Egészség

COVID-vakcina: gyakori kérdések, hivatalos válaszok

2020.12.22 - 09:55

Miért oltassunk a COVID-19 ellen?

A COVID-19 elleni védőoltás jelentősen csökkenti a koronavírussal való megfertőződés kockázatát, ha pedig mégis megfertőződnénk, minimálisra csökkenti annak az esélyét, hogy súlyos szövődmények alakuljanak ki.

A védőoltás nem akadályozza meg teljes biztonsággal a megfertőződést, egyeseknél még akár panaszokkal járó betegség is kialakulhat, védőoltással azonban sokkal kisebb ennek az esélye. A súlyosabb megbetegedés elkerülése a cél, ezt figyelembe véve pedig a 70–90 százalékos védettség nagyon jó eredménynek számít. A védőoltások mérséklik a tüneteket, és remélhetőleg jelentősen csökkentik a súlyos megbetegedések előfordulását.

Ha már megfertőződtem a SARS-CoV-2 vírussal, érdemes-e oltatni?

Mivel a fertőzést többször is elkaphatja bárki, így annak is javasolt a védőoltás beadása, aki korábban már átesett a fertőzésen. Nem tudjuk ugyanis, milyen hosszú távú védettség alakul ki COVID-19-infekciót követően, emiatt az ismételt fertőzés miatti megbetegedés vélhetően kivédhető a védőoltással.

Kivel kell felvegyem a kapcsolatot, ha oltatni akarok?

A COVID-19 elleni oltási stratégia alapján Romániában három szakaszban kerül sor az immunizálási kampányra: az első szakaszban az egészségügyi rendszerben, az öregotthonokban dolgozókat, majd a 65 év felettieket, a krónikus betegeket és az infrastruktúra szempontjából nélkülözhetetlen munkát végzőket, végül pedig a teljes lakosságot immunizálják. A lakosság a kijelölt oltóközpontokban és a mobil oltóegységek segítségével immunizáltathatja magát. Az oltás ingyenes, és nem kötelező.

Ha beoltattam magam, milyen igazolást kapok erről?

Papíralapú vagy elektronikus igazolást kapnak azok a személyek, akiket Romániában beoltanak a koronavírus ellen, a dokumentum román és angol nyelvű lesz. Ez viszont nem egy „járványügyi útlevél”, hanem egy törvényes orvosi dokumentum, amelyben egyebek mellett szerepelnek majd a vakcina gyártási adatai és más technikai információk.

Mit várhatunk összességében a védőoltástól?

A jelenlegi információk alapján úgy tűnik, hogy a koronavírus elleni vakcinák közül a harmadik generációs (nukleinsav-alapú) védőoltások lesznek a legeredményesebbek. Még a világjárvány kitörésével megegyező évben elkezdődött a vakcinák fejlesztése és alkalmazása is. Ez a hihetetlen gyors ütem a modern technológiáknak köszönhető.

Megosztja a lakosságot a frissen kifejlesztett vakcinákkal szembeni bizonytalanság, azonban azt fontos kiemelni, hogy érdemi védettség a populációban akkor fog kialakulni, ha az emberek legalább 60 százaléka vagy a fertőződés, vagy a védőoltás révén immunitást szerez. Ez védheti meg az embereket, az időseket, megakadályozva az eddig közel 1,7 millió halálesettel járó járvány továbbterjedését. 

Fotó: Joe Raedle/Getty Images

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Belföld

Féláron kérhetik mától a HPV elleni védőoltást!

Már nem csak az iskolások számára ingyenes a méhnyakrákot is okozó humán papilloma vírus elleni védőoltás, hanem 50 százalékos kedvezménnyel kérhetik a 19 és 45 év közötti romániai nők is!