Belföld

Bocsánatot kért a román védelmi miniszter az 1989-es forradalom áldozatainak családjaitól

2020.12.18 - 11:22

 Az ügyvivő miniszterelnöki tisztséget is ellátó Ciuca védelmi miniszteri minőségében emlékezett meg arról, hogy 1989. december 16-án Temesváron kezdődött a lakosság súlyos véráldozatot követelő harca a demokráciáért és szabadságért. Emlékeztetett arra is, hogy a több mint ezer áldozat között a védelmi minisztérium (MAPN) mintegy 275 katonája és civil alkalmazottja is életét vesztette.
    Ciuca szerint nem lehet a kommunista állam és a hadsereg akkori vezetésének tetteit a mai demokratikus mércével megítélni, de legfőbb ideje, hogy az igazságszolgáltatás egyértelműen megállapítsa az egyéni felelősségeket és elítélje a bűnösöket.
    "A politikai és katonai vezetők mai nemzedékének kötelessége minden tőle telhetőt megtenni, hogy fény derüljön a védelmi minisztérium alkalmazottainak minden olyan cselekedetére, amely 1989 decemberében emberéleteket követelt, vagy emberek sebesüléséhez vezetett" - írta közleményében Ciuca, az MAPN teljes nyitottságáról biztosítva az igazságszolgáltatást.
    Az MAPN egyes alkalmazottainak "hibáin, tévedésein és visszaélésein" túlmenően a mai vezetők erkölcsi kötelességének nevezte, hogy bocsánatot kérjenek az áldozatok családjaitól az 1989-ben okozott szenvedésért.
    A védelmi minisztériumtól idén februárban a Newsweek.ro román hírportál kért magyarázatot arra, hogy a forradalom óta eltelt három évtizedben miért nem kért soha bocsánatot az 1989-es sortüzekért. A lap megjegyezte, hogy az 1989-es megtorlásban szintén részt vevő belügyminisztérium nevében - amely a Newsweek szerint a hírhedt politikai rendőrség, a Securitate "jogutódjának" tekinthető - Marcel Vela belügyminiszter a 30. évfordulón már bocsánatot kért a románoktól.
    A legfelsőbb bíróságon tavaly kezdődött meg az 1989-es forradalom pere, miután az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Romániát, amiért nem szolgáltatott igazságot a forradalom sebesültjeinek, valamint a halálos áldozatok hozzátartozóinak.
    Az ügyészek 862 ember halálát és 2150 ember sebesülését okozó katonai diverzió megszervezéséért állították bíróság elé Ion Iliescu volt államfőt, a hatalmat 1989. december 22-én magához ragadó Nemzeti Megmentési Front volt vezetőjét és két másik vádlottat, de idén ősszel a legfelsőbb bíróság több bizonyítékot érvénytelenített, és a vádirat kijavítására kötelezte a katonai ügyészséget.
    1989-ben a Ceausescu-rendszert bíráló Tőkés László temesvári református lelkész körüli szolidaritási megmozdulásból nőtte ki magát a diktatúrát megdöntő romániai forradalom. Az ország más nagyvárosaira is átterjedt tüntetéseket a kommunista karhatalom erőszakkal próbálta megfékezni. Amikor 1989. december 22-én a diktátor elmenekült a pártszékházból, a temesvári és bukaresti sortüzeknek már több mint 270 civil halálos áldozata volt.
    A zsarnokság lerázását ünneplő országban azonban még napokig tartott a lövöldözés a katonaság és rejtélyes diverziókeltők között, aminek további 850 ember - köztük a Ciuca által említett 275 katona - esett áldozatul. A katonai ügyészek szerint az új hatalom próbálta a diverzióval igazolni legitimitását, elhitetve a lakossággal, hogy "terrorista" mesterlövészek lövöldöznek az utcákon Ceausescu hatalmának helyreállítása érdekében.

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Tizenhárom nap, tizennégy földrengés

Két földrengést is mért szombaton Temesvár közelében a román földfizikai intézet, ezekkel együtt tizenhárom nap alatt összesen tizennégy kisebb erősségű földrengés volt az országban.
Belföld

Központosították Ciucă-ék az energiabeszerzést

Romániában ideiglenesen központosított beszerzést vezetnek be az energiapiacon. Az OPCOM állami vállalat 2023. január 1. és 2025. március 31. között mWh-nként 450 lejes áron veszi át a villamos energiát a termelőktől és ugyanezen az áron adja is tovább.
Belföld

Románia összesen 51 millió lejt költött el az ukrajnai orosz agresszió kezdetétől

Románia összesen 51 millió lejt költött el az ukrajnai orosz agresszió kezdetétől - közölte a szombati kormányülést követően a miniszterelnök. Nicolae Ciucă rámutatott, jövő héten az illetékes brüsszeli hatóságok elé terjesztik a kiadásokat összesítő dokumentumokat, és elkezdődhet a költségek megtérítése.