Októberben az egészséges táplálkozás fontosságára igyekeztek felhívni a lakosság figyelmét a közegészségügyi hatóságok munkatársai, derül ki a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság szerkesztőségünknek eljuttatott közleményéből. Az országos kampány keretében elsősorban a gyümölcs, zöldség, zöldek/saláták és teljes kiőrlésű gabonák szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásaira fókuszáltak. Kihangsúlyozták, hogy az egészségtelen táplálkozás a dohányzással, alkoholfogyasztással és fizikai inaktivitással együtt az a négy legfontosabb rizikófaktor, mely a legtöbb krónikus betegség kialakulását eredményezi, ezeket azonban könnyedén megelőzhetjük életmódváltással és egy egészséges szemléletmód kialakításával.
Az egészségtelen táplálkozás már fiatalkorban is elhízást eredményezhet, mely jelenség ijesztő méreteket ölt Európa fejlettebb országaiban, s ez jelentős hatással van a gyerekek fizikai és mentális egészségére, valamint a gyerekek és felnőttek esetében is hozzájárul a krónikus betegségek kialakulásához. Az egészségtelen táplálkozás és az ülő életmód megnöveli a nem fertőző krónikus betegségek, pl. szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, elhízás, 2-es típusú diabétesz és a daganatok kialakulásának veszélyét.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb statisztikai adatai szerint a remélt élettartam szempontjából Románia az európai országok között az utolsók között szerepel, a 35. helyen áll. Az első öt elhalálozási ok pedig összefüggésben áll az életmóddal és a táplálkozással: szívkoszorúér-betegség, agyi érkatasztrófa (stroke), magas vérnyomás, májbetegségek és daganatos megbetegedések.
A túlzott sófogyasztás, a teljes kiőrlésű gabonákban szegényes diéták és a kevés gyümölcs- és zöldségfogyasztás az a három táplálkozási tényező, mely a szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz és daganatos betegségek által előidézett elhalálozások rátáját növelik.
Az Európai Unió tagországai között a legnagyobb arányú gyümölcsfogyasztás Olaszországban (85%) és Portugáliában (82%) mérhető, míg Romániában a lakosság alig 42 százaléka fogyaszt naponta friss gyümölcsöt, s miközben az EU-s polgárok 50–80 százaléka fogyaszt naponta friss zöldséget, a romániai lakosság alig 41 százaléka, áll a DSP közleményében.
A közegészségügyi hatóság szakemberei arra hívják fel a lakosság figyelmét, hogy a hosszú és egészséges élet, a krónikus betegségek megelőzése érdekében, de a jó fizikai és pszichikai lét, megfelelő immunitás és energiaszint biztosítása okán is ajánlott naponta öt adag zöldség és gyümölcs fogyasztása; egy adag egy marék élelmet jelent, azonban arra figyelni kell, hogy a burgonya számít nem zöldségnek. Ezenkívül szintén fontos a megfelelő mennyiségű teljes kiőrlésű gabona és naponta 1,5–2 liter víz fogyasztása. Ezt egészíti ki a mindennapi testmozgás bevezetése is, mely hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez.
Sógor Beáta