Szatmárnémeti

Az 1989-es hősökre emlékeztek

Fotó: Facebook/Szatmár Megyei Tanács
2021.12.23 - 07:43
Szatmárnémetiben az Antikommunista Ellenállás Emlékművénél emlékeztek meg a ’89-es megmozdulások hőseiről, akik életüket adták a kommunista diktatúra megdöntéséért és a szabadság kivívásáért.

Harminckét évvel a forradalom után a hagyományoknak megfelelően a prefektúra szervezésében emlékeztek meg tegnap Szatmárnémetiben az 1989-es forradalom hőseiről és áldozatairól. A tiszteletadás a 2019-ben felavatott Antikommunista Ellenállás Emlékművénél zajlott, mely nem csak a hét Szatmár megyei fiatalnak, hanem Kelet-Európa valamennyi antikommunista ellenállójának mementót állít. Bár az 1989-es decemberi események során Szatmárnémeti nem tartozott a harcok dúlta városok közé, mégis meghozta a maga véráldozatát a rendszerváltás oltárán. A megmozdulások során a Temesváron egyetemi hallgató Raluca Sălăjant, aztán Szabó Antalt, Király Mihályt, Gergely Csaba sorkatonát, Ioan Marinel Ciul hadnagyot, Grigore Zimbru alhadnagyot, majd december 27-én, az akkori események legzűrzavarosabb és leghomályosabb napjainak végén ifj. Sófalvi Györgyöt Brăilán érték a lövedékek.

Előbb a Közigazgatási Palota falán elhelyezett emléktáblát koszorúzták meg a forradalmárok Szatmár megyei egyesületének tagjai, az emlékműnél Altfatter Tamás kormánymegbízott olvasta fel Románia miniszterelnökének az üzenetét, majd ökumenikus ima hangzott el az ortodox, görögkatolikus, római katolikus és református egyházak képviselői részéről.

Daly Attila római katolikus lelkipásztor a Bölcsesség könyvéből olvasott fel néhány igeszakaszt, Kiss József református lelkipásztor pedig Pál apostolnak a korintusbeliekhez írott 2. levele 4. részének 17–18. versét olvasta fel. Kiss József imájában elmondta, hogy december 22-én azokra a hősökre emlékezünk, akik 1989-ben életüket adták azért, hogy nekünk szabadságunk, örömünk, ünnepünk és drága hitünk legyen. Imádkozott azért a nagy közösségért, amelynek tagjai kiálltak és elmondták a szabadság utáni vágyukat, és ha kellett, életüket adták azért, hogy mi szabadon ünnepelhessünk és istenünket magasztalhassuk. Különösképpen imádkozott a szatmári hősökért, akik vállalták az életáldozatot, amelyet csakis az Úr Jézus Krisztus példája tud véghez vinni.

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere méltatta az 1989. decemberi események jelentőségét. A megemlékezés az emlékmű megkoszorúzásával ért véget.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Kampány a szociális védelmi rendszerben élő lányokért

Érdekes esemény helyszíne volt a nagykárolyi Károlyi-kastély, ahol a Gyerekkorból serdülőkorba elnevezésű projekt második találkozója zajlott. A projektet a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) és a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség kezdeményezte a Nagykárolyi Városi Rendőrséggel, Minodora Sorian ügyvéddel és a Szatmár megyei Családtervező Központtal együttműködve.
Belföld

Iohannis az 1989-es forradalomról: az igazság kiderítése és a borzalmakért felelősök megbüntetése a román igazságszolgáltatás megbocsáthatatlan adóssága

Az igazság kiderítése és az 1989. decemberi "borzalmak" felelőseinek megbüntetése a romániai igazságszolgáltatás "megbocsáthatatlan adóssága" - jelentette ki Klaus Iohannis államfő szerdán, a román forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából.
Belföld

Iohannis államfő koszorút helyezett el az 1989-es forradalom áldozatainak emléket állító keresztnél

Klaus Iohannis államelnök kedden az 1989-es forradalom áldozataira emlékezett.