Szatmárnémeti

A gyógyszerekről kaptak hasznos tanácsot

Fotó: Caritas szervezet
2021.09.23 - 13:58
Nem árt az óvatosság a recept nélkül kapható gyógyszerek esetében sem, hangzott el a szatmárnémeti Jiului sétányon működő nappali idősközpontban. Az ide járó szépkorúaknak Kabos Andrea gyógyszerész foglalta össze, mire figyeljenek, ha orvosságot szednek.

A megyeközpontban élő szépkorúak egészségének megőrzése a Szatmárnémeti Szociális Igazgatóság által, a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezettel partnerségben működtetett idősklub fő célkitűzéseinek egyike. Ennek érdekében az intézmény rendszeresen szervez az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését támogató, tájékoztató jellegű előadásokat, bemutatókat. A központ meghívására, szeptember 21-én, kedden Kabos Andrea szatmárnémeti gyógyszerész látogatott el a klubba, hogy megosszon az idősekkel néhány, az orvosságok szedésével kapcsolatos, fontos információt.

Az előadó bevezetőjében tisztázta, mit nevezünk gyógyszernek, és milyen célra használunk orvosságot. A szakember kihangsúlyozta, hogy a receptre kapható gyógyszereket az orvos utasításainak szigorú betartásával kell szedni, mivel minden eltérés komoly következményeket vonhat maga után. Nem árt viszont az óvatosság a recept nélkül kapható gyógyszerek esetében sem, melyek jellemzője, hogy általában nem tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat vagy nagy mennyiségben olyan hatóanyagot, ami problémát okozhat. Még a legegyszerűbb, recept nélkül beszerezhető orvosságoknál is meg van viszont határozva, maximum mennyit vehetünk be belőlük naponta, ami például a Paracetamol esetén felnőtteknél 8 tabletta. Nem mindenki tudja viszont, hogy a Paracetamolon kívül nagyon sok, megfázás kezelésére alkalmazott por tartalmaz paracetamolt, és így előfordulhat, hogy párhuzamos szedésükkel meghaladjuk a napi megengedett dózist. Ezt könnyen elkerülhetjük, ha még ilyen esetekben is kikérjük orvosunk, gyógyszerészünk véleményét.

A folytatásban Kabos Andrea ismertette az orvosságok főbb típusait. Az inhalációs gyógyszerekkel kapcsolatban beszélt arról, hogy a tüdőbe kerülő hatóanyag annyira parányi, hogy nem érzékelhető, ezért történt már olyan is, hogy valaki egy egész tubus tartalmát befújta a szájába, mert nem érezte, hogy jönne belőle valami. Arra intette a résztvevőket, tartózkodjanak ettől, mert ha nem is érezzük, hogy bejutott a hatóanyag, az pont ott van, ahol lennie kell.

Az idősek által oly gyakran használt szemcseppekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy azok kifejezetten steril környezetben vannak előállítva, ezért is magasabb az áruk. Kibontás után — kevés kivétellel — a szemcseppek általában 1 hónapig érvényesek, ezután el kell őket dobni, ugyanis egy hónapnyi rendszeres használat alatt annyiszor kinyitjuk és bezárjuk azt a kis flakont, hogy az már nem lesz steril, és szembe csak steril készítményeket szabad csepegtetni.

A gyógyszerésznő kihangsúlyozta: mindig olvassuk el figyelmesen a betegtájékoztatót! Ez a gyógyszerek szedésére is vonatkozik. Általános szabály, kevés kivétellel: az antibiotikumot evés előtt vegyük be, a probiotikummal együtt, míg a gyulladáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat, amelyek fekélyt okozhatnak, mindig evés után.

A gyógyszerek prospektusában pontos utasításokat találunk helyes tárolásukra vonatkozóan is. A legtöbb esetben szobahőmérsékleten tárolandók, de vannak olyanok is, amelyeket a hűtőszekrényben kell tartanunk, mint az inzulinok, vakcinák, szemcseppek bizonyos típusai stb. A hűtő hőmérséklete 2 és 8 fok között legyen, ezt érdemes leellenőrizni. Vigyázzunk arra, hogy a hűtő hőmérséklete ne legyen az ajánlottnál alacsonyabb, és arra is, hogy az ott tárolt gyógyszer ne érjen hozzá a hűtő hátsó falához, mert odafagyhat. Az inzulinrecept kiváltásakor nyáron érdemes kicsi hűtőtáskával menni a patikába, és abban hazaszállítani — javasolja Kabos Andrea. Amennyiben erre nincs lehetőség, ajánlott egyenesen hazamenni, és kerülni a kitérőket. A legtöbb gyógyszer tárolására érvényes az aranyszabály: eredeti csomagolásában tároljuk, fénytől védett, száraz, hűvös helyen és gyermekektől távol!

A szakember az esemény végén válaszolt az idősek kérdéseire.

„Mindig tanulunk valamit” — jegyezte meg búcsúzóul az egyik klubtag, és valóban, a nappali idősközpont munkatársai éppen erre törekednek, hogy olyan vonzó és érdekes programokkal várják a szépkorúakat, amelyek által mindig tanulnak valami újat, és hogy minél hosszabb ideig maradjanak a közösség aktív tagjai. SZFÚ

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A kórházban kell leadni a lejárt gyógyszereket!

A szatmáriak két helyszínen, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház két épületében adhatják le ezeket.
Belföld

Több nyugdíjas részesül gyógyszerár-támogatásban

Január 1-jétől 1608 lejre nő a 90 százalékos gyógyszerár-támogatásra vonatkozó nyugdíjhatár.
Belföld

Hazai gyógyszerek tűnhetnek el a gyógyszerpiacról

A magas árak miatt eltűnhet az országban gyártott gyógyszerek egy része – a PRIMER szerint a drágulás a gyógyszeriparban felhasznált anyagok és alapanyagok minden kategóriájára kiterjed.