Belföld

Biztonságos játék legyen a meglepetés! — figyelmeztetnek a fogyasztóvédők

Fotó: Pexels
2020.12.04 - 15:41
December a játékok szempontjából a legforgalmasabb hónap. Bár rengeteg akciós terméket lehet az üzletekben kapni, és az online boltok is bombázzák a vásárlókat a kecsegtető akciókkal, azért a minőségre és a biztonságra is érdemes odafigyelni.

A játékpiac legforgalmasabb időszakában járunk: ezen a héten a jó gyermekek cipőcskéibe játékot hoz a Mikulás, pár héten belül pedig a szépen feldíszített fenyők alá is bekerülnek az ajándékok, a gyerkőcök nagy örömére. Azért, hogy biztonságos játékot vegyen kezébe a gyermek, nem árt odafigyelni néhány szabályra — hívja fel az ajándékot vásárló szülők, nagyszülők, rokonok figyelmét az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatal.

A játékokat mindig megbízható üzletekből, illetve online áruházakból szerezzük be! Csak olyan játékot érdemes vásárolni, amelyen szerepel a CE jelölés (Conformité Européenne). Ez a jelölés kötelezettségvállalás a játék gyártójától arra nézve, hogy a játék megfelel valamennyi alkalmazandó uniós biztonsági előírásnak, mely előírások a világon a legszigorúbbak. A játék tehát megfelel a rá vonatkozó előírásoknak, és szabadon forgalmazható az Európai Gazdasági Térség belső piacán.

Olvassuk el a használati utasítást és az abban szereplő minden figyelmeztetést! Győződjünk meg róla, hogy a gyermekek rendeltetésszerűen játszanak a játékokkal, és azok megfelelnek koruknak és képességeiknek! Ha a gyermekek felügyelet mellett játszanak, nagyobb biztonságban vannak. A 3 évesnél fiatalabb gyermekeknek ne vegyünk apró, leválasztható alkatrészekkel rendelkező játékokat. A picik esetében komoly veszélyt jelent a fulladás, mivel hajlamosak mindent a szájukba venni. 

Azoknál a műanyag játékoknál, amelyeket a kisgyerek könnyen a szájába vehet, rágcsálhat, kerüljük a PVC-ből készült játékokat a benne lévő ftalát káros hatása miatt! Habár az EU-ban már tilos a ftaláttartalmú játékok forgalomba hozatala, az illegális kereskedelem révén sajnos még sokszor piacra kerülnek ilyen termékek. A polikarbonát-alapú gyerektermékek is kerülendők a műanyag BpA-tartalma miatt.

Fajátékoknál lehetőleg válasszunk tömör fából készült, natúr vagy természetes festékkel, lakkal kezelt fajtákat, így elkerülhetjük az illékony szerves vegyületek okozta egészségügyi kockázatot. Ilyenkor hagyatkozhatunk az orrunkra is: ha valaminek nagyon erős szaga van — ez műanyag játékoknál is igaz —, inkább hagyjuk a polcon!

Klasszikus veszélyek

Bármilyen játékot is választunk, ne feledjük a klasszikus veszélyeket, melyek közé a következők tartoznak: a kis alkatrészek, amelyeket lenyelhet a pici gyerek, rosszabb esetben a légutakba kerülve fulladást okozhatnak, például egy játékbaba fejét díszítő masni; a hosszú, belegabalyodásra és fulladásra alkalmas zsinórok — szintén a piciknél, valamint a mérgező alapanyagok, a nagyobbaknál pedig a különböző lövöldözős játékok, amelyek szembe lőve komoly sérülést okozhatnak.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Járványt is okozhat a külföldi nyaralásról behozott egzotikus növény

Távoli országban eltöltött nyaralása alatt megtetszett egy növény és szívesen hazavinné? Ne tegye! Akár több növényi károsítót is behurcolhat egy ilyennel az országba.
Mi újság?

Biztonságos vakáció, biztonságos élet, most az Alter Ego-táborban

A Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség bűnmegelőzési osztályának rendőrei június és szeptember között a Biztonságos vakáció országos kampány keretében különféle tevékenységeket szerveznek a kiskorúak áldozattá válásának megelőzése és a szatmári közösség tudatosítása érdekében.
Szatmárnémeti

A Hám János Óvoda pindur-pandúrai

Közlekedésbiztonsági napot tartottak kedden a szatmárnémeti Hám János Óvodában. A rendőrség munkatársai játékos formában tanították a legalapvetőbb szabályokra a pindur-pandúrokat.