Szatmárnémeti

Beutazási nyomtatvány és zűrzavar

Fotó: SZFÚ
2022.01.21 - 18:39
Továbbra is özönlenek a bírságlevelek a beutazási nyomtatvány kitöltésének „elmulasztása” miatt, ugyanakkor még mindig nagyon sokan nem tudnak ennek a nyomtatványnak a létezéséről. Magyar Lóránd képviselő szerint érdemi válasz csak február 1-je után várható.

Kereken egy hónapja van érvényben a digitális beutazási nyomtatvány kitöltésének kötelezettsége — ám úgy tűnik (olvasói jelzések nyomán), hogy sokan, s főleg a külföldre, Magyarországra kevésbé rendszeresen utazók még mindig nem tudják, hogy hazatéréskor ki kell tölteniük a https://plf.gov.ro linken elérhető nyomtatványt. Az e-mail-cím alapján működő regisztrációt követően az adatlapot számítógépen, táblagépen vagy telefonon is ki lehet tölteni — a rendszer pedig el is küldi a kitöltött nyomtatványt .pdf formátumban. Ezt igencsak ajánlatos elmenteni, s ha van rá lehetőség, ki is nyomtatni, legfőképp saját „biztonságunk” érdekében, ugyanis a számítógépes rendszer 15 nap múlva törli a kitöltött beutazási lapot. Fontos tudni, hogy a nyomtatványt minden egyes beutazó személynek különállóan kell kitöltenie — korábban ugyanis, a bemutató sajtótájékoztatón, illetve mind a mai napig bizonyos helyeken úgy olvasható: együtt utazó család esetében elég, ha egyetlen nagykorú családtag tölti ki mindannyiuknak. Nem elég. Minden családtagnak külön entitásként kell kitöltenie, míg a még kiskorú gyermekek esetében a szülő/felnőtt kísérő tölti ki; és akkor is, ha csak pár órára „lépünk át” ügyintézni valamelyik határ menti magyarországi településre. Ennek legtöbb 24 órával az országba való belépés előtt kell megtörténnie, ám ha ez valamilyen oknál fogva nem sikerül, akkor van még egy, a belépéstől számított 24 órás „kegyelmi időszak”, amikor az érintett személy kitöltheti — sokan úgy gondolták, gondolják, jobb előtte kitölteni, mert akkor belépésnél a személyes okmányt ellenőrző határrendésznél rákérdezhetnek, hogy szerepel-e a rendszerben a nevünk mellett az is, hogy kitöltötték a beutazási nyomtatványt (a személyazonossági igazolvány vagy útlevél adatainak bevitelekor ugyanis az űrlapon szereplő adatok megjelennek a határrendészet számítógépes alkalmazásában). Ám úgy tűnik, ez a biztonsági lépés sem elég megbízható, mert olyanok is kaptak bírságlevelet, akik leellenőriztették a határrendésszel nyomtatványuk meglétét. Mert a program messze nem tökéletes, sok elcsúszást generál — nem mindig veszi figyelembe, ha új lapot töltünk ki, mert az előzőben valamit elrontottunk —, ugyanakkor a programot készítő Különleges Távközlési Szolgálat sincs mindig a helyzet magaslatán: például arra a lakossági megkeresésre, javaslatra, hogy küldjenek egy visszaigazolást, mielőtt a beutazási lap 15 nap múltán végleg törlődne a rendszerből, azt válaszolták, hogy ez (bármennyire rendszergazdai feladatnak is tűnik) nem az ő hatáskörük, az egészségügyi minisztériumhoz kell fordulni.

Természetesen az országos szinten egyre csak dagadó, igazságtalan büntetések miatti botrány eljutott a szaktárcához is, ám még semmiféle érdemi lépést nem tett, csak a honlapján jelent meg egy nyomtatvány, amelyen a belépési nyilatkozat kitöltésével, ellenőrzésével kapcsolatos problémákat lehet jelezni.

A történet vége valószínűleg az lesz, hogy vagy figyelmeztetéssé (avertisment) módosítanak minden büntetést, vagy az összes bírságok eltörlik — ilyen volumenű bírságáradatnál fizikai képtelenség minden esetet külön megvizsgálni (csak a szatmári közegészségügyi igazgatóság több mint 3500 büntetést rótt ki ebben az évben), ám hogy ez mikor történik meg, azt nem lehet tudni. „Naponta keresnek meg az indokolatlan büntetések miatt ismerősök és ismeretlenek. Felháborító a helyzet. Gyűlnek a válaszra, magyarázatra váró kérdések, amelyeket február 1-jén tudok feltenni a belügy- és az egészségügyi miniszternek, akkor kezdődik ugyanis a parlamenti ülésszak” — mondta megkeresésünkre Magyar Lóránd parlamenti képviselő. Szintén csak február 1-je után kerül (ha kerül, illetve ha elkészül addig) megvitatásra Vlad Gheorghe EP-képviselő törvénytervezete is, amelyben a belépési nyomtatványok 6 hónapig való megmaradását javasolja a rendszerben, illetve a már befizetett bírságösszegek visszautalását — ez utóbbi azonban, mint már említettük, minden egyes büntetés külön megvizsgálását feltételezné, ami eléggé valószínűtlen.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Ajtóra ragasztott PLF-bírság

Nincs abban semmi meglepő, ha a lépcsőház ajtajára, átlátszó műanyag fóliában ragasztják ki a PLF hiánya miatt kapott bírságlevelet — a lényeg, hogy ki lehessen pipálni az „átadva” rovatot.
Szatmárnémeti

Életbe léptek az új PLF-szabályok

Az átingázóknak most már csak egyszer kell kitölteniük a beutazási űrlapot, kipipálva a „kivételt képező” rovatot, más beutazóknak pedig a belépés előtt legtöbb 72 órával vagy a belépés után 24 órával.
Belföld

Módosítások a beutazási lap körül — Frissítve!

Aktualizálják a beutazási adatlapot: az ingázóknak egyszer kell kitölteniük, hosszabbodott a kitöltési időintervallum, csökkent a büntetés.