A PETA (Emberek az Állatokkal Való Etikus Bánásmódért) adatai szerint évente több mint 100 millió állat szenved és pusztul el a kegyetlen kémiai vegyszerek, gyógyszerek, élelmiszer- és kozmetikai tesztek, valamint az orvosi gyakorlati képzés és a kíváncsiság által vezérelt tudományos kísérletezés következtében. A különféle kozmetikumok, háztartási tisztítószerek és más termékek tesztelése érdekében állatok százezreit mérgezik meg, vakítják meg és ölik meg a vállalatok. Szerencsére az EU-ban már betiltották a kozmetikai célú állatkísérleteket, s a kezdeményezéshez Izrael és India is csatlakozott.
Az állatvédők minden évben felhívják a figyelmet a laborállatok védelmének fontosságára, továbbá azért küzdenek, hogy a tudomány lehetőség szerint alkalmazzon élőlénybarát alternatívákat a kutatások során. A leggyakrabban egereken és patkányokon végeznek laboratóriumi teszteket, de sok kutya, macska, hal, madár és főemlős, azaz majom is elszenvedője a kísérleteknek. Ma már csaknem mindegyik fejlett ország engedélyhez köti az állatkísérleteket, nyilvántartja a kísérletezőket és a kísérletek számát. Az engedélyt többnyire csak akkor adják meg, ha az illetékes hatóság úgy találja, hogy a kísérletező megfelelően képzett, és a kísérletet nem lehet élő állatok felhasználása nélkül elvégezni.
Míg az állatok szenvednek, az emberek meggyógyulnak. Állatkísérleteken keresztül fedezték fel például 1922-ben az inzulint, továbbá többek között a hepatitis B, a kanyaró és a mumpsz elleni védőoltást is.
A laboratóriumi állatok felhasználásáról megoszlanak a vélemények. Az állatvédők szerint az embernek nincs joga szenvedést okozni más fajoknak azért, hogy saját fajának szenvedéseit csökkentse. Mások viszont azzal érvelnek, hogy fájdalmat igazán csak a tudattal bíró ember él át, avagy azt vallják, hogy az ember többet ér, mint az állatok, tehát joga van a maga szenvedését fontosabbnak tartani.