Belföld

ANCOM: egymillió telefonszám vándorolt 2020-ban

Könnyű szolgáltatót váltani, ha van jobb ajánlat / Fotó: cnn.com
2021.01.25 - 15:49
Összegezte a távközlési felügyelet, hogy hány mobiltelefon-használó váltott szolgáltatót úgy, hogy közben a régi számát megtartotta. A vándoroltatott telefonszámok száma megközelíti az egymilliót.

Összevissza cserélgették a szolgáltatókat a romániai mobilozók, szerződést mondtak fel és kötöttek újat más céggel attól függően, melyiknek volt jobb ajánlata, melyik rendelkezett jobb lefedettséggel, ajánlott nagyobb mennyiségű mobiladat-forgalmat, vagy kínált jobb telefont kevesebbért az előfizetőknek. Az előfizető- és számvándorlás számára nem volt akadály a vírushelyzet sem, a cserélgetők száma a kijárási korlátozások ellenére sem csökkent számottevően: a távközlés-felügyelet (ANCOM) 945,1 ezer telefonszám-portálást számolt össze 2020 végére.

A Digi felé a legtöbben

Fogadott számok terén az abszolút listavezető a Digi volt tavaly, ennek a szolgáltatónak az esetében az arányok háromszor akkorák mobil- vagy vezetékes telefonszámok költöztetése esetén, mint bármelyik másik szolgáltatónál.

Tavaly összesen és pontosan tehát 945 186 telefonszám került át más szolgáltatóhoz, ezeknek a 92 százaléka (873 519) mobiltelefonszám és 71 667 vezetékes telefonszám. A portálások havi átlaga 2020-ra kicsit csökkent az előző évihez képest, 79 902-ről 78 766-ra. Decemberben, októberben és januárban történt a legtöbb számhordozás: 99 828, 93 249, illetve 86 947 telefonszám cserélt szolgáltatót. 2020-ban a portálások 84 százalékát magánszemélyek, 16 százalékát pedig jogi személyek kérték.

A romániai számhordozhatósági szolgáltatás 2008-as bevezetése óta eltelt tizenkét évben összesen csaknem 7,3 millió számot adtak át egymás között a hálózatok. Ebből 6,4 millió volt mobiltelefonszám (87 százalék), mintegy 900 ezer pedig vezetékes telefonszám.

Egyszerű váltás

Jó tudni, hogy a telefonszám-hordozhatóság egy igen kedvező lehetőség a felhasználók számára, mert lehetővé teszi számukra, hogy megtartsák telefonszámukat akkor is, ha telefonszolgáltatót váltanak. Az ANCOM tájékoztatás céljából létrehozta a portabilitate.ro oldalt, ahol a felhasználók megtudhatják, hogy a Romániában használt telefonszámok épp melyik hálózatban működnek, valamint tippeket adnak a szolgáltatóváltási folyamat során esetlegesen felmerülő problémák elkerülésére. Akik szeretnék más mobilcéghez átvinni telefonszámukat, azoknak azt javasolja a távközlési hatóság, hogy először mindig ellenőrizzék a jelenlegi üzemeltetővel kötött szerződést. Ha a minimális szerződéses időszak még nem járt le, akkor nagy valószínűséggel büntetést kell fizetniük a szerződés idő előtti felmondásáért, különösen akkor, ha telefont vásároltak a kommunikációs szolgáltatásokkal.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több mint 9200 hívás érkezett a gyermekek bántalmazásának bejelentésére szolgáló 119-es telefonszámra

A január 5-i indítása óta eltelt első két hétben több mint 9200 hívást regisztráltak a gyermekek bántalmazásának, kizsákmányolásának és elhanyagolásának bejelentésére szolgáló egységes 119-es telefonszámon - közölte kedden Mădălina Turza, a miniszterelnöki kancellária államtanácsosa.
Belföld

ANCOM: az előfizetők felbonthatják a szerződést, ha a szolgáltató egyoldalúan módosítja a szerződési feltételeket

Az előfizetők kártérítés fizetése nélkül felmondhatják szerződésüket, ha a telefon-, internet- és kábeltévé-szolgáltató egyoldalúan módosítja a szerződési feltételeket - hívja fel a figyelmet az országos távközlési hatóság (ANCOM).
Szatmárnémeti

A legtöbbször a mentősök segítettek

Aki nem a rendeltetésének megfelelően használja a 112-es számot, 5 ezer lejes bírságra számíthat. Idén már közel 6,7 milliószor hívták a segélyhívót, 2,8 millió alkalommal indokolatlanul.