Több mint másfél év bezártság és egy év kihagyás után kilencedik alkalommal tartották meg az Erdődi Középkori Várfesztivált, melynek célja a történelem ezen szakaszának a bemutatása a kézművesség és a különböző középkori, de még ma is gyakorolt mesterségek révén. A rendezvény ceremóniamestere és művészeti igazgatója ez alkalommal is Liviu Pancu marosvásárhelyi színművész volt, aki több lovagrend alapítója.
Az eseményre az ország számtalan részéről érkeztek különböző lovagrendek képviselői, akik az erdődi várban találkoztak, ismerkedtek és táboroztak. A három napon át tartó eseményen a lovagok igyekeztek bemutatni az érdeklődők számára, hogyan éltek és táboroztak a középkori lovagok, hogyan étkeztek, és hogyan teltek napjaik a táborozás idején.
A rendezvényre Erdőd város magyarországi testvértelepüléseinek (Nagyecsed, Napkor és Szakoly) a küldöttségei is eljöttek, a színpadon többnyire kulturális műsorok váltották egymást, de a színpad környékén bemutatkoztak a lovagrendek is, melyek tagjai bemutatták a harci eszközeiket, ruházatukat, zászlójukat, címerüket, jelvényeiket és mindazokat az eszközöket, amelyeket a harcok során használtak.
A fesztivál keretében — az elmúlt évekhez hasonlóan — voltak kerekasztal-beszélgetések, kiállítások, valamint középkori zeneműsorok és táncelőadások. A kerekasztal-beszélgetések abban játszanak szerepet, hogy bizonyos történelmi események megítélésében ütközhetnek a vélemények, újabb kutatások eredményei kerülhetnek terítékre, melyeket a meghívott történészek érvekkel alátámasztva megvitatnak. A középkor kutatása sohasem lehet befejezett, az erdődi vár és Erdőd történelmének a megítélésében is vannak még kutatni valók.
Vasárnap a hagyományoknak megfelelően a lovagok a római katolikus templomtól vonultak a várig, s közben megálltak az ortodox, a református és a görögkatolikus templomnál, kifejezve a történelmi egyházak iránti tiszteletüket. A felvonulás idején az út két oldalán a korábbi évekhez képest kevesebben várták a lovagi bemutatót, a legnagyobb érdeklődés az esti koncertek iránt volt.
A rendezvény egyik lényeges mozzanata, amikor a polgármesteri hivatal előtt a település 800 éves fennállásának emlékére felállított emlékmű előtt tisztelegnek, itt minden évben kifejezik az összetartozásukat, és megfogadják, hogy segíteni fogják egymást.
Erdőd számtalan történelmi emlékhelyet őriz, nagyon sok látnivaló van a turisták számára, ezekre igyekszik felhívni a figyelmet az évente megszervezésre kerülő erdődi várfesztivál is.
Elek György