Szatmárnémeti

Csak a végzősök térjenek vissza!

2020.04.24 - 07:42

Szatmár megyében a húsvéti vakáció előtt sem zajlott mindenütt zökkenőmentesen a tanítás, olyan tanintézmények is akadtak, ahol a diákok háromnegyede kimaradt az online oktatásból. Kallós Zoltán Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelő szerint két-három olyan vidéki iskola is van, ahol a diákok 70–75 százaléka kimaradt az online oktatásból, tehát alig az iskolaközösség negyedének sikerült bekapcsolódnia az oktatási folyamatba, másutt azonban többnyire a jelenlét ennyi. A helyettes főtanfelügyelő szerint ez településenként változik, és ezek típusától függ, a népszerűbb városi iskolák esetében például 95–100 százalék az arány.

A megyében készült felmérés szerint az oktatóknak sem megy könnyen a tanítás a világhálóra költözött katedrán: az iskolák mintegy 83 százalékban tudják bevonni pedagógusaikat az online oktatásba, aminek az oka az lehet, hogy több pedagógus nem tudja kezelni a digitális eszközöket. Az arány mégis viszonylag magas, mert előfordul, hogy egy pedagógust valamelyik digitális eszközökhöz értő kollégája helyettesíti. Azoknak, akik eddig kimaradtak az online oktatásból — és valószínűleg a következő hetekben sem veszik fel a fonalat —, az egyedüli távoktatási mód a televíziós marad.

Sajnos az online oktatás esélyegyenlőtlenséghez vezet a diákok körében, mert egyeseknek a digitális eszköz — okostelefon, számítógép, laptop, tablet — nem áll a rendelkezésére, másoknak — főként vidéken — az internetkapcsolat minősége vagy hiánya nem teszi lehetővé, hogy bekapcsolódjanak a közoktatásba.

Kallós Zoltán szerint az iskolákat fel kellene szerelni megfelelő számú tablettel, melyeket a diákok használhatnának, és nem csak szükségállapot idején. „Ma már minden tankönyvnek kötelezően elkészül a digitális változata is, miért ne használhatnák ezeket is a diákok? Ehhez azonban minden tanintézményt fel kellene szerelni ezekkel a digitális eszközökkel, amelyeket kioszthatnának a tanulóiknak, hogy amíg iskolába járnak, használhassák őket” — mondta a helyettes főtanfelügyelő. Kallós szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lehet elvárni a szülőktől, hogy táblagépeket, laptopokat vásároljanak gyermekeiknek, hiszen sokan nem engedhetik meg ezt maguknak.

Hogyan tovább?

Fokozatosan indulna újra a tanítás az iskolákban a szükségállapot véget érte után, de a tanév lezárása csak egy-két hetet csúszna az eredetileg tervezett időponthoz képest — jelentette ki szerda este az oktatási miniszter. Monica Anisie nem nevezte meg az iskolák megnyitásának időpontját, de arról beszélt, hogy az idei tanév lezárása „egy-két hetet csúszhat” az eredeti dátumhoz képest. Azt hangoztatta, hogy a döntéshozók elsősorban a diákok és pedagógusok biztonságát tartják szem előtt, ezért a tanítás újraindításakor a fokozatosság elvét követik. Erre több forgatókönyv is született már, de döntés még nincs.

A tanfelügyelőségek véleményét is kikérték ez ügyben, a szatmári pedagógusok pedig azt javasolták, hogy fokozatosan, először a végzős évfolyamok diákjai számára indítsák újra a tanítást, hogy a tanulók felkészülhessenek a záróvizsgákra. Azt is javasolták, hogy az óvodások és az elemi osztályosok számára őszig csak opcionális legyen az oktatás — ha a szülő akarja, akkor vigye oviba, iskolába gyermekét, de ne kötelezzék.

Kallós Zoltán szubjektív véleménye szerint a végzős diákokon kívül a többi évfolyam számára már egyáltalán nem kellene az iskolai környezetben folytatni az oktatást, ugyanakkor szerinte a diákok lezárása is megoldható. A nyár folyamán pedig, ahogyan az mindig is volt, egy lezárási periódust kellene biztosítani a bukásra álló vagy betegség miatt kihagyásra kényszerült tanulóknak.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Lázári iskolakezdés: oktatásban is az itthon maradás

Hármas együttdolgozásra szólított fel a jó tanulmányi előmenetel érdekében a lázári polgármester, a helyben való iskoláztatást szorgalmazta a hétfői tanévnyitó ünnepségeken a lázári iskolaigazgató.
Szatmárnémeti

19 fok lesz az osztálytermekben?!

Egyre több szatmári iskolában jelentik ki igazgatók és tanárok: kezdjenek hozzászokni a gyerekek a gondolathoz, hogy a fűtési szezonban rétegesen öltözködve kell majd iskolába járniuk, mert az energiaválság miatt tizenkilenc foknál több nem lesz az osztálytermekben.
Szatmárnémeti

Több iskolai tanácsadó kellene

Megháromszoroznák a tanügyben dolgozó iskolai tanácsadók számát, akik a diákok segítségére lehetnének a pályaválasztásban, így vélhetően az országban fennálló szakemberhiány is megoldódna.