Szatmárnémeti

Életbe léptek az új PLF-szabályok

2022.02.10 - 14:37

Tegnaptól, azaz február 9-től életbe léptek a beutazási űrlappal (PLF) kapcsolatos új szabályok — mint ismeretes, a beutazási lapot minden Romániába beutazónak ki kell töltenie, függetlenül attól, hogy közúti, vasúti, légi vagy vízi járművel vagy épp gyalogosan/kerékpárral jön, az új szabályok értelmében legtöbb 72 órával az országba való belépés előtt, ám ha ez valamilyen oknál fogva nem sikerül, akkor a továbbiakban is megmaradt a belépéstől számított 24 órás „kegyelmi időszak”, amikor az érintett személy kitöltheti. A kitöltés elmulasztásáért 500–3000 lej közötti bírság róható ki.
A https://plf.gov.ro oldalon elérhető, módosított nyomtatványon megjelent a „kivételt képező” kategória — ebbe tartoznak az átingázó munkavállalók (azon személyek, akik munkahelyükre való eljutás céljából 24 óra leforgása alatt legalább egyszer átlépik az országhatárt); a 2,4 tonnánál nagyobb teherjárművet vezetők, a 8+1 személyes személyszállító mikrobuszok sofőrei, a külföldi gyógykezelésre vitt pácienseket szállító/kísérő egészségügyi személyzet, nemzetközi repülő-, hajó- vagy vonatjáratok személyzete, bűnözőket külföldre szállító vagy onnan hazahozó rendőrök. A felsorolt kategóriákba tartozó beutazók egyszeri alkalommal kell kitöltsék a beutazási adatlapot, megjelölve, kipipálva a „kivételt képező” rovatot.
Sokan tudják, de nem árt emlékeztetni: minden beutazónak önállóan, névre szóló űrlapot kell kitöltenie, még akkor is, ha egyazon család nagykorú tagjai együtt utaznak — a kiskorú gyermekeket pedig valamelyik szülő űrlapján kell feltüntetni. Természetesen egy nagykorú ugyanarról az e-mail-címről kitöltheti valamennyi családtagja űrlapját, de mindegyiknek külön, névre szólóan. Ha kitöltés közben valamit elrontottunk, javítani, módosítani sajnos továbbra sem lehet, egy új lapot kell kitölteni az „újrakitöltés” ikonra kattintva.
S hogyan lehet ellenőrizni, hogy a nyomtatvány sikeresen lett kitöltve? A státusza mutatja: amennyiben megjelenik rajta az „aktív” felirat, az azt jelenti, hogy kitöltötték a beutazás előtt legtöbb 72 órával; ha a „lejárt” (expirat) felirat jelenik meg, azt jelenti, hogy a nyomtatványt 72 óránál régebben töltötték ki; a „határátkelésnél ellenőrizve” (verificat la trecerea frontierei) pedig azt jelenti, hogy szabályosan lett kitöltve, az átkelésnél pedig sikeresen érvényesítették — ezt egyébként az is igazolja, hogy a beérkezés dátuma és időpontja rovatot automatikusan kitölti a rendszer az úti okmányok ellenőrzése nyomán.
Amennyiben valaki semmiképp nem boldogul a nyomtatvány kitöltésével, az a 021.414.44.25-ös telefonszámon kérhet segítséget.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy február 1-jétől az új, egységes uniós szabályozás értelmében a digitális zöldigazolvány érvényességi ideje az oltás második dózisának beadásától számított 270 napig (9 hónapig) tart, és aki az Unión belül akar utazni, annak kérnie kell a harmadik (booster) dózist is, vagy fel kell mutatnia egy 72 óránál nem régebbi, negatív PCR-tesztet vagy egy 180 napnál nem régebbi gyógyultsági igazolást. Amúgy a romániai hatóságok 2022. december 31-ig elfogadják (éttermekben, bevásárlóközpontokban, rendezvényeken stb.) „zöldnek” a kétoltásos igazolást, függetlenül attól, hogy a második dózis beadása óta mennyi idő telt el.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Itt a válasz, hogy miért nem lehet parkolni a petei vámban

A gördülékenység a kulcsszó.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Külföld

Felvonult a szlovák rendőrség a magyar határon

Szlovákia hétfő este nagy erőket vonultat fel a Magyarországgal közös határán – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök és Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter. Szlovákia a Gázai-övezetben kialakult helyzet, valamint a lehetséges biztonsági fenyegetések miatt döntött így.