Szatmárnémeti

A legtöbbször a mentősök segítettek

Fotó: impact.ro
2021.10.05 - 15:16
Aki nem a rendeltetésének megfelelően használja a 112-es számot, 5 ezer lejes bírságra számíthat. Idén már közel 6,7 milliószor hívták a segélyhívót, 2,8 millió alkalommal indokolatlanul.

Idén már közel 6,7 millió alkalommal tárcsázták Romániában a 112-es segélyhívó számot, ám most is sokan nem rendeltetésszerűen vették igénybe a vonalat. A Speciális Távközlési Szolgálat emlékeztet, hogy aki hamis adatokat közöl vagy tréfát űz, az 5000 lejes bírságra számíthat.
A 112-re beérkezett hívások 41,9 százaléka (2 809 391) nem volt sürgős eset, 58,03 százalék (3 884 237) viszont azonnali beavatkozást kívánt. A riasztások zömét, 49,7 százalékát (2 509 451 hívás) a mentőszolgálatok vették át, 23,7 százalékát a rendőrség, 18,8 százalékát a tűzoltók és a SMURD-rohammentőegységek, 4,8 százalék esetében csendőri beavatkozásra volt szükség, míg a hívások 2,8 százalékát egyéb ügynökségeknek kapcsolták tovább.
Szatmár megyéből 84 195 alkalommal tárcsázták a 112-es segélyhívó számot. Pontosan 35 140 hívás nyomán nem kellett sürgősen beavatkozni, 49 055 segélykérést követően viszont szirénázva szálltak ki a hatóságok a riasztások helyszíneire. A legtöbbször a Szatmár megyei lakosoknak is a mentőszolgálat segítségére volt szükségük, nem kevesebb mint 38 686 alkalommal.
Országos szinten az indokolatlan esetek zömében az emberek véletlenül hívják fel az egységes számot a zsebükben tartott mobilkészülékről (pocket dialing). A szabályzat értelmében a diszpécsernek 15–20 másodpercen át kell tartania a vonalat, akkor is, ha senki nem szól bele a telefonba, majd kétszer vissza kell hívnia azt a számot, amelyről a hívás érkezett, ami rengeteg idő- és energiaveszteséget jelent.
Az esetek egy részében a hívó személyek olyan információk felől tudakozódnak, amelyek nem tartoznak a 112-es sürgősségi szolgálat kompetenciáihoz. Az évek, hónapok folyamán volt például betelefonáló, aki arra panaszkodott, hogy nem tudja visszacserélni az üzletben megvásárolt holmit, vagy arra, hogy nappal is ég az utcai lámpa. Egyesek a mobiltelefonjuk kártyáját akarják a 112-es számon feltöltetni, a vasúti menetrend felől érdeklődnek, a metrójegyek árai miatt elégedetlenkednek, illetve a pontos dátumot vagy órát szeretnék hallani a diszpécsertől.
A STS munkatársai számtalanszor felhívták már a lakosság figyelmét arra, hogy akik ilyen hívásokkal szórakoznak, azok akár mások életét is veszélybe sodorhatják. Arra is figyelmeztettek, hogy aki nem a rendeltetésének megfelelően használja a 112-es számot, hamis adatokat közöl vagy tréfát űz, az 5000 lejes bírságra számíthat.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A mentőkre van szükség a leggyakrabban

Múlt hónapban több mint 12 és fél ezerszer tárcsázták Szatmár megyében a 112-es segélyhívót.
Vidék

Kétméteres kígyó egy piskolti konyhában

A csendőrök fogták meg a hüllőt és elengedték egy mezőn.
Szatmárnémeti

Kizárták a kamarából a sürgősségi orvosát

Kizárták az orvosi kamarából Pop Raul Alexandru családorvost, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának volt orvosát. Pop nem gyakorolhatja többé orvosi hivatását.