Belföld

A negyedik ipari forradalom hatása

Fotó: BBTE
2020.12.23 - 17:07
Megalapozottak-e azok a félelmek, hogy az automatizált, robotizált és digitális megoldások átveszik az emberi erőforrás helyét?

2020 őszén közel hatvan, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem által koordinált kutatási projekt részesült támogatásban az UEFISCDI (Felsőoktatási Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap) keretéből. Ezek közül tizenhármat vezetnek az egyetem magyar tagozatán oktató-kutató szakemberek. A nyertes PD (posztdoktori), PED (kísérleti-demonstratív), TE (fiatal kutatócsoport létrejöttét támogató), valamint Norvég Alap típusú kutatási projektek a 2020 és 2022 közötti időszakban kerülnek megvalósításra. Interjúsorozat keretében a BBTE-s vonatkozású projektek vezetőit kérdeztük az általuk vezetett kutatások tétjeiről, nóvumairól, a várható eredmények felhasználási lehetőségeiről. A sorozat következő részében dr. Szász Levente, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának egyetemi docense ismertette a „Vajon megalapozottak-e azok a félelmek, hogy az automatizált, robotizált és digitális megoldások — amelyek egy adatvezérelt hálózatba szervezik a vállalatok működését, úgynevezett kiber-fizikai rendszereket létrehozva — átveszik az emberi erőforrás helyét, vagy pedig inkább átalakítják az emberi munkát, és továbbra is helyet biztosítanak a termelés humán szereplőinek?” kutatási projektet. Dr. Szász Leventével Serestély Zalán beszélgetett.

— Melyek a projekt fontosabb célkitűzései, és miben ragadható meg az újdonsága?

— Napjainkban sokat hallunk arról, hogy a digitalizáció és az okos megoldások alapjaiban változtatják meg a társadalom és a gazdaság működését. Kutatási projektünkben azon megoldások ipari alkalmazásait vizsgáljuk, amelyek „negyedik ipari forradalom” vagy „Ipar 4.0” megnevezéssel vonultak be a köztudatba. Legfontosabb kutatási kérdésünk az, hogy vajon megalapozottak-e azok a félelmek, hogy az automatizált, robotizált és digitális megoldások — amelyek egy adatvezérelt hálózatba szervezik a vállalatok működését, úgynevezett kiber-fizikai rendszereket létrehozva — átveszik az emberi erőforrás helyét, vagy pedig inkább átalakítják az emberi munkát, és továbbra is helyet biztosítanak a termelés humán szereplőinek.

— Milyen tudományterületeken zajlik, milyen tudományterületeket kapcsol össze a kutatás?

— A kutatás alapvetően a gazdaságtudományok doméniumán belül a menedzsmenttudományok szakterülethez tartozik, hiszen elsősorban abból a szempontból vizsgáljuk a kérdést, hogy az Ipar 4.0 új technológiái alapján milyen javaslatokat fogalmazhatunk meg a vállalatok vezetői számára, akik elsősorban a vállalatnál dolgozó alkalmazottakért felelnek. A téma jellegéből adódóan azonban műszaki, technológiai szemszögből is vizsgálni fogjuk a digitális megoldásokat.

— Milyen relevanciával bírnak, milyen területeken alkalmazhatók a projekt várható eredményei?

— A projekt várható eredményei a gazdaság egyik alapvető kérdésének megválaszolásához kívánnak támpontot nyújtani: vajon a digitális megoldások hogyan fogják befolyásolni a gazdaság szereplőinek munkáját, valamint a termelővállalatok vezetőinek döntéseit?

SZFÚ
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

25 éves a BBTE szatmári tanítóképzője

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Szatmárnémeti Kihelyezett Tagozatán 25 éve indult be az óvodapedagógus- és tanítóképzés, ebből az alkalomból szerveznek egész napos rendezvényt az intézmény székhelyén, Szatmárnémetiben a Petőfi Sándor utca 47. szám alatt, május 9-én, csütörtökön.
Szatmárnémeti

Indul a Szülők Akadémiájának III. évada!

Indul a Szülők Akadémiájának III. évada, a szokásos helyszínen, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szatmárnémeti kihelyezett tagozatának székhelyén. Az idei évadot dr. Szabó-Thalmeiner Noémi egyetemi adjunktus előadásával indítják, a pozitív fegyelmezés témakörében, Ki a főnök a háznál? címmel.
H2

Fedezd fel Kolozsvárt! A térképet mi adjuk hozzá!

Izgalmas programokkal várják a Szatmár megyei középiskolásokat is a szeptember 22. és 24. között tartandó kolozsvári egyetemi nyílt napokra.