Az építők közel háromnegyedénél (73,6%) az építőanyagárak emelkedése elsősorban a kivitelezés késését eredményezi, míg az építőipari vállalkozók 72,7%-ánál a projekthalasztás a legnagyobb probléma. Emellett tízből négy vállalkozó a meghosszabbított anyagszállítási határidőket említi a jelenleg felmerülő fő problémák között — mutat rá az IBC Focus tanácsadó cég, amely országos szinten méri fel az építkezéseket.
Az építőipari vállalkozók egyébként főleg az ügyfelek csökkenését, valamint a projektek nagyságának kisebbedését észlelték az elmúlt időszakban – a cégek 52%-a számolt be erről a problémáról.
A vállalkozók is emelték az árakat
Az IBC Focus tanulmánya szerint a legtöbb építőipari vállalkozó az árak ingadozására (emelkedésére) árfedezeti megoldásként előrendeléseket nyújt be az építőanyagokra.
„Az építőipari vállalkozók és vezetők által választott második megoldás az, hogy az emelést (vagy az előleg egy részét) a végső megrendelőnek utalják át, amelynek köszönhetően a válaszadók 63%-a az építési árak drágítását választotta. A harmadik megvalósított változat a szerződéses eszkalációs záradékok bevezetése, amelyek lehetővé teszik az építtetők által felszámított árak újratárgyalását a piaci helyzet függvényében” – mondta Andrei Spataru, az IBC Focus vezérigazgatója.
Megvan a pozitív oldala is
A tanácsadók szerint az áremelkedésnek vannak pozitív hatásai is: ilyenek az innovatív megoldások, mint például a tervezés és annak minőségének optimalizálása az anyagok megtakarítása érdekében, a veszteségek és a hulladék csökkentése, valamint a fejlett technológiák bevezetése.A felmérésből egyébként az is kiderült, hogy építők mindössze 10%-a említette a munka leállítását vagy befagyasztását, 2%-a pedig a piaci helyzetre reagálva bocsátott el alkalmazottakat.
Nőtt az építőipari termelés
A nyers adatok szerint 4,7 százalékkal, szezonális és naptárhatással kiigazítva 2,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene az idei első hét hónapban a tavalyi év azonos időszakához mérten – közölte hétfőn a Országos Statisztikai Intézet.
Júliusban az építőipari termelés a nyers adatok szerint 6,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a kiigazított érték szerint 8,2 százalék volt a növekedés. Az első hét hónapban a növekedés főleg a karbantartási és javítási munkálatok emelkedésének volt köszönhető, amelyek 12,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az új építések volumene 3 százalékkal, míg a felújításoké 0,1 százalékkal nőtt.
Annak ellenére, hogy a folyamatos drágulások az energiaszektort és az épületanyagokat is drasztikusan érintették, az épületek típusa szerint a nem lakóépületeknél 16,3 százalékos, a lakóépületeknél 5,8 százalékos növekedést jegyeztek fel. Ezzel szemben az ipari létesítményeknél 3 százalékos visszaesést tapasztaltak.
Tavaly 1,8 százalékkal csökkent az építőipari termelés az előző évihez mérten, miután 2020-ban 15,9 százalékkal, 2019-ben csaknem 28 százalékkal emelkedett éves összevetésben.
Hírszerkesztő