Egészség

Az emésztőrendszert is fertőzheti

Fotó: acc.org
2020.11.19 - 16:36
A COVID-19 megbetegedés leggyakrabban előforduló tünetei a láz, köhögés, fejfájás, fáradtság, az íz- és szagérzékelés elvesztése, de a SARS-CoV-2 vírus az emésztőrendszerre is hat.

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológus szakorvosa, dr. Cristian Costea a koronavírus-fertőzések kevesebbet emlegetett, de bizonyított tüneteire hívta fel hétvégén a szatmáriak figyelmét: a COVID-19 betegségnek az emésztőrendszerre gyakorolt negatív hatásaira. „Mindenki tud arról, hogy a COVID-19 betegség leggyakoribb tünetei a láz, a köhögés, a fejfájás, a fáradtság, az íz- és szagérzékelés elvesztése. Arról azonban kevesebben tudnak, hogy a vírus az emésztőrendszert is megfertőzi: hasmenést, émelygést, hányást okozhat, valamint étvágytalanságot” — magyarázta a gasztroenterológus. 

Egy retrospektív, több mint 2000 beteg adatait feldolgozó felmérés szerint a COVID-19 gasztrointesztinális tünetei közül a leggyakoribb több mint 50 százalékos előfordulással az étvágytalanság és a hasmenés, majd az egyéb tünetek gyakorisági sorrendben hányás, émelygés, hasi fájdalom, az esetek több mint tíz százalékában tápcsatornai vérzés. Ezek a tünetek légzőszervi panaszok nélkül is előfordulnak, és a súlyos klinikai esetekben gyakoribbak, mint enyhe lefolyású fertőzés esetén. A gasztrointesztinális tünetekkel, főleg a hasmenéssel jelentkező COVID-19 lefolyása súlyosabb, prognózisa rosszabb. A láz, köhögés gyakran később jelentkezik a betegség során.

„Ezen megfigyelések alapján felmerülhet a gyanú, hogy a betegség korai szakaszában jelentkező tünetmentes hordozókat vagy enyhe emésztőrendszeri tünetektől — hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom — szenvedő embereket elhanyagolták, vagy akár alulbecsülték a lehetséges fertőzésforrásokként más emberek, akik nyilvánvalóan nem voltak kapcsolatban légzési tünetekkel rendelkező alanyokkal. Ezért az orvosoknak gyorsan azonosítaniuk kell a kezdeti gyomor-bélrendszeri tüneteket tapasztaló betegeket mint lehetséges fertőzésforrásokat, és lehetőség szerint maximalizálniuk kell a gyakori kézmosás ajánlását” — hangsúlyozza. Azt is hozzáteszi, hogy a SARS-CoV-2 vírusszekvencia a legtöbb fertőzött páciens nyálában is kimutatható volt, ami arra utal, hogy a nyálmirigy is megfertőződhet a vírussal.

A gyomor-bél traktus befolyásolásán túl a fertőzött betegek csaknem 60 százalékánál májkárosodást tapasztaltak, amely enyhe vagy közepes mértékű lehet. A SARS-CoV-2-fertőzés májra gyakorolt hatásáról azonban keveset tudunk, bár fontolóra vették annak lehetőségét, hogy ez a vírus közvetlenül károsíthatja az intrahepatikus epevezetékeket.

Bár az új koronavírus által okozott betegség leggyakoribb tünetei légzőrendszeriek, a The Lancet Gastroenterology & Hepatology egyik tanulmánya megállapítja, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött emberek körülbelül 4–6 százalékának vannak emésztési tüneteik, például hányinger, hányás vagy hasmenés. Gyulladásos bélbetegségben szenvedőknél, akiknek már vannak emésztőrendszeri problémáik, például hasmenésük, ez a tünetek súlyosbodását jelentheti. A betegség súlyos szövődményei közé tartozhat a légzési nehézség, amely orvosi beavatkozást igényel, és olyan esetekben, amikor a fertőzés súlyosbítja a hasmenést, megnőhet az alultápláltság kockázata is — emeli ki dr. Costea. 

A gyulladásos bélbetegségben szenvedőknek tehát figyelembe kell venniük néhány tényezőt, például hogy az ezen betegségek kezelésére szolgáló egyes gyógyszerek — például immunmodulátorok, Janus-kináz-gátló, szteroidok — elnyomhatják az immunrendszert, növelve a fertőzések kockázatát. Az ilyen típusú gyógyszert szedőknek nem szabad abbahagyniuk a szedést anélkül, hogy orvoshoz fordulnának, mert a kezelés hirtelen abbahagyása súlyos következményekkel járhat — figyelmeztetett. Azoknak a személyeknek, akiknek beütemezett műtétjük van, vagy endoszkópos beavatkozásra készülnek, fontolóra kell venniük ezek elhalasztását a COVID-19-járvány idejére, de minden lehetőséget meg kell beszélniük kezelőorvosukkal — magyarázta a szakember.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.
Szatmárnémeti

Szatmári áldozata is van az influenzának

Szatmári áldozatot is követelt az influenza-szezon: a megyei közegészségügyi igazgatóság közlése szerint, az elmúlt héten egy, a 15–49 év közötti korcsoportba tartozó szatmári belehalt a vírusfertőzés okozta szövődményekbe.
Szatmár megye

Növekszik a megbetegedések száma

Ha enyhén is, de növekedett a felső légúti megbetegedéssel, influenzával, COVID-19 megbetegedéssel, tüdőgyulladással küszködő Szatmár megyei lakosok száma – derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság portálunkhoz eljuttatott adataiból.