Petz László Kálmándon született, ott nevelkedett, és bár egy ideje Börvelyben él, de nem szakadt el a szülőfalujától, hiszen a két település közelsége nem jelent törést, akarva-akaratlan át kell mennie Kálmándon, ha Börvelyből Nagykároly irányába halad.
Az agár kutya gyerekkorában vált kedvencévé. 1989-ben, tizennégy évesen édesanyjával az mtsz-ben krumplit szedtek épp, amikor egy agár kergetett egy nyulat. László szaladt a kutya után, s amikor a kutya megfogta a nyulat, megállt, és várta, hogy történjen valami. A kutyának nem került gazdája, így gyerekként hazavitte, és elnevezte Betyárnak. Ez volt Petz László első agara.
Az agár az egyik legősibb kutyaféle, évezredek óta használják vadászkutyaként. Az idők során számos agárféle alakult ki, méretük, színük igen változatos. Az agarak előkelő megjelenésük és gyorsaságuk miatt is kedveltek, de hagyományosan csak a nemesi réteg engedhette meg magának az agarászással járó költségeket. Az agarak a világ legmozgékonyabb ebei. Sebességük a „kutyák gepárdjaivá” emeli őket. Manapság már szinte csak a futóversenyeken mérhetik össze erejüket a fajtársaikkal.
Petz László azt tapasztalta, hogy ez a kutyafajta nagyon barátságos, hamar megszokja a gazdáját, nem harap, nem támad, házőrzésre nem alkalmas, kimondottan vadászatra és versenyeztetésre nevelik. Akkor érzi jól magát, ha a gazdája futtatja: vadászaton, versenypályán stb. Ha kétszer elviszi a gazdája vadászatra vagy futtatásra, rögtön elfogadja az új gazdát.
Miután Betyár megöregedett, Petz László vett egy másik agarat, de azzal nem igazán foglalkozott, s egy idő után abba is hagyta az agarászatot. Két éve viszont, amikor Börvelybe költözött, az egyik barátjától kapott két kölyköt, s ezekkel újra elkezdett agarászni. Két barátja rendszeresen járt Magyarországra versenyezni, és rábeszélték, hogy menjen el Isaszegre, és nézzen meg egy versenyt. Ennek épp szeptemberben volt két éve. Amikor megnézte a versenyt, azonnal vett egy versenyagarat. Nagyecseden van agárpálya, itt kezdett el edzeni vele. Ezen a pályán nem rendeznek versenyeket, de alkalmas a futtatásra. Az agárnak van kilenc fajtája: whippet, angol, magyar, spanyol, lengyel, orosz, afgán, kis olasz, perzsa.
Petz László egy ideig csak vadászatra használta a kutyáit, nem volt rálátása a versenyekre. Versenyezni inkább az angol és a magyar agárt használják, a két fajta között viszont nagyon nagy a különbség.
A magyar agár a legkevésbé ismert magyar kutyafajta, amely nem egyszer a kihalás szélén állt. Nem azonos a történelmi magyar agárral. Rendkívül jó futó, ezért kapta „a nyílsebes főnemes” titulust. A ma élő agárfajták közös őse az egyiptomi agár, melynek létezéséről már az i. e. 3. évezredből vannak bizonyítékok. A magyarok valószínűleg már a honfoglalás előtt is ismertek és használtak a vadászatokon agárhoz hasonló kutyákat, amelyek a látásukra és a gyorsaságukra támaszkodtak az állatok üldözésekor. Első emlékeink Szent István korából származnak. A későbbi korokban is divatos és előkelő tevékenység volt az agarászat, többek között Hunyadi Mátyás is szenvedélyesen űzte a vadászatnak ezt az ágát. A török hódoltság idején keleti jellegű agarak kerültek hazánkba, melyek keveredtek az itteni állománnyal.
