A sándorhomoki Kováts Miklós kúria restaurálási munkálatainak megkezdését – sok egyéb mellett –, egy átfogó, mindenre kiterjedő művészettörténeti és régészeti felmérés előzte meg. A szerkesztőségünk számára a Moebius Online Kft. által eljuttatott dokumentációt dr. Kis Imola, művészettörténész, minisztériumi engedélyezett szakértő jegyzi. És ebből következzék itt egy kivonat, amely azt taglalja, milyen formában fog sor kerülni a következő hónapokban a műemléképület újjáépítésére.
Funkciók sokszínűsége teszi egyedivé
A szakértői indoklás szerint az épületet építő nemesi család öröksége révén egyetlen helyen van képviselve a teljes régió, ezért is van ekkora társadalmi fontossága ennek az ingatlannak. A Kováts Miklós kúria a nemesi család múltjának és közösségen belüli szerepének a szimbóluma, ami helyreállítása révén még nagyon sokáig az is maradhat.
Külsőt illetően:
Javasolják az kor-idegen építmények, épületrészek lebontását, szükség esetén a beépített felületek újragondolását.
A kúria belső udvara felőli központi homlokzat esetében – a szinte hiányzó állagmegőrzést figyelembe véve –, az átalakítás megengedett, új építészeti megoldások integrálásával.
Javasolják a homlokzatokon megmaradt eredeti díszítések megőrzését és helyreállítását, mint ahogy a hiányzó, vagy leromlott díszítőelemek rekonstrukcióját a megőrzött, korabeli képeken látható kidolgozás alapján.
Javasolják az eredeti színekhez és anyaghasználathoz való visszatérést a burkolatvizsgálat eredményeit követően; az asztalosmunkák, faszerkezetek helyreállítását az eredeti anyagok és színek felhasználásával, valamint a szomszédos kúria nyílászáróit és a még meglévő szekrényeibe beillesztett, egykori ablakrészek mintázatát alapul véve.
Princz Csaba