A 2024-es esztendő számos nagy horderejű projekt befejezésének éve volt, olyan beruházásoké, amelyek megváltoztatták Szatmárnémeti arculatát, jelentette ki éves beszámoló-sajtótájékoztatóján Kereskényi Gábor.
Szatmárnémeti polgármestere úgy tartja, hogy a város fejlődik, ez pedig a közösség érdeme is, azon szatmári polgároké, akik otthonná teszik Szatmárnémetit. Míg néhány projektet sikerült befejeznünk, tette hozzá az elöljáró, addig más, szintén nagyszabású beruházás a kivitelezés szakaszába jutott, ám a fejlődés szemmel látható minden téren.
„Szatmárnémetiben 2025-ben is szeretnénk folytatni az időszerű közberuházásokat. Célunk, hogy a helyi, kormányzati és európai uniós forrásokból idén is jelentős költségvetési tételeket különítsünk el beruházásokra. Városunk jó úton halad, a fejlesztés, a megújulás és modernizáció mellett a közösségi értékek megerősítésére is hangsúlyt fektetünk. Továbbra is arra összpontosítunk, ami igazán fontos, és azért dolgozunk, hogy a szatmáriak életét szebbé, élhetőbbé tegyük.” – mondta Kereskényi.
Harmadik híd
Tavaly is zajlott a Strand utcai harmadik Szamos-híd építése, a létesítmény a befejezéshez közeli szakaszba ért, a beruházás 99%-ban elkészült, áprilisban lesz használatba adva. A harmadik híd építése az önkormányzat elmúlt négy évtizedének legnagyobb infrastrukturális projektje. A híd Románia északnyugati részén egyedülálló építmény, értéke megközelíti a 200 millió lejt.
EU-s pénzek
2024-ben szinte mindegyik, európai uniós alapból finanszírozott projektet – legyen szó a Regionális Operatív Programon (POR) keresztül finanszírozott projektekről, a Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM), a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztési Operatív Program (POCA), a Környezetvédelmi Alap (AFM) és az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében finanszírozott határon átívelő projektekről – megvalósította az önkormányzat. A város fejlődésének kötelező lépése volt a régi főtér korszerűsítése és a Libertăţii tér sétatérré alakítása. A polgármester értékelése szerint a Libertăţii téri munkálatok befejezésével Szatmárnémeti történelmi városközpontja modern, európai arculattal rendelkezik.
Tavaly megépült a Szamos folyó felett átívelő gyalogoshíd. A Barátság névre keresztelt híd nem csak egy egyszerű beruházás, hanem azonnal a város egyik szimbóluma lett. A létesítmény egyedinek számít Romániában, hossza 214 méter, még egy ilyen hosszú gyalogos és kerékpáros híd nincs az országban.
Fontos projektek még, amelyek a tavalyi évben valósultak meg:
• a Batizi út és a Golescu híd közötti kerékpárút megépítése,
• az oktatási infrastruktúra korszerűsítése a Constantin Brâncuși Szakközépiskola
• lakóépületek korszerűsítése és energiahatékonyságának növelése,
• intelligens közvilágítási rendszer Szatmárnémeti észak-keleti városrészén.
A 2024-ben befejezett POR, ROUA és AFM projektek összértéke 82.086.693,13 lej.
EU-s portfólió
2024-ben elkezdődött számos, a tömbházak, oktatási intézmények energiahatékonyságának növelését célzó projekt, például intelligens közvilágítási rendszer kiépítése Szatmárnémeti déli városrészén, vagy a Sportlíceum (LPS) hőszigetelése.
Jelentős projektek finanszírozási szerződése jutott az aláírás szakaszába 2024-ben:
• Gyalogos és kerékpáros felüljáró építése a Crinul kereszteződésben – a Regionális Operatív Program (POR) keretében, 74 854 233,37 lej értékben,
• A 15-ös lakónegyed rehabilitációja – a POR keretében, 32 610 762,92 lej értékben
• Interkulturális kapcsolatok erősítése kulturális intézmények fejlesztése révén Szatmár megyében és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – RO-HU projekt, 22 399 697,10 lej értékben.
További nagyszabású projekteket nyújtott be Szatmárnémeti finanszírozásra:
• Kerékpárutak Szatmárnémetiben (94 588 499,35 lej),
• Integrált forgalomfigyelő rendszer Szatmárnémetiben (108 191 723,35 lej),
• A Vasile Lucaciu park rehabilitációja (22 614 720,34 lej),
• A Szamos folyó jobb partján lévő leromlott és kihasználatlan területek átalakítása és újrahasznosítása (19 967 781,26 lej).
