„Nagykároly idei költségvetési tervezetében 114,4 millió lejjel számolunk a bevételi oldalon, ez az összeg 39 százalékos növekedést jelent a tavalyi költségvetéshez képest, amely 82,3 millió lej volt. Ez derűlátásra ad okot, hiszen a tavalyi összeg lehetővé tette azt, hogy a 2021-es évet úgy zártuk, hogy nem voltak kifizetetlen számláink. Az idei évre vonatkozó helyi költségvetés 114,4 millió lejes bevételi összege több részből tevődik össze: 10,9 millió lej a decentralizált kiadások áfából levont kiadása — amelyet leginkább a fogyatékkal élők juttatásainak kifizetésére és a személyi asszisztensek bérére, illetve oktatásra osztunk szét. Az állami költségvetésből származó 12,8 millió lej bevétel a következőként oszlik meg: 2,9 millió lej érkezik a Vasile Lucaciu Általános Iskola épületének PNDL-s finanszírozásból történő felújításának és bővítésének befejezésére, míg az állami költségvetésből biztosított uniós projektek önrészének fedezésére 7,6 millió lej van elkülönítve, az egészségügy finanszírozására 2 millió lej van előirányozva, míg a fűtéstámogatásra 0,96 millió lej.
A helyi költségvetés bevételeinek csaknem felét költjük a megvalósulásban lévő projektekre, amit az Európai Uniótól kapott pénzösszegből biztosítunk. Erre vonatkozóan 52,2 millió lejt irányoztunk elő. A helyi költségvetés saját bevételi részénél 36,9 millió lejjel számoltunk, ez 10 százalékos növekedés a tavalyiakhoz képest. A pénzügyminisztérium jelzései alapján 2022-re 22,7 millió lejjel számoltak, amit a helyi költségvetésbe utalnak majd át számunkra. Összehasonlítva a tavalyi évvel ez 14 százalékos növekedést jelent, mert akkor csak 20 millió lejes összeget becsültek meg év elején” — mondta Bekő Tamás.
A helyi költségvetés kiadásokra vonatkozó részébe bele van foglalva az adminisztrációs szférában tevékenykedő alkalmazottak összes személyi jellegű kiadása, beleértve az étkezési és üdülési utalványokat is. A nagykárolyi városháza által felvett hitelek kamatai és jutalékai is szerepelnek a költségvetésben, 4,1 millió lej értékben.
„A kiadások elosztásakor figyeltünk arra, hogy biztosítva legyen a polgármesteri hivatal és a város oktatási intézményeinek megfelelő működése. 3,6 millió lejt különítettünk el erre, azonban ha szükséges lesz a rezsiköltségek változása okán, akkor módosítjuk ezt az összeget. Minden szociális tevékenység működésére biztosítottuk a szükséges összeget, így a városi bölcsőde, a szociális étkezde fenntartására, és a szociális központ is gond nélkül működhet. Kultúrára 1,2 millió lejt, a Nagykárolyi Victoria VSK számára 1,4 millió lejt, a Gróf Károlyi Idegenforgalmat Népszerűsítő Központ számára pedig 1,2 millió lejt különítettünk el. Az idei évre tervezett beruházásokat tartalmazó listánk összértéke 63,5 millió lej. Meglehetősen ambiciózusnak mondanám a tervezett beruházásainkat tartalmazó listát, melynek finanszírozására 5 millió lejt különítettünk el a helyi költségvetésből. Ebből a pénzből 1,1 millió lejt a folyamatban lévő projektek 2 százalékos befejezésére, 1,6 millió lejt pedig az Anghel Saligny-program, az országos helyreállítási terv és az uniós pénzalapokból finanszírozásra kerülő programok keretében lebonyolítandó, új projektek műszaki dokumentációjának elkészítésére fordítunk. Projekteken keresztül ebben az évben 58,5 millió lejt szeretnénk Nagykárolyba vonzani” — mondta Bekő Tamás városmenedzser.
„Természetesen tudjuk, hogy az élet nem ennyire kiszámítható, s idén is történhetnek olyan események, melyek a költségvetésünk bizonyos részeinek módosítását eredményezik. A bevételi oldalon például a tervezet betartása nagyban függ attól, hogy a pénzügyminisztérium helyesen ítélte-e meg azt a részarányt, amivel mi számoltunk, míg kiadási oldalon az árak alakulása miatt történhetnek módosítások. A költségvetés végrehajtása során a bevételek és kiadások alakulásától függően tudunk majd beavatkozni egyes számlák csökkentése vagy növelése érdekében, annak függvényében, hogy mikor mire lesz szükség” — mondta a városmenedzser. SZFÚ