citerás arany minősítést ért el, valamint Székely Emma és Varga Máté kiemelt aranyat furulyásként. „Nagyváradon zenészeinkkel és táncosainkkal képviseltük régiónkat az idén első alkalommal megrendezett Csoóri Sándor Népművészeti Fesztiválon. Ezt a rendezvényt a Kárpát-medence harminc helyszínén tartották meg egy időben” — tette hozzá a néprajzos szakember, aki szerint a rendezvényen a nagykárolyiak vonultatták fel a legteljesebb repertoárt.

Harminc éve a népi kultúra szolgálatában

Ez az év igen különleges a Rekettye számára, ugyanis harmincéves fennállását ünnepli a tánccsoport. Az ünnepi év apropóján különleges előadással igyekeznek a közeljövőben kedveskedni a nagyközönségnek. A tánccsoportot ezelőtt három évtizeddel olyan nagykárolyi, táncházas fiatalok alapították, akik egyetemista korukban ismerkedtek meg a mozgalommal, és Kolozsvárról, illetve Marosvásárhelyről hazahozták magukkal a népi kultúra szeretetét a városba. Kezdetben ebben a városban is elindultak a táncházas foglalkozások, amelyek folyományaként aztán egy kisebb csoport táncos jóvoltából később aktív együttessé fejlődött a kezdeti szárnypróbálgatás. A partiumi régióban kivételes, egyedi eset, hogy ilyen hosszú ideig, megszakítás nélkül, folyamatosan működjék hasonló kezdeményezés, amely köré a megalakulását követő tizedik évben jogi személyiség, kulturális egyesület is szerveződött. Erre azért is nagyon nagy szükség volt, hogy hivatalos hátteret tudjanak adni a tevékenységnek, így minél szerteágazóbb, összetettebb programot kínálva az érdeklődőknek. Ez a háttér megfelelő struktúrát biztosított annak, hogy apránként sikerüljön beindítani a különböző zenei képzéseket, valamint a népi mesterségek oktatását. Emellett természetesen az egyesületnek sikerült különböző pályázati forrásokat kiaknáznia, és folyamatosan arra törekszik, hogy minél színesebb és sokoldalúbb programot kínáljon a népi kultúra és hagyományok iránt érdeklődő közönségnek. Igyekszik összefogni a hasonló érdeklődési körben tevékenykedőket. A foglalkozások a város több pontján is zajlanak, ugyanis még nem sikerült egy olyan, nagyobb helyszínt találni, amely teret tudna biztosítani a párhuzamos tevékenységeknek.

