Szatmárnémeti

Alkoholfogyasztás: nincs biztonsági határ

Fotó: lens.monash.edu
2021.06.28 - 10:49
Az alkoholfogyasztás tekintetében nincs „biztonsági határ”. Az egészség romlásának kockázata minden egyes elfogyasztott alkoholos itallal nő — figyelmezteti a lakosságot a DSP.

A felnőtt lakosság megbetegedéseinek és korai elhalálozásának harmadik leggyakoribb oka az alkoholfogyasztás, amely több mint 200 betegségért felelős — közölte a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) a júniusi, az alkoholfogyasztás hatásairól való tájékoztatás országos hónapja keretében.

A 15 és 29 év közötti nők esetében minden 10. és az ugyanazon korú férfiak esetében minden 4. elhalálozás az alkoholfogyasztással kapcsolatos. A kamaszok és fiatalok a magas kockázati tényezőjű lakosság körébe tartoznak az alkohol következményei iránti nem megfelelő felfogás miatt. A 16 éves romániai kamaszok megközelítőleg 80 százaléka fogyasztott legalább egyszer alkoholt életében. A hazai tinédzserek átlagosan 14 éves korukban kóstolják meg először az alkoholt, a nagykorúság eléréséig a fiúk esetében megkétszereződik az alkoholt fogyasztók száma. Az alkohol hatásait illetően azok a kamaszok a legsérülékenyebbek, akik 15 éves koruk előtt kezdenek el inni. Annak kockázata, hogy alkoholfüggőkké válnak, négyszer-hétszer nagyobb, mint azon társaiknál, akik „csak” 17 éves koruk után kezdenek el inni. A kamaszkor időszaka alatt minden alkoholfogyasztás nélküli évvel átlagban 10 százalékkal csökken a függőség kockázata.

A várandós nőknél az alkoholfogyasztás kockázati tényező a terhesség előrehaladása tekintetében, ez a magzat elhalálozásával, spontán abortusszal, koraszüléssel, a magzat méhen belüli rendellenes fejlődésével, az újszülött kicsi születési súlyával járhat.

Mivel a magzat szervezete nem rendelkezik még olyan enzimekkel, amelyek képesek lennének az alkohol lebontására, a placentán átjutott alkohol annak mennyiségétől, rendszerességétől függően különböző mértékben károsítja a születendő gyermek szervezetét, elsősorban az idegrendszerét. Súlyos esetben magzati alkoholszindróma alakulhat ki, amelynek tünetei a fej, arc és belső szervek rendellenességeit, a mentális retardációt és a viselkedési zavarokat, a mindennapi élet működési és ehhez való alkalmazkodás nehézségeit foglalják magukban, egész életen át tartó megnyilvánulásokkal. A megnyilvánulások formája és ezek súlyossága egyénenként változhat. A magzati alkoholszindróma a terhesség alatti alkoholmegvonás által megelőzhető — hangsúlyozzák.

Járvány és alkoholfogyasztás

Egy második egészségügyi vészhelyzetet is okozhat a koronavírus, nőtt ugyanis az alkoholfogyasztás a COVID-19-világjárvány idején. Mivel nem volt rá példa az elmúlt időszakban, hogy a világon emberek milliói legyenek elszigetelve a családjuktól, munkahelyüktől, barátaiktól, mindenki különböző megoldási stratégiákkal próbálta átvészelni ezt az időszakot.

A járvány egy olyan körülménynek is számít, amit megkönnyíti, hogy ürügyet találjunk az alkoholfogyasztásra: a lakosság egy része új élethelyzetbe került, és olyan, nem feltétlenül kedvező változások történtek, mint a munkahelyvesztés, a home office, a családi összezártság, a mozgástér beszűkülése. A stresszt, szorongást és az unalmat sokan alkoholfogyasztással próbálták legyűrni. Ezek mind nagyon komoly stresszfaktorok külön-külön is, de így, együtt koncentráltan mutathatnak a könnyű, fájdalommentes és kéznél lévő megoldás, az alkohol felé.