Utak, járdák, parkolók
Tavaly is folytatták a közúti infrastruktúra fejlesztését.
Új aszfaltborítást kapott az úttest és a járdafelület az alábbi szatmárnémeti utcákban: Ion I. C. Brătianu sugárút, Aurel Vlaicu (Fehérgyarmati) sugárút, Horea utca, Amaci út, Decebal híd, Darai út, Petre Ispirescu (Alsó Garandhát), Fluturilor (Lepke), Ács Alajos, Mareșal Averescu (Boros Bálint), Moise Sora Novac, Grădinarilor, Poenilor, Dacia, Tiberiu Brediceanu, Poligonului (Lőtér), Mahatma Gandhi, Ecaterina Teodoroiu (Izabella), Baladei (Kemény János), Petru Maior (Szivárvány), Kaffka Margit, Krúdy Gyula, Măcinului, Păpădiei utcák, Cloșca sugárút – az ANL-tömbházak környéke, Haiducilor, Crăieselor, Dana, Iris, Matei Basarab, Ferdinand király, Dreptății (Fogarasi), Sinaia (Rekettye), Ardealului, Grigore Alexandrescu, Maria és Wolfenbüttel (Wesselényi) utca.
Az összegzés szerint jól haladnak a Mihail Kogâlniceanu utcai emeletes parkolóház munkálatai. Ezzel a helyi költségvetésből megvalósuló igencsak fontos beruházással megoldódik a régi városközpont területén a parkolóhelyek problémáj. A parkoló 158 férőhelyes lesz, beleértve a mozgássérült parkolóhelyeket és az elektromos járművek töltőállomásait is.
Zöldövezetek
A zöldövezetek és parkok a város névjegyei. A városvezetés azt szeretné, hogy a zöldövezetek és a parkok ne csak színesítsék a várost, de egyben kellemes és vonzó környezetet is biztosítsanak a szatmáriak számára.
Az elmúlt évben 663 fát, 6130 évelő növényt, 1198 cserjét, 8500 virághagymát és 117 rózsatövet ültettek el a zöldövezet-kezelő cégek, parkosítottak és füvesítettek 31.789 négyzetméter területet, valamint 1.210 folyóméter hosszan sövényt is ültettek.
Tereprendezés, ültetés és füvesítés történt a Rodnei–Chendi–Wolfenbüttel–Fabricii övezetben, az Október 25. téren, a Divatháznál, a Titulescu parkban, a Miron Costin, Matei Basarab, Aurel Vlaicu, Dreptății, Sinaia, Ardealului, Ioan Galu utcában és a Károlyi úton, a 16-os lakónegyedben a Proiectantului és Universului sétányon, a Geneza övezetben, a Magnoliei, Grigore Alexandrescu, Măcinului, Basarabia, Zimbrului utcában, az Independenței sugárúton, Carpați II lakónegyedben, a Petru Maior, és a Dacia utcában, a Cloşca sugárúton az ANL-tömbházak környékén, az Ecaterina Teodoroiu utcában, az Octavian Goga sugárúton, a Mioriței utcában, a Henri Coandă sugárút egy részén és a Soarelui negyedben.
Közvilágítás
Egy több mint 10 millió lej értékű projekt révén, amelyet a Környezetvédelmi Alapon (AFM) keresztül, vissza nem térítendő forrásokból finanszíroz a város, korszerűsítik a közvilágítást, ami az áramfogyasztás 77,16%-os csökkenését eredményezi, Tavaly és idén több mint 3000 lámpatest volt és lesz lecserélve lecserélve távvezérlésűre.
Folyamatban van a közvilágítás bővítése a 9-es Számú Napközi körüli tömbházak övezetében, a Ștefan Benea, Hermann Mihály és Vasile Scurtu utcában, valamint a város templomainak díszvilágítása.
Gyermeknevelés, oktatás
2024-ben 40 millió lej volt elkülönítve a szatmárnémeti tanintézmények működésére, ehhez hozzáadódik az a 10 millió lejes beruházás, amit az oktatási infrastruktúra fejlesztésére fordított a város.
A Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyának építése befejezéshez közelít.
A 11 tanteremmel és laboratóriummal rendelkező új épület 8 millió lejből valósul meg, a beruházást a szatmárnémeti önkormányzat saját költségvetésből fedezi. Tavaly korszerűsítették az Elisa Zamfirescu Technológiai Líceum sporttermét is, és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal által bonyolított európai uniós projekt révén 39 oktatási intézmény 793 tantermét kap egyre-másra modern bútorzattal, több mint 55 millió lej értékben.
