Az egészségügyi személyzetnek nincs lehetősége ellenőrizni, hogy a kórházba kerülő személy tényleg be van oltva, vagy sem. Figyelembe véve, hogy az oltás általában véd a betegség súlyosabb formáitól, a kezelőorvos másfajta kezelést írhat fel egy beoltott, és megint másfajtát egy beoltatlan személynek, ezért fontos tudnia, ha egy oltásigazolvánnyal rendelkező páciens tulajdonképpen nem kapta meg a vakcinát. És ez a páciens érdekét szolgálja, hogy a legmegfelelőbb kezeléshez jusson - fejtette ki a belügyi államtitkár a pénteken tartott sajtótájékoztatón az újságírók azon felvetésére, hogy egyre többen szereznek hamis oltásigazolványt úgy, hogy 'a vakcina adagjukat a lefolyóba önti az oltóközpont személyzete'.
Az orvos természetesen köteles a beteg titkát megőrizni, nem jelentheti fel a rendőrségen, és kizárólag a legmegfelelőbb kezelés meghatározására kell felhasználnia ezt az információt - szögezte le Arafat.
'Vagyis a betegnek nem kell attól tartania, hogy ha elmondja az orvosnak, akkor bűnvádi eljárás indul ellene. A betegnek igenis el kell elmondania az igazságot az őt kezelő orvosnak, hogy az orvos a helyes terápiát írhassa fel számára' - nyomatékosította a belügyi államtitkár.
Ha a beteg egy adott ponton úgy dönt, hogy a rendőrséghez fordul hamis oltásigazolványa ügyében, ha úgy dönt, hogy segít a hatóságoknak feltárni a bűncselekményt, akkor megteheti, és ezzel hozzájárul emberi életek megmentéséhez, magyarázta Arafat. 'De ha csak orvosának kívánja elárulni a dolgot a megfelelő kezelés megállapítása érdekében, akkor az orvosnak kötelessége megőriznie páciense titkát, amennyire én tudom' - szögezte még le.
AGERPRES