Szatmárnémeti

Apró hősök, akiknek az élete korábban kezdődött

Fotók: Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház
2023.11.17 - 15:39
November 17. a Koraszülöttek Világnapja. Ezen a napon a hatalmas kihívásokat leküzdő, legkisebb hősökre és a szüleikre irányul a figyelmet világszerte. A szatmári kórház újszülött osztályán idén ebből az alkalomból a kenguru-módszert, a bőr-bőr kontaktus fontosságát népszerűsítették a dolgozók és az anyukák körében.

A koraszülés a fő halálok az öt év alatti gyermekek körében, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban pedig évente hozzávetőleg 100, világszerte pedig mintegy 15 millió gyermek születik koraszülöttként, azaz 10-ből 1.

A koraszülött babák speciális ellátást igényelnek, hiszen időre született társaiktól eltérően sokkal nagyobb figyelemre és szakértelemre van szükségük. Belső szerveik még nincsenek egészen kifejlődve, néha segítségre szorulnak, hogy lélegezni tudjanak, mesterséges táplálásra is szükségük lehet, ugyanakkor nehezebben tudják megtartani az állandó testhőmérsékletüket és csak később tanulnak meg természetesen táplálkozni.  

Az anya és a baba közötti bőrkontaktus, rögtön a szülés után, rendkívül jó hatással van úgy a picire, mint a mamára: 40%-kal csökkenti a halálozási arányt és 65%-kal a szepszises eseteket.

koraszulott-korhaz.jpg

A folyamatos és hosszan tartó bőrkontaktus ösztönzi a szoptatást, az anyatejes táplálást, és megnyitja az utat kenguru-módszer (KMC - kangaroo mother care) számára. A kenguru-módszer korai, megszakítás nélküli és hosszan tartó bőrkontaktust jelent a baba és (elsősorban) az édesanya közt. A babát nem választják el édesanyjától születése után (vagy csak nagyon rövid időre, olyan vizsgálatok idejére, melyek máshogy nem végezhetőek el), hanem ha lehetőség van rá, akkor azonnal, de legkésőbb a baba állapotának stabilizálása után a mellkasára helyezik.

Az ARNIS Egyesület a Koraszülöttek Világnapja alkalmából idén öt kórház újszülöttosztályán szervezett felvilágosító kampányt "Kis tettek, nagy hatás" mottóval a kenguru-módszerről: a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban, a bukaresti Szent János Sürgősségi Kórházban, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, a Târgiviștei Megyei Sürgősségi Kórházban és a Szeben Megyei Sürgősségi Kórházban.

A kenguru módszer, a korai bőr-bőr kontaktus csökkenti a csecsemőhalandóságot, csökkenti a kórházi fertőzések esélyét, javítja az újszülött hőszabályozását.

A kengurugondozás javítja a laktációt, és lehetővé teszi a szoptatás korábbi megkezdését és megvalósítását. Bőr-bőr kontaktusban javul és szabályosabbá válik a légzés, javul az alvás minősége, valamint az érzelmi szabályozás. Az idegrendszeri érésben is fontos szerepe van, valamint a fájdalom és stressz csökkentése szempontjából kell kiemelni jótékony hatását.

Kutatások során kimutatták a nyál kortizol hormon szintjének csökkenését a kenguruzás közben végzett fájdalmas beavatkozások során összehasonlítva az inkubátorban végzett fájdalmas beavatkozáson átesett babák kortizol szintjével, ahol magasabb a stressz hormon szint jelenléte.

A rengeteg pozitív hatása mellett mégis a bőr-bőr kontaktus és a kenguru-gondozás kivitelezése gyakran számos akadályba ütközik az újszülött osztályokon, éppen ezért paradigmaváltásra van szükség! – hívta fel a figyelmet az ARNIS Egyesület.

Hogy mindezt népszerűsítsék, öt fotózást is szerveztek korábban a szülészeteken, hogy megörökítsék a szülők apróságaik felé irányuló határtalan szeretetét és a bőrkontaktuson alapuló ellátási módszert. A fotókat ezt követően kiállították az osztályok folyosóin, hogy ezzel is bátorítsák az anyukákat a kenguru-módszer gyakorlására. Azok a szülők, akik a fotókon szerepeltek, a hazabocsátásukkor bekeretezve megkapták a szülészeten készült fotót és ajándékba egy babahordozót is, hogy apróságaikat a mellkasukon hordozhassák.

"Néhányunk élete kicsit korábban kezdődik, és ezzel együtt a túlélésért folytatott küzdelem is, azé a küzdelemé, amelyből egyesek kitörnek, erős és ambiciózus felnőttekké válnak, mások pedig sajnos meghalnak. Az a kiváltságunk, hogy életük első percétől együtt lehetünk ezekkel a kicsikkel, velük lehetünk és segíthetünk nekik. Szeretnénk, ha a törekvéseink segítenék őket, hogy a legmagasabb színvonalú orvosi szolgáltatásban, kórházi kezelési módokban részesüljenek" – mondta dr. Roxana Varga, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház újszülött osztályának vezető főorvosa.

Az ARNIS Egyesület egyébként a következő esztendőben is folytatja a hazai szülészeteken a kenguru-módszer népszerűsítését és az újszülött osztályokon dolgozó szakemberek számára tanfolyamokat is szerveznek. Az egyesület célja, hogy magasabb standardokra emelje a szülészeteken és újszülött osztályokon az ellátást, csökkentve ezáltal a fogyatékkal küzdő gyermekek számát Romániában.

Bumbuluţ Krisztina 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

koraszulott-korhaz-1.jpg

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Kismamák látogattak a szülészeti és újszülött osztályra

"Csak attól félünk, amit nem ismerünk!" – vallják az egészségügyi intézmény szakemberei, ezért szerveztek nyílt napot a kismamáknak.
Szatmárnémeti

Előadásokkal várják a kismamákat a kórházba

A minél hosszabb ideig történő anyatejes táplálás jelentőségére hívják fel a figyelmet a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban.
Szatmárnémeti

A kórházban kell leadni a lejárt gyógyszereket!

A szatmáriak két helyszínen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház két épületében adhatják le ezeket.