Külföld

Az EU határozatot fogadott el az Egyesült Királysággal tervezett megállapodás megkötéséről

2021.04.29 - 17:06

Az Egyesült Királyság most értesítést fog kapni a belső uniós eljárások lezárásáról. A két megállapodás május 1-jén fog hatályba lépni.
    A megállapodások a kvóták és vámok nélküli szabadkereskedelem mellett a halászatra, energiaügyekre, biztonsági kérdésekre és a tisztességes versenyre vonatkozó szabályokat tartalmaznak.
    A felek 2020. december 24-én egyeztek meg az unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásról. A fennakadások elkerülésére az EP elfogadta, hogy a megállapodást január elsejétől április 30-ig ideiglenesen alkalmazzák. A végleges alkalmazáshoz a szerdán megadott európai parlamenti hozzájárulásra, valamint az Európai Unió Tanácsának csütörtökön elfogadott határozatára volt szükség.
    Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az EU-ból, a kilépés napján kezdődött 11 hónapos átmeneti időszakban jórészt a korábbi szabályrendszer maradt érvényben a kétoldalú kereskedelmi forgalomban. Az átmeneti időszak ugyanakkor idén január 1-jén lejárt, és ezzel egy időben megszűnt Nagy-Britannia tagsága az Európai Unió egységes belső piacán és vámuniójában is.
    Az Egyesült Királyság uniós kilépésével az EU elveszítette területének 5 százalékát, lakosságának 13 százalékát, gazdasági erejének (GDP) 15 százalékát. Míg az EU-nak a britek a harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere az Egyesült Államok és Kína után, addig a szigetországnak az EU a legfontosabb partnere. A brit kivitel és behozatal fele folyik az unió tagállamaival. A legfrissebb előrejelzések szerint a britek kilépése miatt az EU GDP-je 0-5 százalékkal, míg a brit GDP 2,25 százalékkal csökken.
    A brit kilépés gazdasági hatásait illetően a januári adatok a kétoldalú kereskedelmi forgalomban jelentős mértékű csökkenést mutattak. Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) szerint az uniós export a szigetországba 32 százalékkal, míg az onnan származó behozatal 57 százalékkal zsugorodott.

 

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Ezek a világ leggazdagabb városai

Miközben a megszokott nevek – New York, London, Tokió – továbbra is dominálnak, egyre több kínai, indiai, közel-keleti és délkelet-ázsiai város kapaszkodik fel a leggazdagabbak ranglistájára.
Külföld

Az 1930-as Nagy Világválság megismétlődik?

A Trump-vámok fognak gazdasági összeomlást okozni.
Külföld

Vincze Loránt: Gazda- és fogyasztóbarát európai agrárpolitika készül

Kevésbé zöld és kevésbé bio agrártámogatási rendszer várható a közeljövőben — tájékoztatta portálunkat Vincze Loránt. Az RMDSZ-es EP képviselő optimista a mezőgazdaság közös európai jövőjét illetően.