Saját maguk sikerélményéért és az állat esztétikai értékéért tenyésztik és nevelik a szatmári kisállat-egyesület tagjai a nyulakat, közülük Ilucz Attila Sándorral beszélgettünk a minap, aki Nagypeleskén neveli a nagy fülű jószágokat. A beszélgetés során sok minden szóba került, a kisállat-kiállítás hiánya mellett például az is, hogy a szakemberek hogyan szaporítják, nevelik és gondozzák kedvenceiket. De a tenyésztő kitért arra is, hogy Szatmár megyében méltatlanul el van hanyagolva a nyúlhús fogyasztása, pedig egy egészséges, könnyű és sokféleképpen elkészíthető húsfajtáról van szó, amelyik külföldön igencsak meg van becsülve.
Hírük megy a világban is
A lepketarka, a német óriás és a kaliforniai nyúl az, amit leginkább tartanak kiállítási állatként vagy nevelnek vágójószágnak a szatmári nyulászok, foglalta össze tömören az elterjedtebb fajtákat Ilucz, a kaliforniait például azért, mert már három-négy hónaposan eléri a vágósúlyt. A nyúltenyésztést és a kiállításra tartást körülbelül úgy kell elképzelni, mint a fajtatiszta kutyák vagy macskák tenyésztését, a nemzetközileg megszabott fajtajellemzőknek leginkább megfelelő színű, mintázatú, méretű, szőrzetű és tartású állatok állhatnak a képzeletbeli dobogó legfelső fokára. Ha saját tenyésztésű és nevelésű nyúllal nyer a gazda, az óriási kielégülést és sikerélményt jelent, meséli a nagypeleskei tenyésztő; sok munka van egy-egy ilyen díj megszerzésében, de komoly elismerés jár érte a szakmában, sőt, egy pontos fajtajellemzőkkel bíró nyúlnak híre megy a világban is. A tenyésztés nem áll meg a megyehatárnál, de még az országhatár sem lehet akadály, külföldön keres párt, szaporítóanyagot sok szatmári tenyésztő is, hogy javítsa a vérvonalat, hogy szebbé tegye a meglévő állomány mintázatát, cizellálja a szőrzet állagát, minőségét, jobb tartást érjen el a jövőbeli állomány példányai esetében. A versenyre vitt állatokat százig pontozzák a bírák, de maximális pontszámot elért állat még nem nevelkedett sehol a világon, legtöbb 98 pont az, amit a kiváló jellemzőkkel rendelkező nyúllal meg lehet szerezni.
Eszmei értékű nyulak
Ilucz azt mondja, egyesületi tagként nyúltenyésztői karrierjét a Kalla Zoltántól kapott első példányokkal kezdte, az attól a Kallától kapott példányokkal, aki a szatmári kisállat-egyesület nyúl szekciójának vezetője, és aki német óriás fajtájú nyulaival több országos bajnokságot is megnyert. Nagy termetű nyulakat tart Ilucz és a tenyésztők nagy része is, olyan füleseket, amelyeknek hét kiló a minimum standard kiállítási súlyuk, és amelyek akkorára nőnek, hogy akkora a fejük, mint egy emberé. Piaci értéke a kiállításokra, versenyekre nevelt állatnak nincs is, mutatott rá Ilucz, eszmei értéke annál inkább. Egy díjnyertes, komoly fedezőképességgel bíró tenyészbaknak az eszmei értéke a 300 eurót is elérheti, de valójában nem is az állat maga az, amelyik értékes, hanem a vérvonal, amelyikből maga is kialakult.
Aki nyulat szeretne tartani — bármilyen szinten —, az eledel tekintetében jól készüljön fel, figyelmezteti a hobbitartókat a nagypeleskei tenyésztő, mert hogy egy kilót hízzon egy nyúl, ötven kiló takarmányt kell magához vegyen, szemeset és zöldet vegyesen. A húsnyulak képesek akár naponta is hetven dekát hízni, amikor a legaktívabb növekedési fázisban vannak, de ez természetesen táplálékbevitellel is meg kell legyen támogatva. Régi, a köztudatba nagyon beivódott rossz tévhit, hogy a nyúlnak nem kell vizet adni, mert ki tud vonni eleget a zöld takarmányból, amit kap. A nyúl előtt igenis mindig kell legyen friss víz, amiből annyit fogyaszt majd, amennyire szüksége van, ez nem csak a szomját enyhíti, hanem a meleg rossz hatásait is kevésbé érzi meg ha jól hidratált. A nyulakat rengeteg betegség tizedeli, ezért rendszeresen féregtelenítik őket, oltásokat kapnak hathavonta, természetes eredetű vitaminokat kúraszerűen. Vigyázni kell a túlzott fehérjebevitelre a nyulak esetében, limitálni kell a kukorica vagy a napraforgó mennyiségét, mert az már túl sok fehérjét tartalmaz, szemes takarmányok közül az árpa a legjobb a nyúl számára. Zöld takarmányt frissen Ilucz nem nagyon szokott adni a nyulainak, a reggel szedettet estig vagy másnap reggelig szikkasztja, s amikor már félig-meddig szénává szárad, akkor eteti meg a fülesekkel.
Nemcsak szépek, de finomak is
A tenyésztők a kevésbé fajtapontos egyedeket vagy saját fogyasztásra, vagy piacra szánják, de a helybéli kereslet sajnos nagyon alacsony, pedig a háznál nevelt nyúl húsa sokkal egészségesebb mint a tápon nevelkedett, bolti hűtőkből fagyasztottan kínálté. Volt, hogy egyházi rendezvény volt Nagypeleskén, s a pap a boltban árult nyúlhús helyett a házi nevelésű mellett döntött, és Iluczhoz ment, hogy nyúlhúst is fel tudjon kínálni a vendégeinek. Ha a szatmáriak ennék a nyúlhúst, vagy ha legalább a vendéglők kínálatában ott lenne, nemcsak paprikást, pörköltet, levest, sültet vagy rántott húst készíthetnének ebből a könnyű, szagtalan, sovány és koleszterinmentes hústípusból, de tokaszalonnával és marhahússal keverve kolbászt is, említi meg saját, nyúlhoz kötődő gasztronómiai élményeit a nagypeleskei nyúltenyésztő, de a csonton maradt maradék húst lefejtve, azt májjal és rizzsel keverve, majd főzve nyúlhúshurka is terítékre kerülhetne. Nyúltartóknál készült már töltött káposzta és fasírt is nyúlhúsból, de a zöldségágyon, sütőfóliában elkészített nyúlhús sem megvetendő eledel.
Princz Csaba