A közösségimédia-platformok fokozatosan kezdik átvenni a hagyományos sajtó helyét a fiatalok körében — és nemcsak. Ez a jelenség valószínűleg annak is betudható, hogy a tömegmédiában minden információ — bár nem minden esetben hiteles — egy kattintásra van az olvasóktól, és sokszor érdekesebben jelenik meg, mint a hagyományos sajtóban szereplő hírek és újdonságok.
Mára már köztudott, hogy egyre több fiatal használja a különféle közösségi platformokat — meglepő módon leginkább a TikTokot, amely inkább a vírustrendekről, mint az információk megbízhatóságáról ismert — fő információforrásként, ami jelentősen csökkenti a hagyományos sajtó egy potenciálisan vastag fogyasztórétegét.
Ebből kiindulva az Ofcom, az Egyesült Királyság médiaszabályozója egy felmérésében azt vizsgálta meg, hogy honnan informálódnak leginkább a mai fiatalok a különböző közösségimédia-felületeken. Az eredmény enyhe eltérést mutat a tinédzserek és a fiatal felnőttek között.
Első az Instagram
A 12–15 évesek körében leggyakrabban használt platformok között az Instagram (29%) foglalja el az első helyet, amelyet a TikTok és a YouTube egyforma arányban követ (28%). A Facebook, a médiafogyasztással korábban leggyakrabban kapcsolatba hozható platform jóval lejjebb került a tinédzserek listáján: az ötödik helyet foglalja el az ITV és a BBC One alkalmazások után. A Twitter a rangsor végén található, a tinédzserek mindössze 13%-a használja hírforrásként — írja a The Guardian.
Ami a 16–24 éveseket illeti, szintén a közösségi média kerül előtérbe, ha információszerzésről van szó. Az első két helyen a Meta cég termékei találhatók: elsősorban az Instagram, amelyet 46%-uk használ a legtöbbet, míg 40%-uk nyilatkozott úgy, hogy a Facebookról szerzi információit. Az előző korosztálytól eltérően a fiatal felnőttek nem fordulnak hírekért a YouTube-hoz, ehelyett gyakrabban keresik fel a Twittert információért (35%), sőt, meglepő módon a TikTokot is (27%).
Az összes platform közül a TikTokon tapasztalható a legnagyobb növekedés a hírforrások felkeresésében és használatában, a tinédzserek és a fiatal felnőttek az általuk követett emberekhez vagy barátokhoz, illetve családtagokhoz fordulnak információért.
A TikTok, a „nem fenyegető” események hírforrása
Az Ofcom-jelentés következtetései aggodalomkeltők lehetnek úgy a tömegmédiára — amely teret veszít az alternatív információközlés terén —, mint a közösségi médiában terjengő hírek minőségére vonatkozóan.
Az elmúlt három évben népszerűvé vált TikTok mindig is hajlamos volt a félretájékoztatásra, de a jelenség a nemzetközi válságok — például Ukrajna oroszok általi inváziója — idején vált még súlyosabbá. Sokan a videojátékokból készült klipeket valós eseményekként adták el, míg a rosszul felcímkézett képek nukleáris támadásokat szemléltettek, ami érthető módon pánikot keltett a felhasználókban.
Nic Newman, a Reuters Institute for the Study Journalism tudományos munkatársa szerint azonban a platformot nem használják fajsúlyos hírek beszerzésére, így nincs komoly ok az aggodalomra. A felületen főleg hírességekkel kapcsolatos információk terjengenek — például Johnny Depp rágalmazási pere volt felesége, Amber Heard ellen, ami az egyik legnézettebb téma a TikTokon.
Bár a fentebb is említett Ofcom főleg a brit fiatalok körében végezte kutatását, a végső jelentése szerint a TikTok messze elmarad a hagyományos hírforrásoktól, így továbbra is a BBC One a legnépszerűbb hírforrás a brit felnőttek körében (53%), ezt követi az ITV (35%), végül pedig a Facebook (32%).
Szabó Beatrix