Belföld

Az állatokat jobban védi a törvény a melegben

2020.07.16 - 15:30

A hatályos munkavédelmi szabályozás szerint harminchét fokos kánikulában jön el az ideje annak, hogy kíméljék a szabadban vagy légkondicionáló nélküli helyiségben dolgozókat, az állatokat viszont már 30–32 Celsius-fok környékén is kímélni kell, áll az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) közreadott értesítőjében. Mind a két életkímélő törvény túlzás. Harminchét fokos hőségig várni, míg gyakoribb szünetekről és időnkénti hűtésről való gondoskodást, kíméletesebb munkatempót és ásványvíz biztosítását írják elő a hatóságok a munkaadóknak, eléggé magas hőtűrést feltételez a munkások esetében. Az állatvédelmi szabályozás viszont a másik véglet, eszerint ugyanis ha kánikula van, tizenegy és hét között még legelőn sem lehetnek például a tehenek, vagy a mezőn a szekér elé befogva nem ácsingózhatnak a lovak, igavonásra meg pláne nem szabad őket ezekben az órákban használni. Aztán szabály az is, hogy tizenegy és hét között például szállítani sem lehet az állatokat, még szellőztetett raktérben sem, ami azt jelenti, hogy az élő állatok fuvarozását csak rövid távra vagy éjszakára kell szervezni, ha nagy a hőség.

Speciális járműben igen

Már tíz kilométerrel nyugatabbra is jobb a helyzet mindkét kategória számára, a munkáskímélő kánikulaszabályozás már 27 foknál életbe lép, az állatokkal kapcsolatos óvintézkedések pedig nem olyan drasztikusak, mint a romániaiak. Nyugati szomszédunknál ilyen ügyekben a NÉBIH, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az illetékes, ennek előírásai szerint az állatszállítás megengedett a nyolc órát meghaladó utak esetében is, de ez „kizárólag erre a célra engedélyezett, speciális állatszállító járművel lehetséges, aminek többek között megfelelő kapacitású ventillációs rendszerrel, itatóberendezéssel, hőmérséklet-regisztráló, valamint műholdas navigációs rendszerrel kell rendelkeznie.” A NÉBIH oda is figyel az állatszállítmányokra, nem csak szabályokat ír, a nyári időszakokban az állatszállítmányokat előzetesen engedélyeztetni kell, és ha kánikulára és például határátlépés során torlódásra egy időben lehet számítani az útvonalon, nem engedélyezik a szállítmányt.

Víz és árnyék

A román állategészségügyi szabályok szerint az ólban, istállóban tartott állatok előtt mindig kell lennie friss víznek, az itatóberendezést ellenőrizni kell, és a kereskedelmi céllal fenntartott farm üzemeltetőjének generátorról is gondoskodnia kell áramszünet esetére. Szabály az is, hogy rendszeresen ellenőrizni kell az állatokat, hogy nem jelentkeznek-e rajtuk a hőguta tünetei, illetve gondoskodni kell arról, hogy minden állatnak jusson árnyék.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Utca- és járda-korszerűsítések - ősszel is

Tíz szatmárnémeti utcában dolgoznak egyszerre a munkagépek.
Szatmárnémeti

Felbontja az aszfaltot a Distrigaz

Három éve fektetett, szuper burkolatot készülnek feltörni a gázosok.
Belföld

RMDSZ: Törvénnyel védjük meg a régi sírhelyeket

Fel akarnak számolni egy-egy régi sírhelyet, mert nincs hely az újaknak.