Belföld

Cioloş az eredeti koalíció visszaállítása érdekében tárgyal kedden

2021.10.12 - 06:25

Dacian Cioloşt, az USR elnökét hétfő este kérte fel kormányalakításra Klaus Iohannis államelnök.

Az USR országos elnöksége hétfőn este kijelölte a kormányalakítási tárgyalásokban részt vevő testület tagjait: Dan Barna, Anca Dragu, Cătălin Drulă, Vlad Voiculescu és Ionuţ Moşteanu.

Ugyanakkor a kormányprogramot kidolgozó csapat tagjairól is döntés született, ezek a következők: Cristian Ghinea, Oana Ţoiu, Anca Dragu, Claudiu Năsui és Dragoş Pîslaru.

Dacian Cioloş sajtóközleményt adott ki, melyben leszögezi, hogy tárgyalópartnereitől a választások után kialakult koalíció visszaállítását fogja kérni, és hasonló hozzáállást vár el a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek képviselőitől is.

Románia Alkotmányának 103-as cikkelye szerint az államelnök kéri fel kormányalakításra a miniszterelnök-jelöltet, miután tárgyalt a választásokon abszolút többséget elérő párt vagy - ha nincs ilyen abszolút többség - a parlamentbe jutó pártok képviselőivel.

Kijelölése után legtöbb 10 napon belül a kijelölt miniszterelnök a parlament bizalmi szavazatát kéri kormányprogramjára és kormányára.

A kormányprogramról és a kormány javasolt tagjairól a képviselőház és a szenátus együttes ülésen vitázik, majd szavaz.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nem áll be Veştea mögé az RMDSZ

Olyan szavazatokra is szükség lenne a kormányalakításhoz, amelyekkel nem akar egy lapra kerülni a Szövetség.
Belföld

Adrian Veștea az új kijelölt miniszterelnök

Ő a PNL első alelnöke, de nem a párt javasolta. A Brassó Megyei Tanács elnöke és volt már fejlesztési miniszter.
Belföld

„Járulékos károkat okozna az AUR-ral szövetkezni”

Kelemen Hunor szerint nem lehet a 2028-as parlamenti választásokig stabil kormányzási megoldást találni.