Szatmárnémeti

A feketemunka nem megy ki a divatból

Fotó: Facebook/inspectiamuncii.ro
2022.01.14 - 10:55
A Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség munkatársai decemberben 173 ellenőrzési akciót tartottak, s a munkavállalókat jogaikról is tájékoztatták. Az elmúlt hónapban feketemunkáért négy munkaadó összesen negyvenezer lej bírságot kapott.

Decemberben 173 ellenőrzést végeztek a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM) munkatársai a munkaviszonyra és a munkahelyi biztonsági előírások betartására vonatkozóan, s vizsgálódásaik nyomán 163 szabálysértést állapítottak meg, derül ki az ITM SM szerkesztőségünknek eljuttatott közleményéből. Rávilágítanak arra is, hogy a téli ünnepeket megelőző időszakban a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség munkatársaival közös ellenőrzési akciót tartottak a pirotechnikai eszközöket forgalmazó cégeknél, azt vizsgálva, betartják-e az ezen eszközök értékesítésére vonatkozó előírásokat a kereskedők. Semmilyen szabálysértésről nem számolnak be közleményükben az ITM munkatársai.
Decemberben is folytatódott A jövőd ma kezdődik. Megérdemled, hogy munkádat elismerjék! című tájékoztató kampány. A hatékonyabb tájékoztatás érdekében szórólapokat nyomtattak ki, melyeket az ellenőrzés alatt lévő cégek alkalmazottainak adtak át a munkaügyi ellenőrök, akik ugyanakkor vásárokban, piacokon, polgármesteri hivatalokban, állomásokon is szórólapot osztogattak, illetve az ITM székhelyén is kifüggesztették a tájékoztató plakátokat.
Decemberben 107 esetben a munkaviszony szabályosságát ellenőrizték, ezen a téren 99 szabálytalanságot találtak, s a munkaadók 118 felszólítást is kaptak ezek megszüntetésére. A szabálytalanságokról 13 esetben csak jegyzőkönyv készült, 73 esetben viszont pénzbírságot róttak ki, 46 100 lej összértékben. Négy munkaadó be nem jelentetett munkaerőt foglalkoztatott, kettő a megkötött szerződést nem továbbította megfelelő időben — legkésőbb a munkakezdést megelőző napig kell — a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőséghez, egy a részmunkaidőre alkalmazott személyt több órában dolgoztatta, mint azt a szerződésben leszögezték, egy pedig nem továbbította a Revisal-programba alkalmazottja adatait, őket összesen 40 ezer lejre bírságolták.
A munkatörvénykönyv egyéb előírásainak megszegése is szankciókat vont maga után, ezekből 1 pénzbírság volt 1500 lej értékben. A 2017/905-ös számú kormányhatározatban foglaltak, mégpedig a munkavállalók elektronikus rendszerben történő nyilvántartásának elmulasztásáért 8 esetben büntettek a munkaügyi felügyelők, ebből négy pénzbírság volt, 4600 lej összértékben.
A 66 munkaegészségügyi vizsgálódás során 73 szabálytalanságra bukkantak az ellenőrök, öt esetben róttak ki pénzbírságot is, 31 000 lej összértékben.
Az elmúlt hónapban a munkaadók 8 eseményt jelentettek az ITM SM munkatársainak, ezek kivizsgálása folyamatban van.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményből kiderül, hogy a felügyelőség munkatársai az elmúlt hónapban 21 régiséget igazoló okiratot adtak ki az ITM archívumában lévő iratokból, ugyanakkor 5776 okmányt a REVISAL-adatbázisból, valamint 6 régi, papíralapú munkakönyvet adtak át tulajdonosaiknak, melyek még az ITM archívumában voltak.
Decemberben az ITM SM munkatársai 102 petíciót és igénylést iktattak, illetve több kérésre, igénylésre adtak választ a törvényes előírásoknak megfelelően. Közleményükben kihangsúlyozzák, hogy a beérkező petíciók közel 50%-a online fut be.
Az ITM SM vezetősége ismételten emlékezteti a munkavállalókat arra, hogy új munkahelyen való kezdéskor kötelesek megbizonyosodni arról, hogy elkészült az írásos munkaszerződésük, amit legalább egy nappal munkakezdés előtt regisztráltak, s egy példányt kinyomtattak és odaadtak a friss alkalmazottnak, melyből tájékozódhat jogairól és kötelességeiről is. A munkaadók figyelmét pedig arra hívják fel, hogy a munkatörvénykönyv 17–19-es cikkelyei értelmében kötelesek új vagy meglévő alkalmazottaikat értesíteni arról, ha fontos módosítást terveznek eszközölni munkaszerződésükben. Ezt az ITM SM azért hangsúlyozza ki ismételten, mivel újabban több panaszt kap arra vonatkozóan, hogy egy személyt munkaszerződés nélkül dolgoztattak, amire csak akkor derül fény, mikor az illető felmond. Munkába álláskor tehát nem árt körültekintőnek lenni a kellemetlenségek elkerülése érdekében, már ekkor javasolt a szabadság időtartamáról, a túlóra fizetéséről, illetve az esetleges felmondási időről egyeztetni, hogy semmilyen gond ne adódjon, ha a munkaviszony megszűnne.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Az autópálya-építő is feketézik

Egy huszonhat millió lejes szerződés sem elég a szabálykövetéshez.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Kánikula: munkahelyi enyhülés kell

Speciális munkavédelmi szabályok lépnek életbe párás hőség idején.