Noha a járvány alatt fokozódhat az italok fogyasztására irányuló belső késztetés, és számos tévhit terjedhet a belsőleges alkalmazás hatékonyságáról, a szakértők azt tanácsolják az embereknek, hogy minimalizálják az alkoholfogyasztást, hogy csökkentsék a betegségre való érzékenységüket. Az alkoholfogyasztás számos fertőző és nem fertőző betegséggel és mentálhigiénés rendellenességgel jár, amelyek a személyeket sebezhetőbbé tehetik a COVID-19-cel szemben.

Alkohol — csak fertőtlenítéshez!

Ne fogyasszunk alkoholt a vírusfertőzés megelőzésének vagy kezelésének céljából! Sokan úgy gondolják, hogy az alkohol fertőtlenítő hatását belsőleg is érdemes kihasználni, úgy vélik, hogy a tömény alkoholok fogyasztása hatékony népi gyógymód lehet a vírusfertőzés ellen. Márpedig az alkohol csak a külső felületek fertőtlenítése során segít, belsőleg nem véd a koronavírus-fertőzés ellen, a rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás pedig kifejezetten káros, és további egészségügyi problémák kialakulásához vezethet — emelte ki a közegészségügyi igazgatóság az Egészségügyi Világszervezet által is közölt álláspontot.

A rendszeres, túlzott alkoholfogyasztás hosszú távon több szerv megbetegedését okozhatja. Szív-érrendszeri kórképeket okozhat, növeli a szívritmuszavarok, magas vérnyomás, alkoholos szívizombetegség és stroke kialakulásának kockázatát. Negatívan hat az anyagcserére, fokozza a cukorbetegség és az elhízás rizikóját. Köztudott az alkohol májkárosító hatása, súlyossági foktól függően zsírmáj, májgyulladás, májcirrózis alakulhat ki. Az alkoholbetegek körében gyakoribb bizonyos daganatos betegségek előfordulása.

Talán kevésbé ismert, hogy a krónikus alkoholfogyasztás rontja az immunrendszer működését, sőt, növeli a fogékonyságot a tüdőgyulladás kialakulására is. A mértéktelen alkoholfogyasztás tehát egyfelől megnöveli azon krónikus betegségek kialakulásának esélyét, amik fokozott rizikót jelentenek a koronavírus-fertőzés szempontjából. Másrészt pedig önmagában is veszélyt jelent azáltal, hogy növeli a tüdőgyulladás kockázatát.

Fontos figyelembe venni azt is, hogy az alkoholfogyasztás sok gyógyszerösszetevő hatását csökkenti, míg másokét — akár veszélyes módon — felerősítheti. Fájdalomcsillapítókkal együtt soha ne fogyasszunk alkoholt, mert ez súlyosan károsíthatja a májat.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

 

A rendszeres és túlzott alkoholfogyasztás kifejezetten káros, és egészségügyi problémákhoz vezethet

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Néggyel kevesebb családorvosi ügyeleti központ

Eggyel kevesebb családorvos rendelt Szatmár megyében tavaly, mint azt megelőzően, 2023-ban ugyanakkor néggyel csökkent a háziorvosi ügyeleti központok száma, fogorvosokból szintén néggyel kevesebben dolgoztak a megyében, mint 2022-ben.
Szatmár megye

Sok a beteg gyerek Szatmár megyében

Egyre több az influenzás, tüdőgyulladásos beteg Szatmár megyében. Egy hét alatt megkétszereződött a hivatalosan nyilvántartásba vett felső légúti megbetegedésben szenvedők száma – közölte portálunkkal a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság.
Belföld

Egyre több közintézmény tüntet!

Az egészségbiztosító pénztár dolgozói tiltakozása kedden véget ért. Szerdán a gyógyszerészek elégedetlenkedtek az agyonszabályozás miatt és tüntetni készülnek a közegészségügyi igazgatóságokon dolgozók.