A Villarreal nyerte az Európa Ligát

2021.05.27 - 15:43

Bár a régi szép idők tömött lelátóinak hatalmas hangorkánkát még nem idézte, viszont az elmúlt másfél év képét tekintve üdítő látvány volt, hogy szerda este a gdanski Miejski (Városi) Stadionban – a sok-sok üres szék mellett – 9500 néző már a helyszínről követhette a labdarúgó Európa Liga döntőjét, és a fanatikusok szurkolása nem a hangszórókból szólt, hanem élőben lehetett hallani a nézők reakcióit.
Ez volt tehát szerdán a lengyelországi város stadionjában, ahol a mindössze két Intertotó-kupa-győzelemmel büszkélkedő, így az este során első nagy európai kupadöntőjét játszó Villarreal a 8. rangos fináléján pályára lépő Manchester Uniteddel csapott össze. Edzői pályafutásának ötödik EL-döntőjén irányíthatott Unai Emery, aki spanyol csapat élén továbbra is 100%-osnak mondhatja magát: 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban a Sevillával, most pedig a Villarreallal szerzett aranyérmet.

Vezetés a semmiből
A találkozó manchesteri fölényt hozott, ám a vezetést a 30. percben a teljes játékidő során egyetlen kaput találó lövésükkel a sárga katalánok szerezték meg: Daniel Parejo ívelt be szabadrúgást a bal oldalról, a védelem nem zárt elég szorosan, Gerard pedig öt méterről elegánsan David de Gea felett a kapuba pöccintette a labdát (1–0).
Az MU ezután is irányította a mérkőzést, majd a második félidő elején egyenlített: egy szögletet követően Marcus Rashford távoli lövése még megakadt a védelemben, ám a labda Edinson Cavani elé került, aki közelről a hálóba gurított (1–1).
A gól adott egy újabb löketet az angolok támadásainak, Cavani és Rashford előtt is több olyan lehetőség adódott, amellyel eldönthették volna a találkozót, ám egyiküknek sem sikerült élnie ezekkel, így döntetlennel zárult a rendes játékidő.

Spanyol kapus hibázott
A hosszabbítás visszafogott játékot hozott, ám ekkor is történtek figyelemre méltó események. Ole Gunnar Solskjær, az MU norvég menedzsere vélhetően már a tizenegyespárbajra igyekezett összeállítani a legmegfelelőbb rúgókat, ám az, hogy erre sor kerülhetett, nagyban köszönhető annak, hogy a 115. percben tizenegyest úszott meg csapata: a labda egy lövés nyomán Fred kezén változtatott irányt a 16-oson belül, ám a VAR-vizsgálat után a játékvezető nem ítélt büntetőt.
Így jöhetett a tizenegyespárbaj, és az angol oldalon volt ok az izgulásra: az MU az előző 7 orosz rulettjéből hatot elbukott, csak a „neves” Rochdale-t verte meg.
A mostani párbaj őrült drámát hozott: a játékosok alaposan begyakorolhatták a 11-esek elvégzését, hiszen tíz körig minden próbálkozás a kapuban kötött ki. Utolsóként a kapusok következtek: Gerónimo Rulli erőteljes lövést küldött a bal felsőbe, majd hárította David de Gea bal alsóra tartó labdáját, így 11–10-re a Villarreal nyerte meg a párbajt.

BL-indulást érő siker
Az Európa Liga döntője 2014-ben hozott legutóbb hosszabbítást – akkor Unai Emery a Sevillával, ezúttal pedig a Villarreallal nyerte meg a finálét. Mostani együttese 2002 óta sorozatban a 16. spanyol csapat, amelyik (nem hazai ellenféllel találkozva) európai kupadöntőt nyert. Unai Emery pedig az első négyszeres EL-/UEFA-kupa-győztes mester, megelőzve Giovanni Trapattonit.
Ezzel ismért már az augusztus 11-i, észak-írországi európai Szuperkupa egyik résztvevője: a Villarreal szombati Bajnokok Ligája-döntő, a Manchester City – Chelsea mérkőzés győztesével mérkőzik meg. Ugyanakkor a Villarreal a mostani győzelmével kivívta helyét BL 2021/2022-es idényének a csoportkörébe. Így a La Ligából a 8. helyen záró csapat, a Celta Vigo veszi át a katalánok helyét az Európa Konferencia Liga playoffkörében. P. A.

MESTERMÉRLEG

Unai Emery, a Villarreal vezetőedzője: „Nagyon boldog vagyok. Ezek a játékosok nagyon keményen dolgoztak a szezonban. Nagyon büszkék vagyunk a Villarrealra. Úgy gondolom, megérdemeltük a győzelmet. A Manchester United egy nagyon erős csapat, de fel tudtuk ma fel tudtuk vele venni a versenyt.”

Ole Gunnar Solskjær, a Manchester United menedzsere: „Egyre közelebb kerülünk a sikerhez, egyre jobbak és jobbak vagyunk. Egy pontrúgásra voltunk attól, hogy trófeát szerezzünk és jó éjszakánk legyen.”

EURÓPA LIGA, DÖNTŐ

Villarreal – Manchester United 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 11–10

Gólszerzők: Gerard 29., illetve Cavani 55.

Villarreal: Rulli – Foyth (Mario Gaspar, 88.), Albiol, Pau Torres, Pedraza (Alberto Moreno, 88.), Pino (Alcácer, 77.), Parejo, Capoué (Raba, 120+4.), Trigueros (Moi Gómez, 77.), Gerard, Bacca (Coquelin, 60.). Vezetőedző: Unai Emery

Man. United: De Gea – Wan-Bissaka (Alex Telles, 120+3.), Bailly (Tuanzebe, 116.), Lindelöf, L. Shaw, Greenwood (Fred, 100.), McTominay (Juan Mata, 120+3.), P. Pogba (Daniel James, 116.), Bruno Fernandes, Rashford, Cavani. Menedzser: Ole Gunnar Solskjær.

Ír ellenfélen keresztül vezet az út a csoportkörbe

A Ferencváros labdarúgócsapata egyértelmű esélyesként várja a Shamrock Rovers elleni párharcot az Európa Liga selejtezőjének utolsó fordulójában.

Először nyert német csapat EL-t

A német Eintracht Frankfurt nyerte az Európa Liga 2021/22-es kiírását, miután a sevillai fináléban 1–1-es döntetlent követően a tizenegyespárbajban 5–4-re legyőzte a skót Glasgow Rangerst.