Eseménydús nyár következik

Minden korosztály számára igyekeznek szórakozási és játszva tanulási lehetőséget kínálni a nyárra. Ezen elv mentén állították össze a következő két hónap programjait. Több tábor is lesz, valamint felnőttek és nagyobb fiatalok számára beindították a kézművesműhelyeket. Ennek előzménye volt az őszi-téli időszakban a gépivarrás-tanfolyam, amely során három csoport is elsajátíthatta a szakma alapjait. A következő időszakban a makramé rejtelmeibe vezetik majd be az érdeklődőket, a képzéseken Schnebli Barbara jóvoltából sajátíthatják el a szakma alapjait a tanulni vágyók. Igen nagy népszerűség övezi a négy alkalommal megtartandó tevékenységet, hiszen már a meghirdetésekor kétcsoportnyi érdeklődő jelentkezett. Ugyancsak a nagyobbakat célozza majd meg a nyáron sorra kerülő két új foglalkozás is, a szappankészítő és a cukrásztanfolyam. Továbbá horgolótanfolyam is várja a kézműves tevékenységek iránt érdeklődőket, illetve ősszel újraindul az immár népszerűvé vált varróoktatás. Itt a kezdők megismerkednek a gépi varrás alapjaival, a haladók pedig szabástechnikákat sajátíthatnak majd el. 
A nagycsaládosokkal és a Rekettye állandó önkénteseivel a magyarországi Nagyhódosra szerveznek tábort. Immár hagyományosan minden évben van ilyen alkalom, és ez tulajdonképpen egy hosszú hétvégét jelent, amelyet minden évben más-más helyszínen töltenek el közösen. Az idei táborban Bodnár Ágnes fog előadást tartani a kapcsolódó nevelésről, és gyakorlati foglalkozásokat vezetni. Ugyanitt Lepedus István a gyerekekkel és a kamaszokkal fog foglalkozni, önismeret, érzelmi intelligencia fejlesztése témakörben dolgoznak majd együtt, illetve egyéb kísérőrendezvények, foglalkozások is lesznek, többek között kézműves tevékenységek. Lepedus egyébként már visszatérő vendégnek számít, ugyanis korábban az őszi-téli időszakban elindított, Almárium program egyik kiemelt előadójaként vett részt a nagykárolyiak foglalkozásain. A családpasztorációs szakember, tréner vezetésével az érzelmi intelligencia fejlesztését tűzték ki célul a tizenéves fiatalok számára. A több mint tíz alkalommal sorra került foglalkozások során a gyerek-szülő kapcsolat, a párkapcsolat, a barátság és az önismeret témakörei kerültek szóba. 
A tervek szerint idén is lesznek Almárium-foglalkozások — azért is adták ezt a nevet ennek a tevékenységnek, mert abban az időszakban az emberek hajlamosabbak bezárkózni, elcsendesedni, befelé fordulni, és olyan szórakozási lehetőséget kívánnak nyújtani nekik, amely során sikerül feltöltődni, és a bekuckózós időszakot könnyebb átvészelni együtt. A legközelebbi almáriumokat további szakemberek bevonásával minden korosztály számára ki szeretnék majd terjeszteni: felnőtteknek, szülőknek, pároknak és gyerekeknek. Szintén a trénerrel indítottak el programokat a házasság hetében, amelyekre a jövőben is sort fognak keríteni. Emellett csatlakoztak a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége egyik kezdeményezéséhez, amely néhány rekettyés család számára lehetőséget biztosít egy hosszú hétvége eltöltésére Nyíregyházán, a sóstói falumúzeumban. Több tevékenység is a családok erősítésére teszi a hangsúlyt.
Idén nyolcadik alkalommal kerül sor a Rekettyés Népzene- és Néptánctáborra, amelynek programjai naponta 9-től 18 óráig tartanak majd július 11. és 16. között. A rendezvény központi helyszínéül idén is a nagykárolyi Szent László Közösségi Ház szolgál, de a foglalkozások — néptánctanítás például — a város több pontján zajlanak majd. Több oktató dolgozik majd párhuzamosan, hiszen annyi csoport van már, hogy egyetlen tánctanár nem tudná ellátni az összes feladatot. 
Nem maradhatnak el a már jól megszokott kézműves foglalkozások sem, illetve idén újdonságként Szolomajer Tímea drámapedagógiai tanfolyamot indít a gyerekeknek. Igazi, élménydús táborral készülnek, amely sok szabadtéri játéknak és egyéb, szabadban végezhető tevékenységnek biztosít helyet. Szerencsére idén már a megszorítások nem szabnak határt a fantáziának, tavaly ugyanis a hatályos szabályok mentén csak visszafogottabb formában lehetett tevékenységeket szervezni. Hétéves kortól lehet erre a táborra jelentkezni, amely mindennap élő zenés táncházzal ér véget, ugyanis végre már saját nevelésű zenekar tudja húzni a talpalávalót a táncos lábúaknak. A nap záróeseményére, a közös táncházra, amelyre minden alkalommal délután ötkor kerül sor, nem csak a táborozókat, hanem minden szórakozni vágyó nagykárolyit és környékbelit szívesen várnak a szervezők.
Külön öröm a művészeti vezető számára, hogy a zenekarok (vonósok, furulyások, citerások) immár eljutottak arra a szintre, hogy a táncházban önállóan tudnak zenélni. Sőt, időközben megalakult a Komának zenekar is, amelyet már több rendezvényen is hallhatott zenélni a nagyközönség. A zenekar elsősorban moldvai és gyimesi népzenét játszik.

