Szatmárnémeti

A szatmáriak 7 százaléka cukorbeteg

2020.11.14 - 08:19

A járványhelyzet miatt idén elmaradt a Szatmár megyei lakosok által már jól ismert diabéteszszűrés, melyen az évek folyamán rengetegen vettek részt. Márpedig időszakos vércukorszintmérésre, tájékoztatásra és a szakemberek hasznos tanácsaira nagyon sok szatmárinak szüksége van, hiszen a cukorbetegség nem válogat: ha nem is olyan „látványosan”, mint az új típusú koronavírus, de biztosan halad előre és járványszerűen terjed. Miközben 2006-ban még csak 11 ezer diabéteszest tartottak számon megyénkben, addig a számuk az idei esztendő közepére elérte a 25 101-et. Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint az idei év első felében országszerte 29 517 új esetet vettek nyilvántartásba a szakemberek, annak ellenére is, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt nehezebben voltak hozzáférhetők az egészségügyi szolgáltatások, sokan pedig akkor is igyekeztek kivárni, ha komolyabb egészségügyi problémákkal küszködtek, hiszen féltek orvoshoz fordulni, nehogy megfertőződjenek. Az adatok szerint még így is nőtt a nyilvántartottak száma, júliusra a cukorbetegek száma elérte az 1 172 816-ot, ami azt jelenti, hogy jelenleg száz romániai lakosból 6,1 regisztrált diabéteszes.

Szatmár megyében az idei esztendő első felében 738 új megbetegedést vettek nyilvántartásba, így 25 101-re nőtt a diabéteszesek száma. Ez alapján 100-ból 7,6 szatmári küszködik diabétesszel, ettől rosszabb arányt pedig csak Dolj, Hunyad és Olt megyében, valamint a fővárosban regisztráltak.

A Román Diabétesz Társaság, amint arról már lapunk hasábjain is olvashattak, tájékoztató kampányt indított a múlt hónapban A diabétesz nem játék! címmel, most pedig a diabétesz elleni világnap (november 14.) alkalmából arra kéri a lakosságot, hogy aki csak teheti, keresse fel honlapját — www.nutejoci.ro —, és töltse ki rövid cukorbetegség-rizikótesztjét. A kérdésekre válaszolva kiderül, hogy mekkora az esélye annak, hogy a kitöltő esetében kialakuljon a 2-es típusú diabétesz, és hogy mit tehet ellene.

Mitől alakul ki?

Még mindig nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség bizonyos embereknél, és másoknál miért nem, az azonban világos, hogy bizonyos tényezők jelenléte fokozza a kockázatot.

A 2-es típusú cukorbetegség kockázata a kor előrehaladtával nő, különösen 45 éves kor fölött. Ennek gyakran az az oka, hogy az emberek kevesebbet mozognak, éppen ezért az izomtömegük csökken, a testsúlyuk pedig nő a kor előrehaladtával. A 2-es típusú cukorbetegség gyakorisága azonban drámaian megnövekedett a gyermekek, a serdülők és a fiatal felnőttek körében is.

Növeli a kockázatot, ha előfordult már a betegség szülőnél vagy testvérnél.

Gesztációs (terhességi) diabéteszt jelezhet ugyanakkor, ha a gyermek születésekor 4 kg-nál súlyosabb volt. Ez mind az anyára, mind a gyermekre nézve rizikófaktort jelent.

Szövődmények és megelőzés

A diabétesz az egész szervezetre kihat. Ha a vércukorszint egy ideig túl magas, az megnövelheti a diabétesszel összefüggő szövődmények előfordulásának kockázatát. Ezek az alábbiak lehetnek: szívbetegség és stroke, vesekárosodás, szemkárosodás, idegek károsodása.

Jó hír azonban, hogy ezek a problémák a diabétesz megfelelő gondozásával elkerülhetők. Az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás segítségével csökkenthető a vércukorszint. A rendszeres ellenőrzések szintén segíthetnek abban, hogy korai felismeréssel és hatékony kezeléssel meg lehessen előzni a problémákat.

Bumbuluţ Krisztina

Fotó: SZFÚ archív

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Minden szatmárit várnak a vércukormérésre!

Idén sem marad el a Diabétesz Világnap alkalmából az ingyenes vércukormérési akció: Szatmárnémetiben november 14-én, kedden a Diabétesz Központba vár minden érdeklődőt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Szatmárnémeti

Újraindult a diabetológiai rendelés a kórházban

Újraindult a diabetológiai rendelés a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban – jelentette be közösségi oldalán az egészségügyi intézmény. A régi kórházzal szemben, az Eroii Revoluției tér 23. szám alatt lévő rendelés hétköznapokon reggel fél nyolctól délután fél háromig tart, dr. Albu Diana diabetológus fogadja a pácienseket.
Szatmárnémeti

Cukorbetegség teszt: nézze meg, érintett-e

Ötből egy romániai lakosnál fennáll a veszélye annak, hogy az elkövetkező tíz évben cukorbeteggé váljon – ez derült ki annak a felmérésnek az elsődleges eredményeiből, amelyik jelenleg is zajlik a hazai, köztük a Szatmár megyei patikákban.