Szatmár megye északi részén, festői dombok ölelésében több százezer gyümölcsfa várja a nyárutótól decemberig tartó pálinkafőzés rituáléját. A hagyományos rézüstös pálinkafőzdék sajátos cefreillata kering a levegőben, legyen tavasz vagy ősz, pazar színek, turistalátványosságok várják kijelölt útvonalakon az ide látogatókat, lovas szekerek, a népi tájépítészet és tárgykultúra gyöngyszemei, templomok csendes békéje marasztal.
A Szatmár megyei Salvamont által kijelölt turistaösvény vezet fel a másfél órás gyalogösvényen Tamásváraljától a Várhegyre, ahol az egykor tatárdúlta várromok találhatók. Káta nembéli Tamásról kapta e település és a vár a nevét, aki harctéri sikereiért ajándékba kapta a festői vidék területeit a XIII. században V. István királytól. A tatárok hamar szétdúlták e vidéket, 1320-ra már romokban hevert az építmény. A vár romjait műemlékként tartják nyilván, és mint ilyen, az Avas ugocsai részének legrégebbi emléke. A csúcsról egy másik útvonalon is le lehet ereszkedni, amelyik alig egy óra hosszúságú, és a tamásváraljai Csipás forrást és pálinkafőzőket érinti. A helybéliek beosztják a gyümölcseik érési idejének megfelelően a pálinkafőzők használatát. A cefrét ma már áram segítségével kavarják, de régen egész éjjel váltották egymást a családtagok a keverésben. Aki végzett a munkával, kóstolót hagy maga után a következő delikvensnek. A Péter Zoltán pálinkafőzője melletti hűtőtóban mocsári teknősök tanyáznak, arrébb a turistaösvény mellett a Csipás forrás hűs vize, a táj természeti és geomorfológiai értékei gazdag túrával ajándékozzák meg az ide látogatókat. Aki több napot szeretne itt tölteni, megpihenhet a Tilkós Panzióban vagy a Felszeg vendégházban, amelyik egy hagyományosan berendezett tájház, a helyi népi tárgykultúra konyhai és ház körüli kellékeivel berendezve. A batarcsi önkormányzatnak nagyon megtetszhetett az elkészült útvonal, és ők is szerettek volna egy hasonlót, főleg, hogy az ő környékük is kínál hasonló látnivalókat. Így tehát Batarcson a zsidó temető, a Németek temploma, a Kincses-domb látnivalói mellett jelzett túraútvonalon tekinthetők meg a Szűz Mária mennybevétele ortodox templom, a földbe ásott cefregödrök, a Határkereszt, a helyi pálinkafőző, a Ferenc kövi kilátás és a Gibács kövek.
Ha Batarcsról visszafelé indulunk Tamásváralja felé, feltétlenül kanyarodjunk fel a református templom hűs, csendes udvarára! A dombot, amelyik tartja a nehéz építményt, belső erők feszítik, rendszeres földmozgások okoznak repedéseket a templom falán, ezeket hatalmas fémkapcsokkal próbálják összetartani a helyiek. Az udvaron, amelyik temető is egyben, több száz éves juharfák őrzik az élők nyugalmát is.
Márk-Nagy Ágota,
Kulturális Turisztikai Iroda, Szatmár Megyei Múzeum
A szerző felvételei