A munkához való jog romániai tiszteletben tartásáról készült jelentést ismertető sajtótájékoztatón a nép ügyvédjének helyettese, Ecaterina Mirea elmondta, hogy egy méltányos összegű minimálbér biztosításával csökkenne a szegénységi küszöbön élő személyek száma, nőne az alacsony jövedelmű családok életszínvonala, megkönnyítené gyermekeik iskoláztatását és a hozzáférésüket az egészségügyi szolgáltatásokhoz.
Az Agerpres hírügynökség közölte, hogy az ombudsman helyettese szerint az országos bruttó minimálbért rendszeresen aktualizálni, illetve kellő időben módosítani kell, akárhányszor változnak a társadalmi és a gazdasági körülmények Romániában. Emlékeztetett arra, hogy jelenleg mintegy 20 százalékos a munkanélküliség a 15 és 24 év közöttiek körében.
Ecaterina Mirea megjegyezte: annak ellenére, hogy több hazai ágazat — az építőipar, a mezőgazdaság, a vendéglátóipar — munkaerőhiánnyal küzd, a román állam külföldi munkaerő behozatalához folyamodik. Ezért jelentésében az ombusdmani hivatal azt javasolja, hogy a munkanélküliek és az állást kereső személyek országos képzési programját igazítsák a munkaerőpiac „konkrét szükségleteihez”.
Mirea elmondta, hogy a nép ügyvédjéhez érkezett panaszok szerint a munkaadók gyakran megsértik az alkalmazottak jogait: nem tartják nyilván a túlóráikat, túlóráztatják vagy a szabadságuk ideje alatt is dolgoztatják őket. Olyan munkavállaló is akadt, akit rávettek arra, hogy vegyen ki fizetetlen szabadságot, így már nem volt jogosult munkanélküli-segélyre. A visszaélések áldozatai azonban az állásukat féltve nem mernek a munkaügyi felügyelőséghez fordulni — tette hozzá az ombudsman helyettese. SZFÚ