Nyelvtanulás másképp

Július 25–29. között román tábort is tart a Rekettye, amelynek részben Nagykároly, részben pedig Érhatvan biztosít majd helyszínt. A kiszállásra vonatos kirándulás keretében jutnak el a táborozók. Ezt a tevékenységet két, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező kolozsvári oktató vezeti majd, akik a kincses városban délutáni oktatás formájában tanítják a román nyelvet az ottani gyerekeknek. A tevékenység az iskolai oktatástól teljesen elszakadva, sokkal másabb formában, szabad játék és a „learning by doing” (cselekvés általi tanulás) módszertana mentén közelíti meg az idegen nyelv oktatását. Kreatív műhelyeket vezetnek majd: közösen főznek, vásárolnak, kirándulnak. Nagyon sok olyan szabadtéri játék lesz, amelyet annak idején román és magyar gyerekek közösen űztek a tömbházak udvarain. Hétéves kortól tizennyolc éves korig, azaz az érettségi előtt állóknak ajánlott részt venniük ebben a táborban, ahol a tervek szerint még fotósoktatásra is sor kerül majd. Fontos, hogy a korábbi évek tapasztalataiból kiindulva kiscsoportos, öt-nyolc fős munkaközösségek dolgozzanak, és elsősorban a beszélt nyelv, a kommunikáció kerül előtérbe. A szülők a tavalyi tevékenységet nagyon jónak értékelték, és a diákok is szívesen vettek részt rajta. Az elképzelések szerint minden csoport számára négyórás intenzív nyelvoktatást biztosítanak.
Minden évben sor kerül egy olyan rekettyés vándortáborra, ahol a nagycsoportos táncosok tiszta forrásból ismerhetik meg a népi hagyományokat, részesei lehetnek a még élő kultúrának. Idén ez a kirándulás a kalotaszegi Inaktelkére vezet, ahol még élő adatközlőkkel (énekesekkel, táncosokkal) találkozhatnak. „Ilyenkor mindig lehetőség van megismerni a környezetet, a tájegységet, biciklitúrákat szervezünk, néprajzi anyagot gyűjtünk, a még élő hagyományokkal ismerkedünk” — ismertette a programot Székely Sára. Folyamatosan részt vesznek azokban a táborokban, amelyekbe meghívást kapnak. Legközelebb például Válaszúton találkozhatunk velük, ahova a Kallós Alapítvány meghívására a vonósok mennek majd Ifjúsági népzenei táborba. A citerások pedig a Kecskemét melletti Tőserdőre mennek táborba, amely egy fontos magyarországi szakmai rendezvény. 
A napokban indult el egy teljesen új program is, amelynek keretében a nagy csoport táncosai oktatnak alapfokon mezőségi és moldvai néptánclépéseket a tizenhárom évesnél idősebb érdeklődők számára. Ez iránt igen nagy érdeklődés mutatkozik, ugyanis egyre többen szeretnének közelebb kerülni a népi kultúrához, igénylik azokat az értékeket, amelyeket az egyesület tud nyújtani számukra.
Hosszú távú terveikkel kapcsolatban a művészeti vezető lapunk kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a legfontosabb céljuk olyan helyiség vagy épület beszerzése, ahol a kézműves tevékenységeket még jobban ki tudják bontakoztatni, ugyanis állandósítani kívánják azokat. Ezáltal is meg szeretnék szólítani az idősebb korosztályt, azokat, akik az utóbbi időben még inkább elszigetelődtek a társadalomtól, és akik olyan értékeket hordoznak, amelyeket fontos lenne átadniuk a következő generációk számára. Szeptembertől havi rendszerességgel kívánnak élő zenével kísért táncházakat tartani, így is erősítve a közösségben a táncházas életforma szépségeit és hagyományát. Erre már kezdik összeállítani a megfelelő zenei és táncanyagot. Igyekeztek folyamatosan ott lenni a helyi rendezvényeken, megmutatni magukat, próbálnak minden meghívásnak eleget tenni. Székely szerint mindig vannak új tervek, de a legfontosabb számukra megtartani a meglévő programokat. A Rekettye növendékei már oktatóként is részt vesznek a munkában, az egyik egyesületi tag nemsokára Avasújvárosban fog citerát tanítani.
 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Kelemen Hunor Nagykárolyban: Kiszámíthatóságra, biztonságra vágynak a gazdák

Nagykárolyi gazdafórumon vett részt Kelemen Hunor az RMDSZ államelnökjelöltje: „Amiket a mezőgazdasággal kapcsolatban javasolunk, azt mind mezőgazdasághoz értők, szakpolitikusok állították össze.”
Nagykároly

Star Select: az idei lesz a tizenegyedik tehetségkutató

Nagykárolyban 2024-ben is keresik az év hangját.
Nagykároly

IV. Észak-nyugati Business Fórum

Üzletember találkozó és gazdasági fórum lesz pénteken Nagykárolyban.