Belföld

A legfiatalabb szervdonor

2020.07.21 - 17:00

Az élet felbecsülhetetlen értékű ajándék, kiváltság, amelyért mélyen hálásnak kell lennünk, és amelyet tetteinkkel kötelesek vagyunk megköszönni. Az átültetés az életet jelenti — kezdte beszámolóját közösségi oldalán az Országos Transzplantációs Ügynökség, melyben arról számolt be, hogyan vált „életmentő angyallá” egy mindössze tíz hónapos kolozsvári csecsemő. Bár egy olyan tragédia után, amikor a szülő a gyermekét veszíti el, soha többé nem lehet igazán talpra állni, mégis a kolozsvári apróság szülei határtalan fájdalmuk ellenére reményt adtak egy másik gyermeknek az életre azzal, hogy felajánlották szerveit átültetésre. A szervkivételre a kolozsvári Gyermeksürgősségi Klinikán került sor, nem sokkal később pedig Jászvásáron, a Dr. C. I. Parhon Klinikán ültették be a veséket, egy 14 éves gyermeknek adva esélyt a folytatásra.

Az Országos Transzplantációs Ügynökség kiemeli: borzasztóan ritka még Romániában, hogy gyermek esetében végezzenek szervátültetést. A tíz hónapos kolozsvári apróság volt ugyanakkor a legfiatalabb olyan gyermek az ország történetében, aki agyhalált szenvedett, és szerveit transzplantációra ajánlották fel.

Két szatmári szervkivétel

Szatmár megyében továbbra sem túl gyakori, hogy elhunyt hozzátartozójuk szerveit átültetésre ajánlják fel — idén kétszer történt ez meg, januárban és májusban hajtott végre szervkivételt a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház csapata. Márpedig szervekre nagy szükség van, hiszen az ügynökség adatai szerint jelenleg 29-en várnak szívre, nyolcan tüdőre, 3081-en vesére, 397-en májra, 309-en szaruhártyára, 60-an csontszövetre, 568-an hepatomopetikus őssejt-transzplantációra.

Romániában két lehetőség van a szervadományozásra: elhunyt (agyhalott) donor és élő donor által. Elhunyt donor esetében az agyhalál megállapítása után akkor történhet szervkivétel, ha az elhunyt életében nem tett ez ellen tiltakozó nyilatkozatot, és a hozzátartozói felajánlják a szerveit. Élő donor esetében pedig akkor történhet szervadományozás, ha a donor a beteg egyenes ági rokona. Nagy segítség lehet a hozzátartozó számára, ha ismeri az elvesztett hozzátartozó véleményét, mert nem alakul ki benne olyan félreértés, hogy neki kellene az elhunyt helyett döntést hoznia, amire nincs lehetőség az önrendelkezéshez való jog szerint. Az önrendelkezési jog a saját testre vonatkozik, éppen ezért senki nem dönthet más testéről, más szerveiről.

Ahhoz, hogy valaki ma donor legyen Romániában, és ez szerepeljen az egészségügyi kártyáján, a hatályos törvények szerint közjegyzőnél kell erről nyilatkozatot tennie, majd ezt el kell juttatnia a háziorvosához.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Három életet mentett meg halála után a 70 éves hölgy

Újabb sikeres szervadományozás történt Szatmár megyében – az agyi érkatasztrófában elhunyt 70 éves hölgy szervei három életet mentettek meg.
Mi újság?

Információszerzési szokások a fiatalok körében

Napjainkban egyre inkább észrevehető, hogy a fiatal generáció sokkal hamarabb fordul különböző közösségimédia-felületekhez információkért, mint hogy a hagyományos, túlnyomó részt hiteles sajtót használná hírforrásként — a platformok között a TikTok is szerepel.
Szatmárnémeti

Vállalkoznának, de nem mernek

Minden második romániai fiatal szeretne vállalkozást indítani, de ugyanennyien állítják, hogy nem tudják, hogyan is kezdjék el, mivel hiányosak az üzleti ismereteik, derül ki Insights PulseZ 2021-ben készített tanulmányából, írja az economedia.ro.