Vidék

A fiatal gazdák felkarolása a cél

2020.08.25 - 15:00

A tagállamok a mezőgazdasági támogatások keretösszegének mintegy két százalékát erre kell szánják. A támogatás uniós feltételei között szerepel az is, hogy a tagországok szaktárcái meg kell állapítsák a megművelendő mezőgazdasági területek nagyságát, továbbá előírják, hogy milyen módszerrel számítsák ki a farmoknak szánt összeget. A támogatási feltételek között szerepel a szakmai felkészültség, illetve az is, hogy öt évig garantálni kell a farm működtetését, illetve elsőbbséget kell biztosítani a fiataloknak bizonyos hazai költségvetésű támogatások esetén. Az új költségvetésben a mintegy egymilliárd lejes keretet bankon keresztül utalják át, kölcsönként. A mezőgazdasági minisztérium július 15-től meg is hirdette a fiataloknak szánt támogatást, farmonként legtöbb 50 ezer euróra lehet pályázni. A 6.1-es támogatási kiírás alapján a gazdák vissza nem térítendő támogatásként kapják meg az összegeket. A kérvényeket október 20-ig kell benyújtani az APIA-hoz. Erre 42 millió eurót szánt a szaktárca. Ebből 20 millió eurót elkülönítettek azoknak a fiataloknak, akik külföldről térnének vissza az országba. Ezenkívül gyümölcsös létesítésére termelői csoportoknak 1 985 000 eurót szánnak. A feltétel az, hogy ezért legtöbb 50 hektáros terület megművelését kell vállalják. Az üzleti tervek alapján az összeg hetvenöt százalékát a szerződéskötés után utalják át, a fennmaradt huszonöt százalékot pedig az üzleti terv megvalósításának függvényében kapják meg a gazdák. Növénytermesztés esetén három, gyümölcsös fenntartására öt évre szóló üzleti tervet kell készíteni. A külföldről visszatérők átvehetik szüleik gazdaságait, ezek működtetésére el kell készíteniük a fejlesztési tervet, amelynek alapján pályázhatnak a támogatásra.

Várható támogatások

A kormány a költségvetés-kiegészítéssel 3,445 milliárd lejt utalt át a Mezőgazdasági Minisztériumnak, amiből az év végéig a különböző pályázatokra kifizethetik a gazdáknak szánt finanszírozást. Az összegből 2,1 milliárd lejt a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnek (APIA) utaltak át az ügynökségen keresztül juttatandó támogatások előlegének törlesztésére, a fennmaradt összegből pedig a minisztérium által meghirdetett programra utalnak át pénzt. Az egyik ilyen a zárt térben előállított paradicsom termesztésére szánt összeg. Országos szinten a program első fázisában idén 10 785 lejt fizetnek ki gazdánként. Az év elején 40 millió eurót szántak erre, a keretösszeget a pályázatok száma szerint osztották el. Bár a mezőgazdászok kérték az előző években kifizetett 3000 eurós támogatást, ezt a kérést nem tudták teljesíteni, ugyanis idén 1,2 milliárd lejt szántak a szárazság okozta károk helyreállítására, így nem egészítették ki a paradicsomtermesztésre szánt keretet. Augusztusban 18 ezer termesztőnek utalják át a támogatást. Ehhez hasonlóan finanszírozzák a fokhagymatermesztést. Az érdekeltek május 15-ig kellett benyújtsák a kérvényt a mezőgazdasági igazgatósághoz, a termést július 1. és november 20. között értékesítik, az igazoló okiratokat pedig november 27-ig nyújtják be. Egy gazdának mintegy 1000 eurónyi összeget juttatnak majd, de csak akkor lehet majd tudni, pontosan mennyit, amikor lezárják a jelentéseket.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gázolaj-támogatás a gazdáknak

Az április 1-je és június 6-a közötti időszakban vásárolt és felhasznált gázolaj után járó támogatást kérvényezhető.
Szatmár megye

APIA: igénylési határidő közeleg

A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Belföld

RMDSZ: kiállunk a gazdák mellett, követeléseik jó részét teljesíteni is tudná a kormány!

Magyar Lóránd: „A mostani tüntetések láncreakció, az elégedetlenségek sora jogos, és a kormány egy kis jóindulattal megoldást tudna nyújtani nekik. A gazdatársadalom jelenleg túlél, Romániának kötelessége ezt a szektort támogatni, nem tekintheti mostohagyermeknek.”