A magyar agárral sokat kell foglalkozni, sokat kell futtatni, mindennap sprintre és futásra van szüksége, az angol agár ennek az ellentéte. Csak sétáltatni kell, nem szabad túlfárasztani verseny előtt. Az a lényeg, hogy pihenten menjen a versenyre, hogy a 280 vagy a 480 méteren teljesen ki tudja adni magából, ami benne van. Egy versenyen századmásodpercek is számítanak.
Petz László legeredményesebb kutyája Champ.
Champ (Springwell Champ) ír tenyésztésű kan. Született: 2018.02.02. Anyja: Springwell Dotsy. Apja: Superior Product. Tulajdonosa: Petz László és Bernáth Krisztina. Trénere: Bernáth Krisztina. Legeredményesebb futásai a Nemzeti Agárstadionban: June Trophy A1, 480 m, II. hely; July Trophy Open, II. hely; Kincsem Park Magyar Derby, negyeddöntő, I. hely; Kincsem Park Magyar Derby, elődöntő, II. hely.
A kutya úgy került Petz Lászlóhoz, hogy járt Nagyecsedre az edzésekre, ott vásárolta az agár kutyákat. Az elején, mivel nem értett hozzá, át is verték néhányszor. Vásárolt olyan kutyákat, melyek a versenyen nem jöttek ki a boxból vagy nem voltak elég gyorsak. Az egyik magyarországi sikeres versenyagár-tulajdonos elszomorította azzal, hogy azt mondta neki, hiába próbálkozik akármilyen kutyával, Budapesten nem fog győzni. Akkor dühbe gurult, és elgondolkodott azon, hogy vásárol Írországból egy agarat, ő lett Champ. 3200 euróba került hazaszállítással. Sokan butaságnak nevezték, hogy ilyen sok pénzt adott egy kutyáért, azt mondták, hogy Magyarországon olcsóbban jobbat lehetett volna vásárolni, Petz László viszont úgy gondolta, hogy ebben a kutyában vannak lehetőségek. Aztán ő lett 2021-ben Magyarország nagy bajnoka. Hat versenyből ötöt megnyert, egyszer volt második, a magyar derbi győztese lett a legjobb idővel. Minden ország megszervezi a maga derbijét. Ez úgy zajlik, mint bármilyen verseny. Vannak a benevezők, és elindulnak a selejtezők. Minden szinten a legjobbak mennek tovább. A legmagasabb szintű verseny győztese lesz az év kutyája. Ebben az évben a magyar derbin 52 agár indult a versenyen. A magyar derbit a Kincsem Parkban és az isaszegi pályán, Gödöllő mellett rendezik meg. A verseny során van egy selejtező, negyeddöntő, elődöntő és a döntő. A döntőbe hat agár kerül be.
2020-ban Champ harmadik lett. Magyarországon nem nézik jó szemmel a Romániából érkezett versenyzőket. Minden derbin drogtesztet készítenek a kutyáknál. Az első két helyezettnél az Angliában végzett drogteszt pozitív lett, ez szabály szerint azzal jár, hogy a két kutyát utólagosan kizárják a versenyből, az első helyezés pedig a harmadikként befutott kutyát illeti. A bizottság viszont úgy döntött, hogy nem veszi el a címet az első két helyezettől. Egy utólagos címmegvonás nagyon sok bonyodalommal jár, ugyanis fogadások vannak, a fogadóknak már kiadták a nyereményeket, amiket nem lehet visszavenni stb.
Magyarországon a legprofibb a Kincsem Park pálya. Először Rábapatonán, majd Isaszegen, Alsónémediben épült agárpálya. A rábapatonai pályát lebontották, mert nem működött, az alsónémedit csak edzésekre használják, versenyeket az isaszegi és a Kincsem Park pályán rendeznek. Romániában nincs egyetlen agárpálya sem. Most úgy tűnik, van lehetőség egy agárpálya létrehozására a LEADER-program támogatásával. Petz László két hektár területet vesz használatba a börvelyi polgármesteri hivataltól. Van egy kiírás, melybe belefér ez a tevékenység mint sportesemény és turizmus. A pálya mellett lesznek szálláslehetőségek és árus bódék. Ez a létesítmény a börvelyi kendergyár előtt lesz. Romániában ez lesz az első edző- és versenypálya agaraknak.
