Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület – Szatmárnémeti elnökét kérdeztük azzal kapcsolatban, hogy mi a helyzet a szárazságot illetően a Túr menti védett területeken, a Natura 2000-es övezet flórája és faunája hogyan néz ki most, egy ilyen száraz nyár idején. Múlt heti, helyszíni információi vannak Márk-Nagynak: a Túrnak is, mint minden folyónak, nagyon le van apadva a vize. Ennek ellenére nem látja, hogy probléma lenne az élővilág túlélési esélyeivel kapcsolatban. Ez annak köszönhető, hogy a Túr relatíve természetes állapotban van, mutatott rá, azaz nagy kanyarok jellemzik, ahol mély gödrök alakultak ki. Ott most is 2–3 méteres a víz, és a vízi élőlények jól el tudnak ott lenni.
Van, amelyik bírja
A kányaházi tóval kapcsolatban neki is olyan információi vannak, miszerint ott extrém módon csökkent a vízszint, ami várható ilyen aszályban. Főleg, hogy a tó már 50 éves idén, és ez alatt a fél évszázad alatt az Avas-medence folyóinak üledéke, szemete és szennyvize a tó feltöltődéséhez vezetett. A völgyzáró gátas tavak jellemzője, hogy visszatartják a folyók üledékét, és emiatt idővel feltöltődik a medrük. „Lehet, hogy a tógazdák nem örülnek neki, és a halaik közül is pusztultak a meleg és a sekély víz miatt, de nem hiszem, hogy a védett élőlényeknek ez rossz lenne, legalábbis egyelőre” — mondta.
Száraz vizes élőhelyek
Ami a vizes élőhelyeket illeti, ott már komolyabb a probléma. A holtágak és mocsarak komoly vízhiánnyal küszködnek. Hasonlóan nagy a probléma a szárazföldi élőhelyek, az erdők, a gyepek esetében is. Ez a most jelentkező probléma elsősorban a hibás vízgazdálkodásnak köszönhető, hangsúlyozta ki Márk-Nagy. Az a vízgazdálkodási gyakorlat, hogy amikor sok a csapadék, minden vizet levezetnek a földekről, ez a fajta hozzáállás vezetett ide, hogy most komoly a vízhiány. Ez jellemző a többi vízgyűjtő medencére is, nem csak a Túréra. Ez nem csak a természeti értékekben okoz kárt, hanem a mezőgazdaság számára is káros.
Nagy veszély ilyenkor a tűz: a mikolai legelő egy része, ami védett területen van, és pont az erdő mellett, teljesen leégett. A száraz növényzet ilyenkor könnyen meggyullad, és a tűz hatalmas területen elterjedhet, tovább fokozva az aszály okozta károkat.
Princz Csaba