Búcsúzott a Fradi, Colțescu a „főhős”

2020.12.09 - 12:31

Véget ért a Ferencváros labdarúgócsapatának idei nemzetközi „kalandja”, miután kedd este a Bajnokok Ligája utolsó csoportkörében 1–0-ra kikapott a Dinamo Kijev otthonába.
A mínusz 7 Celsius-fokos hidegben rendezett összecsapást a hazaiak kezdték jobban, de a hamar alábbhagyott a kezdeti lendület, és átengedték a kezdeményezést a Fradinak. A magyar bajnok fantáziája viszont elszállt, amikor a hazai csapat tizenhatosa elé került, hiszen az ukránok szervezett védekezésén nem sikerült rést találni.
Az első félidő legizgalmasabb jelenete egy büntetőgyanús szituáció volt, amikor Szerhij Szidorcsuk kezezése után a svéd bíró ugyan kivárt az első játékmegszakításnál, de végül úgy engedte a bedobást, hogy nem nézte vissza a szituációt a videobíró segítségével.
A második félidőben a Dinamo a semmiből szerezte meg a vezetést: De Pena szabadrúgásból csavart középre a bal oldalról, Denisz Popov pedig 5 méterről a bal alsó sarokba csúsztatta a labdát (1–0).

kijevFrdi-1
Fél óra alatt két gólra lett volna szüksége a Ferencvárosnak, ám a felállt védelem ellen inkább csak erőlködő zöld-fehérekben ezúttal nem volt meg a kellő átütőerő, így a Kijev ért oda a csoport harmadik helyére.

Colțescu: „Az a fekete!”
Az est „főhőse” viszont egy romániai, pontosabban egy craiovai bíró volt: Sebastian Colțescu rasszista megnyilvánulásától volt hangos a nemzetközi sajtó, a Paris Saint-Germain – Istanbul Basaksehir találkozó ezért félbe is szakadt.
Ovidiu Hațegan játékvezető piros lapot készült felmutatni a török szakmai stáb egyik tagjának, aki állítólag, a párizsi Presnel Kimpembe 13. percbeli szabálytalansága után inzultálta a negyedik játékvezetőt, Colțescut – ez volt a szikra az egyébként is feszült mérkőzés parazsára. Az aradi játékvezető azt kérdezte a negyedik bírótól, hogy a stáb melyik tagjának mutassa fel a piros lapot, mire ő románul úgy válaszolt, hogy „ăla negru”, vagyis „az a fekete”. Mivel zárt kapuk mögött zajlott a mérkőzés, ezért a pálya széli mikrofonoknak köszönhetően érthetően lehetett hallani Colțescu szavait – aki a hazai bajnokságban is több botrányos mérkőzés főhöse kétes döntései miatt.

psgBesaksehirDembaBa-1
A megjegyzés címzettje, Pierre Webo, az isztambuliak pályaedzője, a korábbi kameruni válogatott labdarúgó – aki a török csapatnak addig kiosztott két sárga lap miatt már kellően feldúlt volt – a „negru” kifejezés hallatán az addigiaknál is hevesebben reklamált: „Miért mondta, hogy néger? Miért mondta?” Ezeket a kérdő mondatokat is lehetett hallani a televíziós felvételeken.
Odasereglettek mindkét csapat játékosai, megjelent a meccs UEFA ellenőre is a játéktéren, hogy megbékítse a feleket, ám ez nem sikerült. A párizsiak – élükön Kylian Mbappéval és Neymarral –világossá tették, hogy hajlandóak folytatni a meccset, ha lecserélik a negyedik bírót.
A török csapat a rasszista megnyilvánulás ellen tiltakozva, a cserék közé nevezett Demba Ba vezetésével bevonult az öltözőbe, majd követték őket a szintén felháborodott párizsiak is. Előtte a szenegáli játékos is odaszólt a bíróknak: „Miért mondják, hogy fekete, amikor azt sohasem mondják, hogy fehér?”

psgBesaksehirColtescu-1

Eldőltek a továbbjutók
A törökök hajthatatlanok voltak, nem voltak hajlandók visszajönni a pályára, az UEFA végül úgy döntött, hogy szerdán 19.55 órától lejátszák ismét a mérkőzést, a keddivel megegyező kezdőcsapatokkal, de egy másik játékvezetői stábbal folytatják
A francia csatornának sikerült röviden megszólaltatnia Sebastian Colțescut, aki természetesen másként gondolja: „Negru románul a fekete színt jelenti. Nem vagyok rasszista.”
A craiovai sípmester tettét a román sajtó is elítélte, és valamennyien arra helyezték a hangsúlyt: Colțescu meggondolatlan megnyilvánulása miatt remélhetően nem fogják megbélyegezni a román bírói társadalmat, és Hațegant karrierjét sem vágja kettét, akit a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet (IFFHS) a hét elején a világ nyolcadik legjobb játékvezetőjének nevezett meg.
A csoport másik mérkőzésén a két magyar válogatottal, a kapus Gulácsi Péterrel és a hátvéd Willi Orbánnal felálló RB Leipzig 3–0-ra már vezetett a Manchester United ellen, végül a hajrában az angolok rúgtak két gólt (3–2), de ezzel együtt a lipcseiek jutottak tovább a BL nyolcaddöntőjébe, az MU pedig az Európa Ligában folytatja tavasszal a kontinentális szereplést.

UEFA és sportminiszter
Az európai szövetség még kedd este rövid közleményt tett közzé a Twitter-oldalán: „Értesültünk a Paris Saint-Germain – Istanbul Basaksehir mérkőzésen történtekről. Figyelmesen kivizsgáljuk az esetet. A labdarúgásban nincs helye semmilyen rasszista vagy diszkriminatív megnyilvánulásnak.”
A Digi 24 televíziócsatornán Ionuț Stroe román ifjúsági és sportminiszter szólalt meg az ügyben, aki elnézést kért a történtekért: „Határozottan elítélek minden kifejezést vagy nyilatkozatot, aminek rasszista vagy diszkriminatív kicsengése van. Elnézést kérek a romániai sporttársadalom nevében ezért a szerencsétlen eset miatt. Ez nem jellemez minket. (…) Ez egy elszigetelt, egyedi eset, nem általánosíthatunk, nem képviseli a román sporttársadalmat. De nem toleráljuk a hasonló megnyilvánulásokat.”
„Az UEFÁ-nak szigorúan kell döntenie az ügyben! Feltétel nélkül támogatjuk a rasszizmus és a diszkrimináció elleni harcot” — szögezte le egyik nyilatkozatában Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke.

Határtalanul: Megint lesz Fradi – Oli öregfiúk meccs

Sportcsemegével készülnek a Partiumi Magyar Napok (PMN) szervezői, lesz nagypályás, kilencven perces Ferencváros TC – Olimpia Satu Mare öregfiúk mérkőzés Szatmárnémetiben.