Belföld

A legkevesebbet költjük kutatásra

2021.11.30 - 07:20

Belgium és Svédország GDP-je 3,5 százalékát szánta kutatásra és fejlesztésre tavaly, majd Ausztria (3,2%) és Németország (3,1%) következik a sorban. Hat tagállamban a GDP-arányos K&F-ráfordítás 1 százalék alatt van. Ezek az országok a következők: Ciprus, Bulgária és Szlovákia (0,9%), Málta és Lettország (0,7%), Románia (0,47%).

A statisztikák szerint uniós viszonylatban a 2010-ben jegyzett 2 százalékról 2020-ra 2,3 százalékra nőtt a kutatás-fejlesztés GDP-arányos támogatása. Ez a növekedés annak tudható be, hogy 24 tagállamban (beleértve Romániát is) nőttek a ráfordítások, csak Finnországban, Írországban és Luxemburgban jegyeztek csökkenést.

A legnagyobb mértékű növekedést Belgiumban regisztrálták (a 2010-es 2%-ról 2020-ra 3,5%-ra nőtt a ráfordítási arány), majd Görögország (a 2010-es 0,9%-ról 2020-ra 1,5%-ra nőtt a ráfordítási arány), valamint Lengyelország és Csehország (0,7 százalékpontos növekedés) következik a rangsorban.

Az Eurostat megjegyzi még, hogy a K+F-ráfordítás 66%-át a vállalati szektorban, 22%-át a felsőoktatásban, 12%-át a kormányzati szektorban, 1 százalékát a nonprofit magánszektorban költötték el. AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Rekordinfláció májusban is

A közel tízszázalékos pénzromlás továbbra is a legmagasabb az Európai Unióban.
Belföld

Pénzromlás: „végre” valamiben elsők vagyunk

Romániában áprilisban csaknem háromszorosa volt az uniós átlagnak az éves inflációs ráta.
Belföld

Románia továbbra is EU-rekorder a saját lakásban élők arányában

2024-ben is Romániában volt a legmagasabb az EU-ban a saját tulajdonú lakásban élők aránya.