Az agár kutyák tizenhat hónapos korban kezdenek el versenyezni, és maximum öt évig versenyeznek. A kutyáknál egy év hét emberi évnek felel meg, pl. egy ötéves kutya az emberi kor számításai szerint harmincöt éves. Ebben a korban a sportolók sem tudnak olyan teljesítményeket felmutatni, mint a fiatalabbak.
Petz László elmondta, hogy egy versenykutya etetése évente minimum ötezer lejbe kerül. Sok vörös hús (marha, szarvas, ló stb.) kell neki, de szüksége van szárnyashúsra is, mert ettől fejlődik a vörösvértest. Minél több vér van egy kutyában, annál több oxigént tud hordozni. Az agárnak van a legnagyobb szíve a kutyafajták közül. Nagyon sok vérre van szüksége az oxigén miatt.
A versenyeken van nevezési díj (2500–5000 forint), ez függ a versenyektől. Ennél többe kerül az utazás és a verseny helyszínén tartózkodás. Szatmár megyéből körülbelül hatszáz kilométer az út Budapestig és vissza, vannak viszont Bukarestből és még távolabbról utazók is.
Romániában nagyobb szükség lenne erre a sportágra, mint Magyarországon. Sokkal többen foglalkoznak agártartással, közülük viszont csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy Budapestre utazzanak edzésekre és versenyekre. Minden két hétben rendeznek versenyeket. Petz Lászlónak van egy jól működő cége, s a jövedelme egy jelentős részét kutyatartásra fordítja.
Miután Champ megnyerte a Magyar Derbyt, balesetet szenvedett, és eltört a lába, ezzel befejeződött a karrierje. Champ tartja a pályarekordot a Kincsem Parkban 280 méteren.
Petz László folytatta a versenyeztetést egy másik agárral, tizenhat hónapos korában elkezdte az edzéseket Silverrel. A második versenyén már ígéretesnek tűnt, a harmadik versenyén Isaszegen, az európai derbi elődöntőjén az egyik kanyarban kisodródott, és eltört a lába, két kerítésen átforgott, így el kellett altatni. Ezen a nyáron vásárolt egy újabb versenyagárt Írországban. Ez a kutya is jól szerepelt Isaszegen az európai derbin, az elődöntőben első lett, a döntőben második. Nemrég volt egy verseny Budapesten, ahol első lett a futamban.
Petz nagyon büszke a magyar agarára is. Milli megnyerte a magyar kölyök derbit idén, és a Lee Európa Derby 2. helyezettje. Vadászvizsgás, törzskönyves, és minden létező minősítéssel rendelkezik. Ő már Petz saját tenyésztése. Eddig minden kutyája Magyarországon volt nyilvántartva, most rendezi a romániai nyilvántartást, hogy beindíthasson egy tenyészetet.
Magyarországon érvénybe lép az agárvadászatot szabályozó törvény, már fel lehet készíteni a kutyákat a vadászati alkalmassági vizsgára. Most döntik el, hogy milyen formában lehet agarakkal vadászni. Az agárvadászatnak nagy múltja van Magyarországon, de a kommunizmusban betiltották. A magyar agár hungarikum. Amikor a két magyar agara eléri a három-négy éves kort, Petz elkezdi szaporítani őket. Addig nem érdemes fialtatni őket, mert fialás után elgyengülnek.
Petz László háza mellett nagy területen helyezkednek el a kutyaházak és a mozgásra, futásra alkalmas tér. Nem mond le arról, hogy elkészüljön a börvelyi pálya, ami az első lesz Romániában.
Elek György