Drogmegelőzés
Tavaly lett beszerezve egy ultramodern, a kábítószerek minden formájának kimutatására – beleértve a szintetikus- és dizájnerdrogokat is –, alkalmas berendezés.
A drogfogyasztás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem sokkal hatékonyabbá válik ezzel a korszerű, az ország északi részén egyedülálló eszközzel, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal által vásárolt berendezés a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) és a Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat munkáját segíti. A 300 ezer euró értékű berendezést az igazságügyi orvostani szolgálat használja.
Onkológiai sugárterápiás központ
2024-ben kezdődtek meg a munkálatok az új, onkológiai kezelésekre szakosodott központban. Európa legnagyobb sugárterápiás klinikahálózata, az Amethyst Radiotherapy által épített egészségügyi intézmény a Dunării utcában, a 15-ös lakónegyed szomszédságában kapott helyet.
Az egészségügyi intézmény majdani üzembe helyezése nagy segítséget fog jelenteni a szatmári betegek és családtagjaik számára, megspórolva számukra a más városokba való utazással töltött időt és költségeket.
Szociális segítség
A város a 2024-es évben is támogatta a kiszolgáltatott családokat, a társadalom peremére szorult személyek integrációját és a rászorulók életminőségének javítását.
A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal a Szatmárnémeti Szociális Igazgatóságon keresztül nyolcféle szociális szolgáltatást nyújt:
• nappali központokat működtet gyerekek számára,
• hajléktalanközpontokat tart fenn nappali és bentlakásos rendszerrel,
• működik egy szükséghelyzetekben eljáró mobilcsapat,
• idős napközi
• az Ostrovului környéken lévő Multifunkcionális Szociális Központ.
2024-ben is folytatódott a partnerség a szociális szolgáltatásokat nyújtó szatmári egyesületekkel és civil szervezetekkel, amelyek segítenek a kiszolgáltatott emberek támogatásában, a civil szervezetek által nyújtott szolgáltatások fedezésére 2,5 millió lejt különítettek el.
Fiatalság
Az elmúlt években kiemelt figyelmet kaptak a fiatalok és a velük folytatott párbeszéd, rendre be voltak vonva különböző tevékenységekbe.
A diákok bevonásával 2023-ban megalapozott önkénteshálózat 2024-ben már több mint 200 főre bővült. Ezek a fiatalok aktívan részt vettek a G. M. Zamfirescu Kulturális Központtal közösen szervezett több mint 400 kulturális, szociális, oktatási és szórakoztató rendezvény szervezésében és lebonyolításában.
Sport
2024-ben a Szatmárnémeti Olimpia VSK sportolói voltak a megye legjobbjai, legyen szó olimpiai és nem olimpiai versenyszámokról, országos bajnokokat adott vívásban, cselgáncsban, karatéban, sakkban.
Több mint 400 szatmári gyermek jár az Olimpia VSK szakosztályaiba, és a beiratkozott gyermekek számán túl az látható, hogy évről évre egyre több gyermek és fiatal fordul a sport felé.
Bármelyik sportágat is választják, az egészséges alternatívát jelent a szabadidő eltöltésére. Idén megkezdődik az új stadion építésének projektjét a volt Unio sportbázis helyén.
Rendezvények
2024-ben is azt volt a cél, hogy színesebbé tegyük a várost, mutatott rá Kereskényi. Megszervezték a szatmáriak által kedvelt hagyományos és minden korosztályt megszólító eseményeket, így a városnapokat, a húsvéti és karácsonyi vásárokat, a márciuskavásárt, az Interetnikai Színházi Fesztivált, a Samfest Jazz-t, a TIFF Nemzetközi Filmfesztivált, az Utcazene Fesztivált, a Világzene Fesztivált, a TEDx Satu Mare konferenciát. Ugyanakkor számos olyan rendezvényt is szerveztek, amelyek bár kisebb léptékűek voltak, népes közönséget vonzottak, úgymint a Szatmári Tavasz, a Gyermeknap és más tematikus programok, új rendezvények, amelyeknek városunk tavaly felújított történelmi központja adott otthont.
A G. M. Zamfirescu Kulturális Központ és a Szatmárnémeti Északi Színház rendezvényei 2024-ben is gazdagították a város kulturális életét, kulturális programok gazdag választékát kínálva minden korosztálynak. Annak érdekében, hogy színesedjen a rendezvénypaletta a civil szervezeteket is bevonták a kulturális programok szervezésébe, lebonyolításába, a kulturális, ifjúsági és sportprojektekhez 650 ezer lej értékű vissza nem térítendő támogatást biztosított a város.
Hírszerkesztő